A műanyag zacskók betiltásának mi az értelme? Nem öngól ez kicsit a természetvédőktől?
"... a fa már nem egy élőlény akit megölnek, aha, világos..."
Én azt szeretném kérdezni a kérdezőtől, hogy eszel-e húst és hogy mivel törlöd a popit?
1
Ezek szerint a haszonállatok leölése is teljesen oké, mert azokat erre nevelik?
Hurr durr, azért tenyésztik őket hogy meghaljanak.
Igen, ha nem tenyésztenék őket viszont nem is élet volna soha
A kormány az egyszer használatos műanyagokról beszél, már a tájékozottságot is hozzátéve a kérdéshez, szóval nem csak "a" műanyagokról.*
Vannak újrahasznosítható műanyagok is, azokból készülhet majd szatyor és egyebek. Bár azok újrahasznosítása is korlátozott, 2x vagy 3x lehet újrafeldolgozni, és nem olyanok mint a fémek, amit azért be lehet olvasztani és újra finomítani is, ha kell.
A papír újrahasznosítása is korlátozott, mert széttörnek a szálai és egy idő után az sem alkalmas papírnak.
Nem egyszerű kérdés, hogy melyik a jobb - mert pl 1 tonna papírhoz kell 1,7 tonna fa. És gondolom gyorsabb kivágni és feldolgozni egy fát, mint ültetni egyet és megvárni mire 10-20 méteres lesz. De számok nélkül ez még csak gondolkodás a témáról.
---------------
*"Ma indul az egyszer használatos műanyagok kiváltását támogató pályázat előminősítése"
*"Társadalmi egyeztetésen az egyszer használatos műanyagok kiváltását támogató felhívás"
Aki kötekedni jön a kérdéshez, az miért teszi? Senkinek nem származik belőle haszna.
Javaslom a kedves olvasóknak a nulla hulladék elvet (zero waste), magyarban inkább a hulladékmentes kifejezés a gyakoribb. Ennek a lényege az, hogy az általunk termelt hulladékot minél inkább mininalizáljuk az élet minden területén.
Eldobható szatyor helyett vászonzsákkal menj bevásárolni, vagy vigyél mindenhez edényt. A felvágottakat, sajtokat kérheted a boltban edénybe, a zöldségeket, gyümölcsöket hálós vászontáskába (cekker), a péksüteményeket vászon szütyőkbe. Ha van a lakhelyed körül szelektív hulladékgyűjtés (pl. Házhoz menő, vagy sziget, vagy stb.) akkor leviheted oda az elmosott műanyag fakonokat, üvegeket, zacskókat, fém dobozokat, pet palackokat, tejesdobozkat, gyümölcsleves dobozokat, stb. A termelői tejet lehet automatából venni, csak vigyél üveget. A piacon érdemesebb helyi termelőtől idény zöldséget, gyümölcsöt venni. Mindenből vegyél nagyobb kiszerelést. Ha jó a lakhelyeden a csapvíz minősége, akkor száműzd a palackos vizet. Ne használj eldobható poharakat, a kávéautomatához vigyél bögrét (akár zárhatót is). Legyen nálad hosszabb utakra kulacs, a közkutakból lehet inni. Mielőtt vennél valamit, nézd meg, hogy kapsz-e használtat hasonló állapotban. Ha elromlott ne dobd ki, csináltasd meg. Ne vásárolj impulzusszerűen, tervezd el, hogy mit akarsz venni. Kérdezd meg magadtól mi az amire valóban szükséged van?
Kerüld a pálmazsírt!
Most nem olvastam végig a válaszokat, szóval lehet, hogy írtátok már, de remélhetőleg senki sem kötekedni jön ide, hanem felvetünk szempontokat és igyekszünk megbeszélni.
17/
"A felvágottakat, sajtokat kérheted a boltban edénybe,"
Ez megfontolandó csak sajnos még nem teljesen kiforrott ötlet. Első, hogy mit szólnának hozzá, ha adnék egy edényt a felvágottnak? Mert nincs kialakult szokása... gondolom ezt a részét sem kell részletezni. Viszont közegészségügyi kérdéseket is felvet, mert egy ételtároló edény kerül be az elvileg tisztán tartott pult közegébe, hát nem tudom... de lenne olyan amit én már szemre is furcsán néznék - már ahogy egyesek mosogatnak. Azét tárgyalható ötlet szerintem is, hogy vinni neki valamit, azt nyilván amiben otthon is tartva lesz az a felvágott. Az otthoni kipakolás is egyszerűbb lenne.
Amúgy a 17-esben tényleg sok jó dolgot felsoroltál. Nagyon jók.
A műanyag zacskók még a könnyebb eset, de a többi műanyagot nagyon nehéz lenne helyettesíteni, rengeteg termék műanyagból van, vagy részeben abból.
A műanyag előnyei:
- olcsó
- tartós
- könnyen megmunkálható és alakítható formára
- jó elektromos szigetelő
- nem ázik el nedvesség hatására
- könnyű
- van kemény és rugalmas fajtája
- van ami hőálló
- jól tisztítható
Egyszerűen annyira sokrétű és olcsó és könnyen formálható és sokoldalú, hogy nagyon nehéz lenne teljesen lecserélni. Bár jó lenne, csak nehéz.
Kábel - mint írta valaki, monitor és számítógép burkolat, mobiltelefon, festékek, bútorlap bevonata, ruházat... önmagában is terjedelmes, gyerekjátékok, autóipar... és a sok apróság ahol észere sem vesszük a műanyagot, mert annyira megszoktuk. Képkeret, golyóstoll, olló nyele, pénztárca, sampon és más kozmetikum és tisztítószer flakonok... vérnyomásmérő, seprű és lapát... sátorfólia, vízvezeték, hordók, csövek, járműalkatrész, kötelek, szőnyegek, ragasztószalagok, tartályok, csomagolófóliák, szivacsok, ablakkeret, padlóburkoló, viaszosvászon, linóleum, cipők és táskák készítésére felhasznált műbőr, elektronikai készülékek alkotórészei, játékok, szigetelő hab, tűzvédelmi hab, CD, napszemüveg...
Mert ugye tényleg vihetünk valamit a kenyérnek, a zöldségnek, de a hipónak? És mindennek? Olyan pakkokkal kellene már vásárolni menni, mint amilyennel hazamegyünk most utána, és ha munkából hazafelé megyünk vásárolni - és ma már nagyrészt úgy megyünk - akkor már munkába is a hipós üveggel kellene menni. Vinni kellene a sajtos edényt, a felvágottas edényt, a hipósat, a samponosat, vinni valamit a szappannak, a fogkrémnek, stb, stb. Ezt a gyakorlatban is valahogy el kellene fogadtatni.
"A papír pedig még mindig egy jobb megoldás a műanyagnál, mert amíg egy fa eléri a feldolgozhatóságot, addig egy csomó CO2-t megköt, ami elégetésig benne is marad az anyagában."
Ahogy elérné a papírfogyasztás a maga normáját, akkor elérné a hozzá kapcsolódó faültetés is, tehát onnantól már nem kötne meg plusz CO2-t, csak cirkulálna a kibocsájtás és megkötés, és egyensúlyban maradna.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!