Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » A kommunizmus mint eszme...

A kommunizmus mint eszme miért nem tudott soha a közel-keleten s afrikában gyökeret verni?

Figyelt kérdés

A világon mindenütt voltak, vannak s lesznek kommunista pártok, kommunisták, de valahogy a közel-keleten és afrikában ez az eszme és képviselői nem tudtak soha igazán gyökeret verni. Valahogy nehéz elképzelni a különböző sejkek portáit amint Marx, Engels lobogók alatt masíroznak...

Miért?


2021. jún. 23. 09:12
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Nem volt gyáripar és nagyipari munkásosztály.
2021. jún. 23. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

1:


Így van. A kommunizmus alapja a gyáripar és a munkásosztály. Nem véletlen, hogy a rendszerváltók EZT fejezték le. Majd ha EZ megint létrejön és öntudatára ébred akkor a kommunizmus megint megszületik. Vagy újjá...

2021. jún. 23. 09:27
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Mert teljesen más a társadalmi berendezkedésük. Az afrikai országokra inkább az etnikai (törzsi) jellegű megosztottság jellemző. Más a kulturális környezet is, kommunizmus ott tud kialakulni ahol homogén etnikailag egy társadalom és társadalmi pozíció alapján rétegződik (tőkések vs. munkások).
2021. jún. 23. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
91%
Most is teli vagyunk gyárakkal, de az emberek már nem hülyék. Kipróbáltuk a kommunizmust, nem jött be.
2021. jún. 23. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Mert ott komolyan vették a hazugságot!
2021. jún. 23. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
85%

Több oka is lehet.

Első, hogy a kommunizmus alapvetően vallásellenes eszme, ez a két térség főleg a Közel-Kelet elég vallásos.


A másik, hogy az Arab világban a társadalmi rend, és hierarchia elfogadott és természetes dolog, amit talán szeretnek is. Tudom, hogy furcsa elsőre, de ott a tekintély tisztelete elfogadott, és ezt Európai pont úgy nehezen értheti meg, mint azt, hogy pl Japánban a rituális öngyilkosság (Szuppuko vagy Harakiri) egy hősi tett. A kommunizmus pedig, pont elveti a tekintély tiszteletét.


A harmadik ok, az arab munkakultúra, és mentalitás.

"Az arab boltos addig tartja nyitva a boltját, amíg napi betevőjét meg nem keresi, azután azonnal bezárja". Ez egy régi de találó mondás, és ha elmész pl Ománba, akkor meg is tapasztalhatod. Így pedig gyakorlatilag nincs szükségük a kommunizmusra, hiszen mindenki magának dolgozik, mégis "Mindenki igényei szerint részesül" hiszen pont addig dolgozik, amíg neki kell.



Afrikában a már említett törzsi retegződes a második ok, ha például elmész Nigériába, és megkérdezed az emberek nemzeti identitását, szinte senki nem a Nigériait fogja mondani, hanem az Ibó-t vagy az Északi muszlimot (az ő nevük nem jut most eszembe) vagy a 2000(!)masik törzs egyikét.

Emellett, ha a törzsi köteléket nem vesszük figyelembe, az Afrikai társadalom meglepően egyénközpontú. Tehát, mindenki magának és nem másnak (ugyebár max törzs társainak) segít, adakozik stb.

Ez talán eredeztethető Afrika természeti viszonyaiból ugyanis sokkal kevésbé alkalmas az emberi életre, és a fejlett civilizációk kialakulására (ettől függetlenül alakultak ki relatív fejlett civilizációk Afrikában csak mára már Összeomlottak). Az ilyen kevéssé élhető vadonban pedig a túlélés egyiklegelső szabálya, hogy ne nyújts segítséget mert csak te is meghalsz. Ha pl profi hegymászó vagy, és a Himalájába mennél, ott ma is ez a hegymászás alapszabálya. Az ebből kialakuló mentalitás pedig befolyásolta a társadalmat.


Ezen kívül sem az Arab világban, sem Afrikában sem jutott el egyik ország sem az ipari forradalmakig és a Munkásosztály kialakulásáig.


A kettes válasszal pedig nem értek egyet. A mai nyugati társadalmaakban a munkások leginkább pont a konzervativokra jobboldaliakra szavaznak. Nem véletlen, hogy a Brexitet pl leginkább a munkások támogatták, vagy Trump legnagyobb szavazótábora a kékköpenyesek (értsd gyári munkások), míg pl Sandersre a jómódú fiatalok dolgoznak, és legkevesebben a munkások.

2021. jún. 23. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 qkker1 ***** válasza:
78%

Ebből a kérdésből is látszik


Lenin élt, él, és élni fog!

2021. jún. 23. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
81%
Mert ott télen sem kell fűteni.
2021. jún. 23. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Hogyne jutott volna el a kommunizmus ezekre a helyekre is... Csak ezeket kevésbé ismerjük, mert "messze van".


Jemen, például. Persze ők az arab világ "segglyuka", nem nagyon vannak olajsejkek, ehelyett iszonyú szegények, amire a kommunista diktatúra még rá is tett egy lapáttal. Miután a 60-as években kivonultak a britek, akkor szakadt ketté az ország északi és déli részre. A déli lett a "népi demokratikus". 1990-ben egyesült, de most pl. polgárháború van, szóval esélyes, hogy megint szétszakad. Itt egy kép (a kék a kommunista rész): [link]


Afrikában:

pl. Benini Népköztársaság (1972-1990 között) [link]

vagy a Kongói Népköztársaság (1969-1991. között): [link]

Kongóban hasonló, mint Jemenben. A gyarmati státusz megszűnése után gyakorlatilag kettéoszlott egy kommunista és egy nem kommunista (de ne is demokratikus, hanem egy erősen autokrata) országra. Ma sem egységes, két Kongó van: a Kongó Köztársaság (ez az ex-komcsi) és a Kongói Demokratikus Köztársaság (ex-Zaire).

Mozambik is zűrös, ott majdnem 20 évig volt polgárháború a bolsevik és a többi erő között.

2021. jún. 23. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!