Mi lenne Magyarországon az az esemény-történés, amely akkora közfelháborodást okozna a regnáló hatalommal szemben, hogy a magyar lakosság többsége ténylegesen az utcára menne forradalmat csinálni, és nem rekedne meg a "fotelforradalmár" szintjén?
Akadozna valami miatt vagy szándékosan az élelmiszer ellátás, boltok üresek lennének, csak haszontalan terméket lehetne még kapni(kólát, italt, édességet)
A magyarnak olyan tűrőképessége van mint egy rabnak aki a halálbüntetését tölti, csak itt eljársz dolgozni, meg kimehetsz a 4 fal közül. Viszont ha korog a gyomor abból cigánykodás lenne.
A 3-asnak igaza van.
Alapvetően az a tendencia, hogy a klasszikus, középosztályos forradalmak (pl. a francia forradalom, a '48-as forradalmi hullám, a februári forradalom a cári Oroszországban) ma már csak az ilyen félfeudális, elmaradott országokban lehetséges. Magyarország világviszonylatban eléggé fejlett, a nyugati világ félperifériáján. Az ilyen országokban csak akkor szokott valós, utcai forradalom lenni ami az előző rezsimet szinte teljesen felszámolja, ahol az éhínség, a politikai elnyomás, a törvényen kívüli kivégzések, bebörtönzések mindennaposak. Többek között ezért volt békés a rendszerváltás Magyarországon, és ezért volt erőszakos Romániában. Magyarországon viszonylagos jólét volt: nem volt éhínség, nem voltak tömeges kivégzések és bebörtönzések, míg Románia akkor az egyik legelnyomóbb állam volt Európában, ahol egész megyék voltak, ahol mindennapos volt az éhínség.
Érdemes azt is megfigyelni, hogy a keleti blokkban a két fő forradalom (az '56-os itthon és a '68-as Csehszlovákiában) miként ment végbe, és mik voltak a tömegek elképzelései. Mindkét esetben alapvetően nagyrészt békés, a rendszert alapjaiban nem megváltoztató forradalmak voltak, mindkét országban a helyi kommunista párt reformista frakciója, illetve a munkásosztály vezette a forradalmat, a nemzeti, konzervatív, középosztályos elemek szinte teljesen hiányoztak.
Azt se felejtsük el, hogy a forradalmak szinte sosem közvetlenül a nép akaratából kezdődnek, hanem egy csoport agitációjának az eredményeként csatlakozik a tömeg (kivételek persze vannak, pl. az előbb említett Románia). Magyarországon jelenleg nincsen olyan politikai erő, ami kirobbanthatna egy forradalmat. Nincs egyetlen egy párt sem, aminek elégséges politikai tőkéje és támogatása lenne. Egy forradalomhoz egy teljes társadalmi osztály támogatása szükséges, és jelenleg mindkét potenciális forradalmi osztály, a munkásosztály és a középosztály is elképesztően megosztott.
#4 Az öszödi beszédnek azért sikerült majdnem ezt elérnie, hogy óriási tüntetések legyenek, meg egy MTV székház bánta a dolgot.
Szerintem ilyen jellegű bevalló beszéd hasonlóan működne, nem feltétlenül arról h elbaszták hanem esetleges korrupciós tervek stb.
5-ös: az ösződi beszéd tökéletes példa, hogy miért nem lehetséges a jelenlegi politikai helyzetben forradalmat csinálni. A forradalom látszata megvolt: egy politikai esemény hatására a tömeg az utcára vonult, zavargások törtek ki, megostromolták a TV-székházat, majd megunták és hazamentek. Miért?
Mert a zavargásoknak nem volt politikai vezetősége. Ha akkor a Fidesz kiáll, és arra buzdítja a tömeget, hogy húzzák fel a lámpavasra a Gyurcsányt, egyáltalán nem valószínűtlen, hogy megpróbálták volna. De nem ez történt: a tömeg irány nélkül tombolt, egy része megpróbálkozott a történelmi forradalmak leutánzásával, de azzal is teljesen célt tévesztettek, mert ideológiailag képzetlenek voltak.
Nézzünk rá az 1917-es októberi forradalomra. Mi volt a döntő momentum, ahol a zavargásokból forradalom lett? Az ideológiailag képzetlenek szerint a petrográdi Téli Palota ostroma a Lenin által vezényelt tömeggel. Ez azonban a valóságban csak szimbolikus értékkel bírt: a valóságban nem emiatt volt sikeres a forradalom, hanem Trockíj munkája miatt. Trockíj már a zavargások kezdetén szinte a teljes petrográdi infrastruktúrát elfoglalta: a pályaudvart, a postákat, ostrom alá zárta a rendőrörsöket, barikádokat húzott fel a várost a vidékkel összekötő útvonalakon, stb.. Ezek nélkül a bolsevikok még ha el is foglalják a Téli Palotát, másnap a fehérek szépen bemenetelnek Petrográdba és a rendőrséggel közösen leverik az egész lázadást, és nincs Szovjetunió.
Ez hiányzott 2006-ban. Az, hogy megostromlunk egy szimbolikus értékkel bíró TV-székházat, és beolvastatjuk a követeléseinket, semmit nem jelent. Majd jön a rendőrség vagy a katonaság, és elvisz onnan. A TV-székházat akkor kell megostromolni, amikor már nincs esély arra, hogy a rendőrség szétveri a tüntetőket, a tömeggel közösen, koordináltan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!