A világ jelenleg jó úton halad egy minden eddigit felülmúló globális gazdasági összeomlás felé?
A nyugat (EU és USA) elég stabil, így még ha recesszió is lesz, akkor sem feltétlenül lesz összeomlás itt.
Kína eléggé úgy néz ki, hogy márcsak a népesség száma miatt is gondok lesznek, ami valamennyivel magával ránthat nyugati cégeket, de az USA és EU túl nagy, hogy összeomoljanak.
Igen, ebbe az irányba mennek a folyamatok, de a konteós #1-es retard állításával szemben nem irányítja ezt a gonosz gyíkemberháttérhatalom, hanem spontán módon erre tart az emberi civilizáció - és ennek az oka nem önmagában a gazdasági rendszerben keresendő, a gazdasági problémák a tünetek.
A fő okozója ennek két jelenség - a klímaváltozás és bizonyos erőforrások szűkössége.
A klímaváltozás rengeteg területen rengeteg féle káros hatást vált ki/erősít fel, és ezek egyre több direkt és indirekt gazdasági kárt okoznak - teljesen nyilvánvaló direkt gazdasági károk pl. az időjárás megborulása miatti élelmiszertermelési problémák, az ivóvíz-hiány, az erdő-és bozóttüzek, a hőhullámok, a viharok, az áradások, indirekt módon szintén gazdasági kárként csapódik le az ilyen primer jelenségek által okozott politikai instabilitás bizonyos országokban, a külső, belső migráció, az egészségügyi, biztosítási, szállítmányozási, stb. szektorokra nehezedő plusz költségek, azaz a szinten minden területre kiható drágulás.
Nagyvonalakban annyi a lényege ennek a folyamatnak, hogy egyre több erőforrás/pénz megy el pusztán az ilyen hatások nyomán keletkező károk javítására-mérséklésére, ez egyre növekvő árakat és adókat von maga után, csökken a fogyasztás, ami végülis az egész rendszer motorja, így egyre kevesebb jut a növekedésre, ami végül előbb-utóbb recesszióba fordít szinten minden gazdaságot a világon.
És sajnos ezzel nem is nagyon lehet mit kezdeni, hiszen a klímaváltozást már lehet érdemben sem lassítani sem megállítani, legalábbis rövidtávon - a klíma pályáját az eddigi kibocsátásunkkal már előre bellítottuk a következő 30-40 évre, bármit is tennénk ellene, kibocsátás-csökkentés, etc., annak csak hosszú távon, értsd ~80-100 év múlva lenne pozitív hozadéka, nem is beszélve arról, hogy sok pozitív visszacsatolási hatás indult már be, amik önmagukban, emberi kibocsátás nélkül is tovább gyorsítják-gerjesztik a változást.
A másik az bizonyos kritikus erőforrások elérhetőségének, hozzáférhetőségének csökkenése, és ennek következtében a drágulása - egyszerűen ennek a 8 milliárd embernek nincs elég belőlük, még úgy sem, hogy a világ nagy része hozzánk képest rettenetesen alacsony színvonalon él, viszont ők is igyekeznek felzárkózni hozzánk.
És ez mind szépen gerjeszti a feszültségeket a nemzetközi játszótéren, a belső politikai instabilitást, ami nyilván nem kedvez a gazdaságnak, ez is további negatív hatás - illetve a gazdasági rendszerben ugyanúgy megvannak ezek a visszacsatolások, öngerjesztő folyamatok, amik most szintén negatív irányba hatnak.
#6
Az alapján amit leírtál gyakorlatilag le lehet írni az ellenkezőjét.
Mivel te most önmagában nézted a jelenleg használt nyersanyagokat, figyelmen kívül hagyva bármilyen tudományos munkát.
Nyilván ha ignorálsz bizonyos dolgokat, akkor kaphatsz olyan eredményt, amit szeretnél.
Egyszerű példa, minden kutatás a fúziós erőművel kapcsolatban. Ha lesz fúziós erőmű akkor azzal elég sok minden le lesz fedni, amivel pl. a mostani válsággal gond van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!