A mai világban miért ennyire nagy az elvárás?
Amikor szüleim voltak fiatalok, a 90-es évekbe már egy sima érettségivel felvettek jobb munkahelyekre is, kevesebb volt a stressz, a megfelelési kenyszer. Mai világba pedig már mindenkinek kell min egy nyelvvizsga, diploma, ilyen olyan külföldi tapasztalat, ilyen olyan továbbképzés.
Állásinterjún is mindenféle erőltetett szűrés van egy egyszerű adminisztrációs munkára is, amit akár az utcáról szedett ember is eltudna végezni.
Mire jó ez a túlbonyolítás, az élet megnehezítése?
Rengeteg olyan most 50-60 éves vezető beosztásban lévő van, aki amúgy semmit sem tanult, csak akkoriban még nem vártak el ennyit, és sikeres karriert tudott befutni felesleges papírok nélkül.
Most ha csak alapdiplomád van, és nincs ismerős aki segít, már lassan csak mekibe leszel jó. (igen, műszaki diplomával sem fognak felvenni olyan könnyen, ha nincs gyakorlatod)
Sokkal nehezebb az élete egy mai pályakezdőnek, mint régebben, ez miért alakult így?
Kérdező, nagyon el vagy tévedve.
Nem az a helyzet hogy "ha nem tanulod szarrá magad, szegényen fogsz megdögleni", hanem hogy olyat tanulj aminek értelme is van, mert ha csak tanulsz bele a vakvilágba, akkor mindegy hogy keveset vagy sokat tanultál, nem mész vele semmire.
Hiába van summa cum laude diplomád víz alatti kosárfonásból ha nem találsz vel munkát. Akkor inkább legyen egy közepes minősítésű diplomád mérnökként vagy egy szakmunkás vizsgád informatikusként, ácsként vagy legyél jó pék!
Hopp, egy érdekességre bukkantam. Azt akartam beírni, hogy mekkora volt 2001-ben és 2011-ben a felsőfokú végzettségűek aránya, és azt találtam, hogy 2001-ben több 30 alattinak volt diplomája, mint 2011-ben (1%-kal, de akkor is kevesebb).
Tudom, ez tíz éve volt, de nem hiszem, hogy nagyot fordult volna a világ (sőt), szóval kedves kérdező, most még könnyebb dolgod is van a korosztályodban a végzettséget illetően, mint húsz éve lett volna. Remélem boldog vagy :)
Technológiai fejlődés, számítógépek elterjedése + népesség robbanás + ipar kiszervezése a 3. világba. Régen sokkal több kétkezi munkásra volt szükség, mint manapság, amikor csomó munkafolyamat már gépiesítve és automatizálva van. Régen volt itthon ipar, komoly mértékben, egy életet le lehetett dolgozni egy gyárban, tehát nem kellett feltétlrnül továbbtanulni akár csak érettsêgiig, mert 14 évesen is volt már jövőkép. Ma már Ázsiában gyártanak kb. mindent, mert úgy nagyobb profitot tud szakítani a cég, mintha európai munkaerővel dolgoztatna és nem vették figyelembe, hogy milyen társadalmi károkat okoz az ipar lerohasztása, mert mindenki csak a k profitot hajtja.
Én is sajnálom, hogy nem korábban voltam fiatal :( jobbak voltak a lehetőségek, mint most.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!