Mi értelme van az álhírgyártásnak?
Ma mondjuk azzal találkoztam, hogy a Pápát letartóztatták.
Ciki meg minden, de én eléggé naívan belefutottam néhány percre ennek a hírnek az elfogadásába és már küldeni is akartam tovább néhány ismerősömnek, hogy hallották-e és kiváló beszélgetési téma lett volna a párommal, családommal és a barátaimmal meg a random emberekkel akikkel éppen beszélgetésbe elegyedek.
Erre egy másfél perces kutatás után elég hamar rákellett jönnöm, hogy egy álhír. Pedig én általában eléggé ritkán szoktam bedőlni az álhíreknek.
Mi értelme van az álhírgyártásnak? Főleg úgy, hogy egy adott hír megcáfolása néha napok után teljesen világossá válik.
Lehet nem ez a megfelelő kategória, de mondhatni ez leginkább ez a vatikáni eset tette fel bennem a kérdést.
Másrészt az álhírek gyártásával fokozni lehet az emberek bizonytalanságát, befolyásolni lehet őket, rá lehet venni őket arra, hogy ezt-azt megtegyenek.
Persze, sokszor kiderül, hogy kamu, de addigra az álhír elterjed, és önálló életre kel.
Az álhírekkel sok embert meg lehet téveszteni és fel lehet cukkolni. Mire kiderül az igazság, az már a legtöbb emberhez el sem jut. Vagy vegyük a filmeket, ha egy történelmi film nem hiteles, mert nem úgy történt, az emberek nagy része akkor is elhiszi, mert nem néz utána.
Az ismétlés mágiája egy pszichológiai trükk: ha sokszor közlünk egy ember pszichéjével egy üzenetet (akár tudatosan, akár tudat alatt), azt bizonyos számú ismétlés után el fogja hinni, függetlenül attól, hogy igaz-e; még akkor is elhiszi idővel, ha a folyamat kezdetén biztos volt benne, hogy az adott információ téves, vagy ha az adott információ ellentmond a tapasztalati valóságnak.
A dezinformáltsággal el tudják érni hogy az emberek már abban is kételkedjenek ami igaz.
pl egy fideszes pedofil nagykövet, egy fideszes drogos orgiázó polgármester, egy fideszes drogos meleg orgiázó diplomata.
Az már más eset hogy ezeket le se tagadták.
Az álhírgyártásnak és terjesztésnek komoly politikai haszna is lehet, nem véletlenül állt rá erre pár év alatt gyakorlatilag minden oldal.
Az első igazán szervezett troll és álhír gyárat az oroszok csinálták és egész ügyesek voltak.
Én a clickbait-et különválasztanám a megtévesztő propagandától. A clickbait az mindenféle gökérség, ami már első blikkre is elég nyilvánvalóan hülyeség, de nagyon sokan bekajálják így nővelhető a látogatottság, az olvasószám, nő az értéke az oldalnak, nő a reklámbevétel.. Ez gyakorlatilag a modern pénzgyártás.
Ettől teljesen eltérő a politikai és társadalmi jellegű álhírgyártás,dezinformáció, félreinformálás aminek a célja a széles tömegek befolyásolása. A legjobb példa a magyar (köz)média. Irányítottan tolják 9 éve a bullshitet az éterbe és beért a munka gyümölcse? Nézd meg a felkapottabb témákat,kifejezéseket amit a tömegek bekajáltak:
Soros,Brüsszel,migráns,liberális,BLM meg a többi majomság amit tol az arcba a tévé és a média. Felnézel a facebookra és mit látsz? A legutolsó proli ismerősöd aki a faluját sem hagyta el évek óta, osztja és szakérti a legfelkapottabb témákat, véleménye és tapasztalata van mindenről holott a megyeszékhelyét sem látta vagy 25 éve :D
Ma már mindenkinek világos, hogy Bécs egy putri, a nyugati világ romlott és maga a kénköves pokol... ilyen ez. :D
Álhírekkel tömegek manipulálhatók és ennek mindig célja van. Ilyenek pl az orosz katonai kozmetikázott hírek és álhírek, mint amikor a Szu24-essel EMP csapást mértek.. tömegek ették meg és osztják gondolkodás nélkül.. Ezzel demonstrálták papíron,hogy az orosz haditechnika a csúcs :D
( az nyilván senkinek nem esett le, hogy egy EMP csapás után hogy működhetett volna a digitális kamera amivel az áthúzásokat felvették... :D )
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!