Valaki konyhanyelven le tudná írni, mi volt ez a mizéria anno a svájci frank alapú hitelekkel?
Az hogy a hitelfelvevőnek forintban adták oda a lóvét, ő ugyan soha nem látott svájci frankot, de a gazember hitelező mégis a közben egekig drágult frank napi árán követelte vissza a zsetont.
Magyarul, kormány-segédlettel fosztották ki az embereket.
Azért ezt vettek fel,mert ezt kínálták a bankok.ha bementél egy bankba hitelért akkor rábeszéltek erre.már akkor sem volt az embereknek pénzük,máról holnapra éltek.vállalkozni lehetetlen volt, tehát kitalálták hogy a házukra vesznek fel hitelt.hozzátenném hogy azóta sem vonta felelősségre senki a banokat vagy ezen bankok ügyintézőit akik tudatosan becsapták az embereket.az volt a kamu szöveg hogy a forint tartani fogja magát,sőt ha erősödni fog európa legerősebb valutájával szemben akkor még jól is jár az illető mert kevesebbet kell visszafizetnie.. természetesen ennek semmiféle gazdasági alapja sem volt.a chf erősödött míg a forint elszállt,amiket előre lehetett tudni.
'És mitől tudott ez ilyen gyorsan így bedőlni?-nos már akkor is romokban volt az ország, ugyanolyan nulla gazdaságunk volt mint most,a forint folyamatosan értékelődött lefelé tehát nem kellett sok idő hogy az egész légvár kipukkadjon.és mindezt tudatosan tették,az akkori kormány asszisztálása mellett.
1. Az Orbán-kormány alatt voltak kedvező kamatozású forint-hitelek, így szinte senki nem vett fel svájci frank alapú hiteleket, mert minek.
2. Az MSZP-SZDSZ kormány ezeket megszüntette, így a piac a svájci frank alapú hitelek felé fordult, mert a svájci frank erősen értékálló deviza, és a kamatláb is hagyományosan igen alacsony svájci frankos hitelek esetén. (A kamatláb mindig erősen függ a devizanemtől.)
3. Jött a nagy válság 2008-2009-ben, ennek két drasztikus hatása volt: 1) a magyar deviza értéke nagyot esett az euróhoz képest, (Magyarország gyakorlatilag csődbe ment, senki nem akart magyar állampapírt venni, IMF lélegeztetőgépre került az ország) 2) az euró értéke is nagyot esett a svájci frankhoz képest. Így a svájci frank-Ft árfolyam hatalmast zuhant.
4. Ebből következően a fennálló frank alapú hiteltartozások értéke Ft-ban megugrott, így Ft-ban sokkal nagyobb törlesztőrészleteket meg kamatokat kellett volna fizeti az adósoknak, és ez sokaknak komoly probléma volt.
3-as!
Minded kormány alaposan benne volt ebben az aljas bizniszben! A mostani is!
#3 Jó leírta a lényeget, ehhez kis kiegészítés.
A hitelfelvétel történhet forintban vagy devizában - valami más pénznemben. A forint hitelt forintban kell visszafizetni, a devizahitelt, devizában. Vagyis ha a bankban euróban veszel fel hitelt vagy japán jen-ben, akkor a törlesztéskor is euróban vagy jen-ben kell fizetned, ha forintod van akkor azt éppen úgy átváltják, mint egy valutaváltónál.
Ezen felül találták ki 2003-2004 környékén a devizaALAPÚ hiteleket, amivel a gond volt a válságban. Ennek nem létezett pontos szabályozása, nem is volt tilos, de nem is volt jól védve a hitelfelvevő. Ahogy mások már leírták, itt a lényeg annyi volt hogy devizát senki nem látott egyszer sem, végig mindenki forintokkal dolgozott csak mindenhol ÁTSZÁMOLTÁK devizára a tartozást, költséget, befizetést. Vagyis elméletben felvett 10000 eurót hitelbe, de már forintban kapta kézhez. Forintban törlesztett, de azt átváltották a devizára és úgy vették figyelembe - majd amikor a tartozást nézték és annak kezelési költségét ott is mindig ide-oda váltogattak deviza és forint között. Ha valaki egy euróban felvett devizaALAPÚ hitelt konkrétan euróval akart törleszteni, akkor ezt az euróját a bank úgy vette be, hogy vételi áron átváltották forintra (kevesebbért) majd a törlesztőrészletet/tartozást kiszámolták az eladási árfolyamon forintban (magasabb ár) és így számították be. Nem úgy hogy a 10000 euróból törlesztett 500 eurót amit odatett a bank pénztárosa elé, hanem a 10000€-t átszámolták (mostani árfolyamokkal) 10000x355=3550000Ft-nak, az 500€-t meg 500x336=168000Ft-nak és így törleszthetett.
Ami kiemelt szemétség volt hogy a magyar banki fiók magyar banki költségeit is oda-vissza váltogatták a hitel devizájában, miközben soha nem volt valóban deviza a hitel mögött, egyszer sem kellett devizában a hitelt kezelniük. Ezt szerencsére bíróságon meg lehetett támadni és így a kormányzat elérte hogy ezt mindenkinek visszafizessék.
A devizaalapú hitel a kezdetekkor nagyon jónak tűnt, a forinthitellel szemben fele-harmada volt a kamata, csak magasabb volt a kockázata. Ezért vették fel sokan. Ráadásul az uniós csatlakozáskor még úgy volt hogy 2008-ban átállunk euróra és akkor azok jártak volna rosszul akiknek forint hitele van, jól meg akiknek eleve devizahitele van. Aztán kiderült, hogy elqrták, ezt is és nem lesz bevezetve az euró.
A valódi devizahitel nem lett volna ekkora baj okozója, ahogyan ha nem mulasztja el a Medgyessy majd gyurcsány kormány a 2002. január 1-én életbe lépő devizahitelezés szabályozását, főképpen az új típusú és addig ismeretlen devizaalapú hitelezését, akkor nem tehették volna meg a bankok hogy az összes kockázatból eredő veszteségüket mind a hitelesekre terhelik. Az ilyen hiteleknél egyformán kellett volna a felelősséget - kárt - vállalni a hitelintézetnek és a hitelt felvevőnek is. Vagyis az árfolyamból eredő károkat meg kellett volna osztani a kockázatos hitelt felvevő ember és a kockázatos hitelt eladó bank között. Ehelyett csak az emberek fizettek minden kárt és nem csak azt ami az árfolyamváltozásból következett, hanem ami a bak elmaradt haszna, azt is rájuk terhelték pluszban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!