A nemzetállamok kora hamarosan lejár?
Sajnos.
“Hangsúlyoznom kell azonban a tennivalók tárgyi foglalatait: jogállamban élünk, osztály nélküli társadalom, demokratikus vívmányokat fejlesztő, szociális érdekektől helyesen és igazságosan korlátolt magántulajdon alapján álló, kizárólag kultúrnacionalista elemű nemzet és ország akarunk lenni. Ez akar lenni az egész magyar nemzet.”
(Elhangzott 1956. november 3-án 20 órakor a rádióban. Megjelent: Mindszenty József: Emlékirataim. Toronto, 1974. 437-441. old.)
Nagyon messze vagyunk a fentiektől.
Elmebaj uralkodik a világban és Magyarországon is. Csőcselékuralom lett a világban, Magyarországon is, amit meglehetne állítani, de már annyira alacsony a társadalom szellemi színvonala, hogy nem is értenék, ha a fent idézett értékrenddel megáldott csoport, párt jelenne meg.
Mit értesz nemzetállam alatt?
Az amerikai vagy a brit is egy nemzet, attól még, hogy kevert rasszú, kevert etnikumú, vallású, vegyes kultúrájú. Államnemzet felfogásban ezek is nemzetállamok.
Ha etnonacionalista, kultúrnemzet szempontból nézzük, akkor az ilyen nemzetállamok egyrészt visszaszorulóban vannak (lásd például Svédország, Németország átalakulása), másrészt viszont manapság is folyik a saját, szuverén nemzetállamok kialakítása, élnek még a XIX. századi nacionalista törekvések (lásd például Szovjetunió szétesése, Jugoszlávia felbomlása, Szlovénia, Horvátország...Koszovó függetlenedése, boszniai Szerb Köztársaság törekvései, Donbassz szeparálódása Ukrajnától, Nagy-Románia tervek stb.).
Afrikában is zajlanak ilyen folyamatok, ahol a határok kialakításakor egyáltalán nem vették figyelembe az etnikai, kulturális különbségeket. Például Dél-Szudán és Szudán szétválása, Etiópia destabilizálódása, a föderáció esetleges széthullása, decentralizáció felé mozdulása...
Indiában is sok nép van, sok állam alkotja az országot és nem vannak ott is mozgalmak, nacionalista törekvések, melyek nem rajonganak az egységért, egységesülésért a szubkontinensen. Igazából már eddig is voltak etnikai felosztások (Pakisztán-India vallási alapon, majd a muszlim Pakisztán szétválása; a bengáliak lakta Kelet-Pakisztán függetlenedése).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!