Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Valaki legyen kedves és...

Valaki legyen kedves és mondja el hogy mi történt Afganisztánban? Mi ez a sok menekülési próbálkozás?

Figyelt kérdés

Kik azok a tálibok??


Semmit sem értek, de szeretném


2021. aug. 19. 14:40
 1/8 anonim ***** válasza:
90%
Vallási szélsőségesek, akik szerveződtek. Szinte minden nyugati állam terrorszervezetnek tartja őket. A 90-es évek végén egyszer már voltak hatalmon és brutálisan elnyomták a nőket, mindent az iszlám jogrendszer kirívóan szigorú, fundamentalista értelmezése alapján intéztek. Kis értékű lopásért is kézlevágás vagy 100 korbácsütés, nők a házukból nem léphettek ki férfi rokon felügyelete nélkül és nem is dolgozhattak, ilyenek.
2021. aug. 19. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
2021. aug. 19. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
46%
Az amcsik évekig képezték ki az afgánokat, adtak nekik milliós tehnológiát. 300 ezer afgán nem volt képes négy napig ellenálni hatszoros túlerőben, amcsi technikával kiképezve egy 50 ezres kézifegyverekkel felfegyverkezett tálibokkal szemben
2021. aug. 19. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
96%
a tálibok (egy vallásos terrorszervezet) átvették az irányítást az ország felett
2021. aug. 19. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
3%

"nők a házukból nem léphettek ki férfi rokon felügyelete nélkül és nem is dolgozhattak, ilyenek."


Ezt nálunk is be kéne vezetni.

2021. aug. 19. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
0%
Bevezetik a Sáriát afgánba
2021. aug. 19. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
95%
#5, köszönöm, hogy megosztottad velük, hogy 42 évesen is szűz vagy.
2021. aug. 19. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Az 1970-es évek végére kialakult egy relatíve stabil, szekuláris állam Afganisztánban, az Afganisztáni Demokratikus Köztársaság. Ez alapjaiban egy szovjetbarát, szocialista állam volt. Az USA-nak ez értelemszerűen nem tetszett, ezért támogatták a különböző helyi lázadócsoportokat, ezeket hívták mudzsáhideknek. Az 1979-ben a szovjetek megszállták Afganisztánt, hogy a helyi kormányerőkkel közösen leverjék a lázadókat. Ez hatalmas kudarc volt, a szovjetek óriási veszteségeket szenvedtek, ezért a nyugati sajtó "Az orosz Vietnámnak" vagy a "Medvecsapdának" hívta ezt a háborút.


1987-ben az afgán államvezetés bevezette az új alkotmányt, felszámolták az egypártrendszert, és egy új, többpártos demokratikus választási rendszert vezettek be. A mudzsáhidok bojkottálták a választásokat, és továbbra is fegyveres ellenállást folytattak. A szovjetek 1989-ben teljesen kivonultak, majd miután a Szovjetunió felbomlott, 1992-ben a demokratikusan megválasztott kormány is felbomlott, Afganisztán effektíve kormány nélkül létezett. Még ugyanebben az évben az egyik mudzsáhid csoport, a Hezb-I-Islami (HIG) szakított a szövetségeseivel, és elfoglalta egyedül Kabult, kikiáltva az Afganisztáni Iszlám Köztársaságot. A mudzsáhidok egymással háborúztak, az ország több részre esett szét, különböző csoportok irányítása alatt. A kabuli kormány 1994-re szinte teljesen jelentéktelen lett, csak Kabult és környékét tudta irányítani.


1996-ra az egyik mudzsáhid csoport, a tálibok (amerikai, brit, pakisztáni, és szaudi támogatással) elfoglalták Kabult, és kikiáltottak az Afganisztáni Iszlám Emírséget. A tálibok konszolidálták a hatalmukat, és rövid időn belül az ország nagyrésze az ő irányításuk alatt volt. A nyugati hatalmak kezdetben nyitottak voltak a tálibok iránt: az elmélet az volt, hogy inkább legyen egy stabil kormány, akikkel lehet üzletelni, mint egy sok részre szakadt ország. Ennek az az oka, hogy Afganisztán területén több csillió dollárnyi nyersanyag található, elsősorban nemesfémek és olaj. Azonban ez finoman szólva nem jött be, a tálib rezsim nyíltan USA-ellenes volt, és amikor az Al-Kaida 2001-ben megtámadta az USA-t (lásd: 9/11), a NATO-erők megszállták az országot (a tálibok az Al-Kaida egyik szövetségesei voltak, a NATO hírszerzése úgy vélte, hogy az afgán rezsim rejtegeti Bin Ladenéket).


A koalíciós erők rövid idő alatt elfoglalták az országot, és kialakítottak egy nyugatbarát bábkormányt, nagyrészt emigráns afgánokból. Azonban mind a kormány, mind pedig a koalíciós erők vezérkara teljesen inkompetens módon viselkedett a teljes megszállás során: az afgán kormány egy kultúridegen, a korábbi szokásoktól nagyban eltérő módon kormányzott, a koalíciós erők pedig egyszerűen nem voltak felkészülve egy guerillaháborúra. Az új afgán hadsereg is a kezdetektől fogva egyszerűen rosszul volt kiképezve és felszerelve, arról nem is beszélve, hogy velejéig korrupt volt az egész: az a "300 ezer afgán", amit a 3-as válaszoló ír, a valóságban ennek töredéke volt, nagyrészük vagy csak papíron létezett, vagy teljesen képzetlen volt, a logisztikai ellátásuk megoldatlan volt, sokszor még az alapvető katonai szükségletek ellátása (pl. ételellátás, lőszerutánpótlás, szerveződés) sem volt kiépítve. Ezzel szemben a tálibok a közhiedelemmel ellentétben nem kecskepásztorokból meg földművelőkből álltak, a tálib hadsereg egy elképesztően magas szinten képzett, ellátott, szervezett, és felszerelt hadseregnek számít, csak a nyugati mintától eltérő harcmodort folytat, amihez nincs szükség vadászrepülőkre vagy tankokra, elég egy Toyota Hilux meg egy DshKM nehézgéppuska.


Tehát összefoglalva: Afganisztánban lassan 50 éve háborús helyzet van, amit az USA generált, majd miután nekik köszönhetően a tálibok átvették az uralmat az ország felett, megszállták Afganisztánt, kiépítettek egy olyan rendszert, amihez örökös katonai NATO jelenlét szükséges, majd kivonultak, és összedőlt az egész, mint egy kártyavár.

2021. aug. 19. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!