Magyarország, vagy Izland természeti és társadalmi adottságai a kedvezőbbek a gazdasági fejlődésnek?
Hogy jön ide Szlovénia?
Amúgy csak azért kérdezem, mert Izland egy szinte lakatlan ország, a világ végén, és a területének nagy része élhetetlen, nem is EU és még mindig előttünk vannak, pedig a szocializmus harminc éve végetért ennyi idő alatt pedig behozhattuk volna őket. Hogy lehet csak a halászatból meg az olcsó energiából megélni?
"Jó de csak halászatból nem lehet megélni."
De, meg lehet. Hosszú távon persze nem érdemes csak ezen az egy lábon állni, de adott egy jó alapot, aztán az elmúlt évtizedekben már egyre inkább igyekeznek diverzifikálni a gazdaságukat. Az olcsó áramra pedig nagyban épít az izlandi gazdaság másik jelentős szegmense, a nehézipar (azon belül is főleg a villamosenergiát szinte feneketlen étvággyal zabáló alumíniumkohászat).
Az egyik kulcs a jóléthez pontosan az, hogy kevesen vannak.
Megvan a szükséges technikai hátterük, jól használják ki a természeti adottságokat, és a kis létszám miatt a szociális ellátás nem viszi el a bevétel jelentős részét.
Izland területe nagyobb, mint Magyarország, és mindössze 360ezer a lakosa, fő tevékenység valóban a halászat, és az ahhoz kapcsolódó iparágak.
Éghajlata az északi fekvés ellenére, köszönhetően a tengeráramlatoknak télen is kemény fagyoktól mentes.
Svájc gazdasági ereje a bankjaiban rejtőzik, aminek évszázados hagyománya van, és sokszor felvetődött már a tisztesség kérdése azokkal szemben, de ezidáig mindíg tudták érvényesíteni az érdekeiket.
Svájc gazdasága ilyen szempontból nem hasonlítható másik európai országhoz. Természetesen van mezőgazdasága, ipara, de a jólétük alapja a bankrendszerük, a svájci banktitok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!