Elvárható-e a parancs vagy törvény teljesítése, ha tudja az illető, hogy a parancs rossz vagy ártalmas?
Egy adott dologról mindenkinek más lehet a véleménye és hogy mi lett volna a helyes, az sokszor csak a jövőben derül ki. Hitler katonái gondolkodás nélkül teljesítették a führer parancsát, mert azt gondolták, hogy ez a helyes. Annak idején az ő fejüket ugyanúgy átmosták, mint a mai emberekét a médiák. Most gondolkodás nélkül teljesítik az emberek a maradjotthon parancsot, mert azt gondolják helyesnek. Bár egyre többen vannak, akik azt mondják, hogy ezzel többet ártunk mint használunk és később több ember fog meghalni (például akik most emiatt a pánik miatt nem jutnak kórházi ellátáshoz, meghalnak az alapbetegségeikben, illetve amikor majd gazdasági összeomlás miatt megélhetésüket elvesztett emberek öngyilkosok, vagy fosztogatók áldozatai lesznek, stb.), illetve a vírus miatt sehol, még Olaszorszában sem volt több a halálozás, mint a korábbi évek azonos időszakában. Szóval most még nem lehet tudni, hogy melyik tábornak van igaza, bármelyiknek lehet.
De ha valaki racionális érvekkel és logikus levezetéssel alátámasztva ellenvéleményen van egy paranccsal szemben és úgy véli, hogy a parancs végrehajtása által sokkal több ember fog meghalni, mint ha végrehajtotta volna a parancsot, akkor az bűnös? Bűnös volt az a náci katona, aki ellenszegült Hitler parancsának, vagy az az orosz katona, aki nem teljesítette Sztálin parancsát, vagy az az észak-koreai ,aki nem hajtotta végre Kim tűzparancsát?
Mivel a törvény nem ismerése nem mentesít a felelősségre vonás alól, ezért bármilyen, bűncselekmény elkövetésére vonatkozó parancs nemcsak hogy megtagadható hanem meg KELL tagadni, majd a hivatali út megkerülésével jelenteni!
Ha végrehajtod, akkor nem elfogadható mentség az, hogy parancsra tetted. TE tetted!
#2 vagyok:
Az részletkérdés hogy háborús állapot, vagy békeidő van -e?
Mindkettőnek megvannak az irányadó törvényei, a parancsot aszerint kell mérlegelni. Tehát háborús helyzetben az ellenség megölése nem bűncselekmény.
Viszont ha már fogoly, AKKOR IGEN!
Nagyon sokan próbáltak régen is azzal takarózni, hogy "de hát parancsra tettem" - miközben a parancsot is meg lehet tagadni.
Csak vállalni kell a következményeit, ami háborúban esetleg a parancsmegtagadó azonnali kivégzését jelentheti.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!