Most akkor a háború és a szankciók miatt drágább minden, vagy nem?
Az is befolyásol valamennyit. DE!
Az ársapka már tavaly NOVEMBERBEN be lett vezetve, IGEN, a háború előtt már gondok voltak
Sok dologból tevődik össze. Covid miatt is megreccsent a gazdaság, a háború és a szankciók is nehezítik a helyzetet. Világ szinten is nagyban megy a pénzügyi bűvészkedés és hazudozás, a mi kormányunk is felsőfokon műveli a csúsztatást, trükközést. És rengeteg rossz döntést hoztak itthon, és külföldön is.
A nagy újraindítást (great reset) eddig csak konteónak gondoltam, de már látom, hogy nagyon is valós dolog.
Nehéz pontosan megmondani. Az igaz, hogy a covid utána helyzetben sokat nőttek az árak, mert a lezárások miatt nagyon nagy mennyiségben kerültek energiahordozók a piacra (és ugye amiből sok van, az keveset ér). Volt egy olyan, nagyon rövid időszak is, amikor mínuszos volt az olaj világpiaci ára - fizettek azért, hogy megvedd. Ha itt a grafikont átkapcsolod 5 éves nézetre, azon látszik: [link]
/Ez nem csak az orosz olaj, hanem az összes kőolaj világpiaci középára. Benne van Szaúd-Arábia, Irak, Kanada, stb. is./
Aztán mikor ismét beindult az élet, ez a sok felhalmozott energia hirtelen gazdára talált, elkezdett a piaci mennyiség fogyni, így az ára is felkúszott. Ez tavaly volt, ha a földgáz árát nézed 5 éves nézeten, azon látszik úgy kb. 2021 tavaszának végétől: [link]
Az olaj grafikonján is látszik, az 5 éves nézeten: [link]
Az ársapka is ekkoriban lett bevezetve.
Aztán jött a háború. Ha a földgázas grafikonra közelítesz, ott látszik, hogy február 24-e után volt egy kisebb kiugrás (aztán csökkent június közepéig, majd onnantól megint nőtt).
Itt pedig az orosz uráli olaj árfolyama: [link]
Ez most ugyanott áll, mint tavaly decemberben, pedig ezen (és csak ezen) van szankció (a gázon nincs).
Egyébként a Brent árfolyama sem olyan borzasztóan magas, jócskán 100 USD alatt van már: [link]
Itt pedig az elektromos áram árfolyama: [link]
A gázon van a hangsúly, mivel ez minden iparágban kulcsfontosságú, a gáz árát pedig jelen pillanatban az határozza meg leginkább, hogy mennyi érkezik belőle a kontinensre, erről pedig javarészt Oroszország dönt. Lehet azt mondani, hogy a szankciók miatt csökkenti folyamatosan a gáz mennyiségét az orosz fél, de akkor azt se felejtsük el elmondani, hogy a háborút Oroszország indította, és a gáz árára a legnagyobb befolyással Oroszország bír, nem más.
Ha most abbahagyná az EU a szankciózást, mi történne? Hát, ezt nem lehet tudni. Oroszország azt is mondhatja, hogy amíg fegyverekkel és egyebekkel segítjük Ukrajnát, addig nem is ad több gázt, így a gáz ára változatlanul magas maradna. Meg mondhatná azt is, hogy amíg Ukrajna nem adja meg magát, addig nem ad gázt. Tehát úgy csicskáztathatná az EU-t, ahogy szeretné, ez pedig nagyon nem jó nekünk.
Előtte is emelkedett, de a szankciók feltették a pontot az i-re.
Nyersanyag és energia mindenhez kell még egy egyszerű fogpiszkáló legyártásához is, ezeknek az ára főleg a szankciók hatására szállt el, ez meg visz magával mindent.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!