Kína gazdasági terjeszkedése Magyarországon negatívnak vagy pozitívnak mondható?
#2 Azért az USA se várja el, hogy akkot válj te is meleggé. Szóval ezt így érvelési pontnak tekinteni elég meredek.
Egyébként pozitív lehetne. Kína hatalmas gazdasággal rendelkezik, mégha a társadalmi működését kifejezetten hátrányos lenne átvenni.
Így van nem értem az ideológiai egyetemet mennyiért is? 450 milliárdért?
Nem értem a soha meg nem térülő elbszott vasútépítést 7-800 milliárdért. Főleg úgy nem értem, hogy erre a vasútra lettek volna jobb alternatívák kínai pénzből is amiből profitáltunk volna, de nekünk az kellett ami nem jó.
Soroljam hány országgla játszották már meg ugyanezt? Megépítettek egy ilyen látványfost aztán az bedőlt az egész? :D
Minden lehet negatív is meg pozitív is, attól függ, hogy hogyan alakítják a többi dolgot körülötte.
Az EU csatlakozás alapvetően pozitív kellett volna legyen az országnak. A balliberális kormányok alatt azonban 2004 után hiába jöhettek volna eu-s pénzek, hiába voltak támogatások, pályázatok, nem tudták ezeket megfelelően felhasználni. Az uniós elvárásokat mindig túlteljesítették és ezzel a hazai vállalkozásokat, termelőket hozták hátrányos helyzetbe az unió többi résztvevőjével szemben.
Aztán 2010-től más kormányzat került döntési helyzetbe, Orbánék eleve jobb költségvetést tudtak kitárgyalni és még visszamenőleg is rengeteg pályázati pénzt meg tudtak szerezni, utána meg a pályázatok sikeressége az uniós átlagnál is magasabb lett. Ugyanaz az EU gazdaságilag jó lett az országnak.
Pont úgy ahogy az amerikaiak, a németek és minden más nagyobb hatalom szintén megpróbálja a maga befolyását kiépíteni itt, úgy teszik a kínaiak is. Ez nem Magyarországnak szól, Kína egészben tekinti Európát és ha Magyarországon tudnak üzletelni meg egyetemet, vasutat építeni a saját céljaiknak - akkor itt építik. Ha nem kell a magyaroknak a befektetésük, a munkahelyeik meg a pénzük, akkor viszik tovább. Nekik ha Budapest helyett Bécsig kell építeni a vasutat az lényegtelen, és az európai országok sorban állnak ezekért az üzleti lehetőségekért.
Fontos hogy Kínával IS jó kapcsolataink legyenek, meg az USA-val, britekkel, németekkel és hollandokkal vagy brazilokkal is. A diverzifikálás nem csak a nyersanyagok beszerzésénél fontos hanem a gazdaságunk minden részénél, mert ha valahol baj van, akkor máshonnan lehet pótolni vagy mással lehet javítani.
Pl. azok a hotelek akik korábban ráálltak hogy főképpen orosz vendégeik lesznek - fűrdők közelében van ilyen jó sok - azok most nagyon rosszul jártak, mert máshol nem reklámozták magukat, nem ismerik őket és kevés a forgalmuk mert kiestek az orosz turisták. A mellette levő hotel meg ami több országból is próbált nagyobb mértékben turistákat fogadni, annak ez lehet hogy nehezebb volt és több munkát igényelt, de most éppen úgy vannak vendégeik.
"Az infrastruktúrafejlesztés közgazdaságtanát meg végképp nem."
Perszehogy nem. Csak te vagy helikopter, tudjuk ám :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!