A fosszílis energiahordozókra épülő kapitalista világ eleve bukásra van ítélve?
Most van 1-2 évszázad amikor relatíve kényelemben élünk, igazi jólét van. Felhasználjuk a fosszílis energiahordozók nagy részét, ez viszont a környezet rovására megy, amit nagyon nehéz lesz visszafordítani, hanem lehetetlen. A jólétnek viszont egyszer biztosan vége lesz. Akkor mi értelme ennek az egész világrendnek? Mindent a pénzért és a kényelemért?
Több értelme lett volna megállni mondjuk egy 1800-as évek végi fejlettségi szinten, ahol minimális volt a környezetszennyezés a maihoz képest. Nem is volt ennyi ember a bolygón.
Tudom, idealista vagyok, de elgondolkodtató.
Az egész kapitalizmus már a létezésétől halálra van ítélve, hiszen a kizsákmányoláson alapul.
Most, hogy ennek szellemében tönkretette a "3. világ" országait anno a gyarmatosításal, most a "keletkezése" helyére szorul vissza.
Most az északi földrészen a sor.
Már elrohadt, de szerintem másfél évszázadok még minimum kibír.
Majd megvesszük a kiszáradt folyók, tavak medrét, mint szuvenyír.
Mindennek vége van egyszer, ennyi erővel megszületni sincs értelme, mert úgyis megdöglesz.
Egyébként meg ez nem emberi sajátosság, rengeteg állatfaj is keresztülment/megy hasonló folyamatokon, túlszaporodnak, nagyon megritkítjákk a zsákmányállatukat, ezért összeomlik a saját populációjuk is, ennek következtében újra tud gyarapodni a zsákmányállat állomány, ennek következtében újra szaporodni kezd a ragadozó állat is, stb.
A komplex rendszerek így működnek, folyamatosan változásban vannak, felívelések és összeomlások követik egymást, soha nem áll be egy örökös egyensúlyi helyzet.
Gondolkodó faj... hallod, te jártál utcán vagy ha máshol nem, a gyakorin?
Sötét prolik az emberek legnagyobb részben. Éppen ezért működik a kapitalizmus.
"viszont az ember egy "gondolkodó" fajnak van mondva"
Az, hogy képesek vagyunk a gondolkodásra, nem azt jelenti, hogy mindig ésszerűen döntünk. Ha így lenne, akkor robotok lennénk, nem pedig élőlények.
De mivel élőlények vagyunk, bennünk is munkálnak a minden egyes élőlényben meglévő ösztönök, mint az önfenntartás és a szaporodás, és minden, ebből deriválható magasabb rendű ösztön/érzelem/késztetés.
És ennek is legalább olyan szerepe van a döntésekben és cselekvésben, mint a színtiszta racionalitásnak és logikának(ha nem nagyobb)
Elég sok pszichológiai/közgazdaságtani kutatás rámutatott már arra például, hogy az emberek fogyasztási szokásai, döntései nem racionálisak, sokkal inkább az a jellemző, hogy érzelmi alapon döntenek, hogy mit vesznek meg, mennyiért, stb.
"Ennek tudatában gondosabban is alakíthattuk volna a jövőnket."
Feltételezed azt, hogy az 1800-as években előre tudták, hogy mi lesz 200 év múlva.
Pedig valószínűleg nem sok gőzük volt róla, azért a maihoz képest az akkori tudományos ismerethalmaz a világról még sokkal-sokkal kisebb volt.
De még ha tudtak is volna annyit a világról, mint mi most, még ez sem lett volna garancia az ésszerű és racionális viselkedésre, lásd az előző bekezdést.
Kevered a fogalmakat...
A fosszilis energiahordozókra épülő technológia és gazdaság van halálra ítélve. A kapitalizmus - mint gazdasági/politikai berendezkedés - ettől független. Hogy halálra van-e ítélve, arról lehet vitatkozni (sokan teszik ezt), mindenesetre ha igen, akkor sem az miatt, hogy milyen energiahordozókat használunk...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!