Már várható volt,hogy a vezetékes szállításban előbb utóbb történni fog valami. A harcoló felek közül kinek lehet jó ez?
Ha az EU rábólint akkor többet soha nem fognak olajat szállítani azon a vezetéken, szóval az Origo cikke nem picit sántít, mit is várhatunk ettől az orgánumtól? A MOL óriásit kaszált azzal, hogy továbbra is hagyják neki, hogy orosz olajat használjon, de ez már csak pár hónapig érvényes, az is lehet hogy holnaptól már nincs orosz forrás. Nem véletlenül mondják, hogy készüljön a nép mert jön a 700-800ft benzin, amin 400ft adótartalom van és bármikor csökkenthetik az árát ahogy pl a lengyelek meg is tették. Az igazi kérdés, hogy minden kereskedő leszállíthatja azt a bizonyos benzint és keres rajta picit, vagy marad monopol helyzetben a MOL mindaddig amig az EU elnézi, hogy az orosz olajembergót nem tartjuk be és vesszük az olcsó orosz olajat. Szerintem az év végén nagy balhé lesz ebből, el fogják zárni a vezetéket egyszer és mindekorra. A gázzal nem tudják ezt megoldani, de 1-2 éven belül azt is le fogják kapcsolni, kerül amibe kerül. Az állam egyik fő bevételi forrása az üzemanyag értékesítésből származik, mondhatni ez húzta ki idáig a szarból pedig óriási költségvetési hiány van.
Az orosz propaganda próbálja azt sugallni, hogy ő ezen túl is szállít és olcsón, akkor sem fogják megvenni, sőt aki kereskedik vele azzal is megértetik, hogy van vesztenivalója. India nem meghatározó, Kína szerepe a kulcs. Kína sem fog segíteni az oroszokon, nem kereskedik rubelban, nem érdekük az erős rubel, gázért cserébe új piacot fognak szerezni. Kína nyersanyag igénye óriási van amit keletről tud beszerezni, az energiát idáig a nyugati beszállítóktól vásárolta. Az oroszok vezetéken nem tudják kiszolgálni az igényeket, LNG állomásokat kéne építeniük, de az ehhez szükséges berendezések nem állnak rendelkezésükre.
A csővezetékes szállítás egyenlőre nekünk a legolcsóbb,és a hazai olajfinomítók ezt a típusú olajat tudják feldolgozni,erre vannak ráállva.
Nem olyan egyszerű csak úgy mondjuk arab olajat beszerezni,a szállítása mellett a jelenlegi hazai rendszerben a feldolgozása is problémás,átállás kell hozzá.Rengeteg pénz,és idő ami a hazai fogyasztókat biztos nem szolgálná előnyösen anyagilag sem.
A gázt pedig egyszerüen nem lehet gyorsan kiválltani mással,mert Európa is ettől szenved.
Németországban egyenesen a "nélkülőzés" évei jöhetnek el sok szakértő szerint,a lakosság 30 %-a tervezi a fűtését lényegesen csökkenteni,vagy leállítani.
Nem kell az oroszokat leírni,se nem állandóan lefikázni a kereskedelmi adókon,mert egyenlőre Európa energiaellátása van a kezükben.
Persze lehet ezen változtatni,de idő kell hozzá,ami Európának nincs,mert a tél meg közeleg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!