Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Mi az a neoliberalizmus? És...

Mi az a neoliberalizmus? És ki a neoliberális?

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy szélsőbaloldaliak szokták leggyakrabban használni ezt, és általában negatív hangnemben.

Én nem tudom mi ez. Bár amit ők utálnak, az rossz nem lehet.



2021. okt. 4. 18:26
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Lényegében a szapadpiaci kapitalizmus. Egy olyan államban hisz, ami minél kisebb részt vesz ki a gazdaságból, azt a piacra bízza.


Egy szocialista baloldali nagyon nem szereti, mivel ő pont azt szeretné, ha nagy szerepet vállalna az állam.

2021. okt. 4. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
42%

A neoliberalizmus egy közgazdasági ágazat, ami a klasszikus liberalizmus modern világba való átültetéseként felfogható. Értsd: csökkentett állami szerepvállalás, alacsony adók, a szabadpiac minél alacsonyabb szabályozottsága, a jóléti állam lebontása, munkavállalók érdekvédelmi szervezeteinek a gyengítése vagy megszüntetése. Az amerikai kontinensen (+az Egyesült Királyságban) a '70-es és a '80-as években terjedt el, a kontinentális Európában a '90-es években lett széleskörűen alkalmazva.


Vannak pozitívumai és negatívumai is, de a 2008-as krízis után nyilvánvalóvá vált, hogy hosszú távon nem működőképes a rendszer, viszont a vezető körökben a mai napig népszerű, mert a felső középosztály és az elit számára szinte kizárólag pozitívumokkal jár: ők az állami szolgálatásokat nem nagyon veszik igénybe, tehát nem is érzik meg azok lebontását, a piac szabályozatlansága miatt kevesebb tőkét kell költeni a különböző szabályok betartására, könnyebben juthatnak monopól- vagy kvázimonopól-helyzetbe, és az alacsonyabb adók miatt könnyebben tehetnek szert nagyobb adókra.


A szegényebbek számára viszont ez elsősorban a lecsúszást jelenti a mélyszegénységbe. Az ilyen gazdaságpolitikának köszönhettük mi pl. A '90-es évek rablókapitalizmusát, vagy a 2000-res évek jóléti "reformjait", pl. vizitdíj.

2021. okt. 4. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
73%

Nem csak a szélsőbaloldaliak nem szeretik, a mérsékelt baloldaliak sem. Főleg azért, mert válságok során alkalmazhatatlan, sőt, sok válság kialakítója. Az érintetlen, szabad piaci dogmákhoz való ragaszkodás miatt a torzulásokat lehetetlen szabályozni, ami sok válság okozója (lásd tavaly télen a covid idején, ha idejében lezárják a határokat, az egész néhány hét vagy hónap alatt lecsenghetett volna, és sokkal kisebb válsággal megúsztuk volna az egészet).


Emellett a szabadrablás szinonimája is. Neoliberálisnak szokták nevezni, amikor a társadalom leggazdagabb tagjainak adják az erőforrásokat, ez a hírhedt "trickle-down"-felfogás, ami egy fordított Robid Hood-szemlélet, a szegényebbektől elvesz, és odaadja a gazdagoknak. Ez főleg az USA-ban dívott, az "eredménye" az lett, hogy a három leggazdagabb amerikai nagyobb vagyont birtokol, mint a társadalom alsó 50%-a, és a legjobban kereső 1% az ország összjövedelmének 42%-át sajátítja ki.


Magyarán, szabadrablás.

2021. okt. 4. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!