A koronavírus azt fogja eredményezni, hogy az alsóbb munkásréteg éhen fog halni míg születni fog egy új társadalmi rendszer?
Az a baj, hogy a legtöbb embernek fogalma sincs arról, hogy mi a különbség a szakmunka és a betanított munka között. A betanított munka, bármiféle előzetes munkatapasztalat, végzettség nélkül rövid idő alatt betanulható, és végezhető egy átlagos képességű ember számára. Hogy valaki önállóan szakmunkát végezzen és jól is lássa el a feladatát,az azért képzettséget, több készséget és hosszabb előzetes tapasztalatot is igényel. Nekem van barátom aki ács, kőműves, tetőfedő,bádogos egy személyben. Sokszor mentem neki segédkezni, akkor is ott voltam amikor a saját házát bővítette, és azért azt kell mondjam hogy ez nem egy olyan munka amit bárki jól meg tud csinálni, ha van diplomája, ha nincs. Ne gondolja már senki egy közgázos diplomával, hogyha neki a haverjával akár csak egy komplexebb szerkezetű tetőt kéne megépítenie, akkor azt egy rövid bemutató után meg is tudná csinálni, úgy hogy az hosszútávon biztonságos, hibátlan maradjon. Pont hogy azt tapasztaltam, hogy akik nagy mellénnyel bármi szakértelem nélkül maguk felügyelik az építkezést, ahelyett hogy szakembert hívnának esnek a legnagyobbat pofára egy házépítésnél. Hiába hiszi, hogy ő nagyon okos és majd kiszúrja ha valami nem stimmel, szó szerint a szeme láttára vágják át, mert a vállalkozó ahol teheti spórol, trógerék akár a minőség rovására is. Mi pedig utána nem egyszer mehettünk javítani vagy menteni a menthetőt az undorító építészeti kivitelezéseken, a tulaj pedig ott sír,dühöng hogy pedig ő mennyit fizetett a munkásoknak,és most mégis megroskadt a tető, kifelé dől a fal. Undorító aki ilyen munkát végez, de a túl magabiztos vagy egyszerűen tájékozatlan, naiv építtető sara is ez részben.
A könyvelői, bérszámfejtői munkák egyébként pont hogy nagyon erősen kitettek az automatizáció "veszélyének". Nem is olyan régen olvastam egy tanulmányt a témában, a számítógépek könnyen átvehetik az ebben dolgozók helyét, biztosan szükség lesz a jövőben is rájuk de nagyságrendekkel kevesebbre mint jelenleg. Vannak könyvelő barátaim, nem bántani akarom a könyvelőket de nem is tudom miből gondoltad hogy amit csinálnak azt nehezebb robotizálni mint egy tetőépítést például.
Arról nem is beszélve hogy a könyveléshez még diploma sem kell feltétlen, én ismerőseim OKJ-val is ugyanolyan szép karriert futottak be. De például volt HR-es kollégám is akinek még érettségije sem volt, csak rokona által került be az osztályra. Nagyon nem szeretem az ilyet, de fújolhatok, igazából a munkáját végső soron ugyanúgy el tudta végezni mint a diplomás társai. Szóval attól,hogy valakinek diplomája van, még nem végez feltétlenül másfajta (akár nem emberi) munkaerővel nehezen pótolható munkát. A jövőben még a tolmácsok is szükségtelenné válhatnak, de már egy genetikai kutatóintézetben is típusától függően, több informatikus dolgozhat mint vegyész, vagy orvos,mert a DNS szekvenálást is tudják gépek végezni, az adatok elemzéséhez pedig informatikus kell.
Inkább az lesz fontos a jövőben, hogy mennyire tudsz alkalmazkodni az új igényekhez, minthogy van diplomád vagy sincs.
"mert epp nem vmi humbuk cegnel potyogteti az adatokat"
Végtelenül buta és primitív felfogás azt hinni, hogy azért, mert az emberek tudnak facebookozni meg gyakorikérdésekezni, attól az azt jelenti, hogy a szellemi munkák akárcsak kis részét is el tudnák végezni. Azt pedig ne haragudj, nem tartom valószínűnek, hogy az X-edik gyártósori dolgozót, akinek a feladata egy 4 mozdulatból álló munkamenet 8-10-12 órában, túlzottan sokat tenne a társadalomhoz és ne lenne kitéve az automatizáció veszélyének.
Egyébként jellemzően az idősebb korosztály szemében van még meg ez a felfogás, hogy attól, hogy valaki 45 évesen nem 80-nak néz ki a fizikai munka okozta egészségkárosodástól és nem egy gyárban dolgozik, hanem egy irodában, akkor nem is igazi jó munkaerő.
Most a fizikai munka miért jelent megint automatikusan gyártósori dolgozót? Van rengeteg szakmunkás is, akik értékes tudással bírnak, és nehezen pótolhatóak másfajta munkaerővel. És ezzel nem a betanított munkásokat akarom leszólni, de tény hogy ők vannak legjobban kitéve a robotizáció okozta munkavesztésnek. De mint mondtam sok könyvelőnek, bérszámfejtőnek vagy egyéb adminisztratív munkakörben dolgozó kollégának is ugyanez lesz a sorsa az elkövetkező évtizedekben. Mert ezek is pótolható, automatizálható foglalkozások. Ezeknél jóval komolyabb szakértelmet igénylő folyamatokat is gépesítettek már (lásd: DNS szekvenálás).
A gyári munkások "hasznáról" egyébként annyit, hogy jelenleg számos cégnek jobban megéri őket alkalmazni, mint gépesíteni, evidens hogy ezért van munkájuk. Ugyanúgy adóznak, mint más dolgozók tehát a hasznosak a társadalom szempontjából is. Az a nem hasznos és kártékony a társadalomra aki nem dolgozik (nyilván nem a diákokra, nyugdíjasokra, munkaképtelen emberekre gondolok), feketén dolgozik, adócsaló és társai, nem az aki olyan munkát végez ami szerinted haszontalan.
"A fizikai munka az ertek es minden olyan munka ami epít teremt es az emberek javát szolgalja. A tobbi kuka."
A tobbi munka kuka?
Te sem vagy egy túl okos ember.
Mondjuk fizikai munkát végzel, úgyhogy megértem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!