Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » A japánok hogyhogy ennyire...

A japánok hogyhogy ennyire európaias kultúrát alakítottak ki, amikor földrajzilag ők vannak a legmesszebb tőlünk Ázsiában?

Figyelt kérdés

Az összes ázsiai nép kultúrája közül talán a japán hasonlít a legjobban a nyugati kultúrára.


A középkori japánban pl. ugyanúgy volt feudalizmus mint nálunk, a szamurájaik is megfelelőik a mi lovagjainknak.


Az újkorban az első kelet-ázsiai ország voltak, akik átvették az európai tudományokat és technikát, Japánban a 18. században pl. már kísérleteztek primitív statikus elektromosságot termelő generátorokkal, és a 19. századra az első ázsiai ország voltak, ahol volt gőzmozdony és modern kémia.


Kinézetre is ázsiai arcvonásaik vannak, viszont bőrszínre fehér emberek. Kínaiakra pl. tipikus sztereotípia az, hogy "sárgák", na a japán bőrben semmi sárgaság nincs.


A 20. században volt saját verziójuk a német nácizmusra, majd a háború után párhuzamosan fejlődtek Amerikával, Nyugat-Európával. Az 50-es évek végére pont olyan jó volt Japánban élni, mint az USÁ-ban vagy az NSZK-ban, miközben Kínában, Vietnámban, Thaiföldön és a többi ázsiai országban érezhetően alacsonyabb volt a színvonal.


A 80-as évekre a japán popkultúra (pl. zenék, animék, filmek, videójátékok) egy az egyben a nyugati színvonalat hozták egy helyi változatban. Manapság is a japán popkultúra a legkönnyebben megérthető egy nyugati számára az ázsiai kultúrák közül, annyi hasonlóság és modernség van benne.


Hogyhogy pont Japánnak sikerült ez, ami a többi kelet-ázsiai országnak nem?



2021. máj. 21. 22:43
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Szorgalom, intelligencia nagyra becsülése, hasonló történelmi viszonyok és hatások Európával.


Ha egy kultúra az önuralmat, az építést, és a szervezettséget díjazza, akkor értelemszerűen gyorsabban fog fejlődni.


Kína túlságosan despotikus berendezkedésű volt ehhez a történelem során, és a kulturális felfogása nagyra tartotta az állandóságot, Korea meg mindig is egy úgynevezett "Remete Királyság" volt, ami igyekezett elzárni magát a világtól.

2021. máj. 21. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem a második világháború elvesztése és a hidegháborúk tették főként azzá ami. Mivel amikor versengtek a szovjetek és a szocialisták akkor Japán és dél-korea kapitalista állapotú volt az USA-nak hála és a kapcsolat sokáig fent állt. Szerintem részben ezért is ez a 2 ország a legfejlettebb távolkeleten. Bár kínát is olyan szinten fejledtnek mondanám monstanra mint ők.
2021. máj. 21. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
29%
Az amerikai megszállás alatt beléjük lett sulykolva, hogy Amerika szép és jó, és szakítaniuk kell a múlttal, mert különben kapják az atomot megint.
2021. máj. 21. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem csak nyugat <> kelet változási irány van Eurázsiában, hanem a tengerpart <> kontinensbelső is nagyon sok mindent meghatároz gazdasági téren meg annak következményeként társadalmi, kulturális, történelmi vonatkozásban is.


Ugye ott is a tengerparton vannak a menő, gazdag, ismert kapitalista országok, beljebb a szocializmus, nem véletlenül, még beljebb meg a kirgizisztáni nyomor, hasonlóan, mint Európában a Balkán, Ukrajna, Moldova...


Ami te most európaias kultúrának nevezel, az lehet, hogy simán tengerpartias kultúra, ami akkor is hasonlóra alakulna, ha lenne még a Földön nyolcadik, tizenharmadik kontinens is. Meg aztán a globalizáció sem a kontinensbelsőket kezdi ki először.

2021. máj. 21. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Adaptáció. Mind a nyugati, mind a japán kultúra tisztelte a legyőzőjét, ellenfelét, ezért nem volt rest tőle tanulni, ezzel fölé emelkedve.

Európában a vikingek arab országokból vették a korban híresen tiszta damaszkuszi acélt. Később már Solingenből küldték a pengéket Dél - Ázsia minden pontjára.

A rómaiak haditechnikájukat kárthágói ellenfeleikére alapozták. Az igazgatásukat és tudományaikat a görögökére. Az anyaföldi kelták szintén adaptálták a görög falanxot.

A keresztes hadjáratok során, az araboktól szerezték meg a Római Birodalom bukásával elveszett tudás jó részét.


Ennek ellenpéldája a Mongol Birodalom, ami ahelyett, hogy adaptálta volna környező népek tudását, magukat a környező népeket használták. Tehát kínai ostromszakértőket vittek Nyugatra, ahelyett hogy kínaiaktól tanult, mongol szakértőket használtak volna. Külömböző török származasú nehézlovasságot használtak, ahelyett hogy ők maguk megtanulták volna a harcmodort. Sok helyen ez lett a vesztük, mondjuk Japán támadásánál, ahol a katonáik olyan sok helyről származtak, hogy kommunikációs problémáik voltak. A kóreai hajóépítők pedig lehet, hogy direkt csináltak nekik törékeny hajókat. A mongolok taktikája csak addig működött, amíg elégge meg voltak félemlítve az összetevők.


Japán ezzel szemben ugyanúgy adaptív kultúra. Adaptálták a kínai írást, fegyvereket, majd ezt fejlesztették tovább. A bukásuk után pedig adaptálták az amerikaiak kultúrájának egy jó részét és ezt fordították a javukra.

2021. máj. 22. 02:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 molnarmarcell21 ***** válasza:
93%
Egyáltalán nem nyugatias a japán kultúra, sőt az egyik legmarkánsabban tudta megőrizni saját kultúráját és átmenteni a 21. századba.
2021. máj. 22. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
78%

Az óceán nem csak szétválaszt, hanem össze is köt.

Japánnak az USA a szomszédja, mint Magyarországnak a Szovjetúnió volt anno, és ugyanúgy meg is hódította az USA Japánt, mint Magyarországot a Szovjetúnió.

2021. máj. 22. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!