Hogy biztosíthassák, mindenki véleménye egyformán meg legyen hallgatva, miért nem vezetik be a kötelező jellegű szavazást?
Sok demokráciában, mint mondjuk az Amerikai Egyesült Államok vagy Új-Zéland, riasztóan alacsony szokott lenni a szavazásokon a részvétel. Márpedig szerintem egy demokráciának nagyon fontos eleme a szavazás, hiszen ez az egyik meghatározó eleme. Én teljes mértékben támogatom hogy legyen kötelező a szavazás, mint mondjuk Ausztráliában. Ott komoly bírságot kapsz ha nem mész el szavazni. Szerintem ez egy nagyszerű ötlet, mert így 100 százalék biztos, hogy mindenki elmondja a véleményét, mindenki meg lesz hallgatva.
Mégis miért nem vezetik be több országban a kötelező jellegű szavazást? Miért nem látják be az emberek, hogy a magas részvételű szavazás a demokrácia fontos eleme?
A demokráciába JOG a szavazás és nem kötelesség - de persze joga van ahhoz is egy demokráciának hogy ha úgy döntenek akkor kötelezővé tehessék.
Ha valaki nem megy el szavazni akkor azzal ugyanazt teszi mintha elmenne és az "egyik sem" kategóriát X-elné be. Csak kevesebbe kerül az országnak.
Attól hogy mindenki elmegy még nem lesz magasabb azok részvétele a döntésben akik tudnak és akarnak is dönteni. Csak többen lesznek akik találomra húznak be valakit minden tudás nélkül. Ez mire lenne jó?
Az, hogy mennyien maradnak távol az megmutatja azt is hogy milyen a helyzet az országban, mennyire érzik fontosnak az emberek hogy szavazzanak. Az EP választásokon pont azért szokott olyan alacsony lenni a részvétel, mert az emberek nagy része úgy érzi hogy a feje felett történnek a dolgok és semmit nem számít hogy ők mit is akarnak valójában. Idén sokkal többen mentek el, mert ott is egy éles kérdés lett a migráció.
Mindenki elmondHATJA a véleményét. Attól hogy elment és érvénytelenül szavazott vagy nem is töltötte ki a cédulát, hiszen nem is akart szavazni csak kötelező neki, attól mi lenne jobb?
https://www.gyakorikerdesek.hu/politika__egyeb-kerdesek__101..
Amúgy meg a kötelező szavazásnak mi értelme? Ugyanúgy leadhat érvénytelen szavazatot, akkor meg már édesmindegy, hogy elmegy vagy sem, azt meg nyílván nem ellenőrizhetik, hogy érvényesen szavaz-e mindenki máskülönben hogy lenne anonim.
Te teljes mértékben támogatod, hogy legyen kötelező a szavazás? Hol, hogyan tudod támogatni? Van ilyen tárgyú elfogadott népszavazáshoz aláírásgyűjtés? Az, nem lehet, úgyhogy legfeljebb a saját véleményed támogathatod.
A választáson való részvétel kötelezővé tételéhez az Alaptörvény XIII. cikkében kellene változtatást végezni. Az Alaptörvény módosításáról nem kezdeményezhető népszavazás. Na, mit szólsz a demokráciához? Viszont, például itt kezdeményezhetsz ilyet, mindjárt támogathatod is, mivel nem számít, mit akarsz, mit írsz.
Hacsak nem vagy köztársasági elnök, Kormány, országgyűlési bizottság vagy országgyűlési képviselő, akkor nincs jogosultságod ilyet előterjeszteni. És a bevezetéséhez utána még kéne az országgyűlési képviselők legalább 2/3-ának egyetértő szavazata.
Miről is írtál? Illetve: miért?
Veled szemben, sikeres vagyok: én teljes mértékben támogatom, hogy ne legyen kötelező a szavazás. Már jóval a kérdésed megjelenése előtt elértem azt, amit a köztársasági elnök és legalább 133 országgyűlési képviselő egybevágó akarata, cselekvése képes megvalósítani. Sőt, ha már elértem, a gyakorlatban használom is. Neked ez nem tetszik, ha módod lenne, kényszerítést vezetnél be. Én viszont, nem csinálok magamnak felesleges feladatot, nem is gondolok arra, hogy kényszerrel megváltoztassam a döntésed: ha akarsz, menj szavazni.
Azért, hogy vigaszt is írjak: egy hét múlva elmegyek szavazni; az önkormányzatira mindig megyek, és felkészülten, érvényesen szoktam szavazni.
És ennek mégis mi értelne lenne? Ha valakit nem érdekel a politika, akkor annak a nemlétező véleményével mit érsz?
Ha pedig rá akarod erőszakolni az ő akarata ellenére, akkor pedig rólad lesz véleménye, de arra aligha leszel kíváncsi...
"Ha valaki nem megy el szavazni akkor azzal ugyanazt teszi mintha elmenne és az "egyik sem" kategóriát X-elné be."
Nem. Ha valaki nem megy el, az arra szavaz, hogy neki tökmindegy. Aki az "egyik sem" opcióra szavazna, az tudná, hogy mindegyik lehetőség vacak és egyikből sem kér. Neki NEM mindegy.
"Az, hogy mennyien maradnak távol az megmutatja azt is hogy milyen a helyzet az országban, mennyire érzik fontosnak az emberek hogy szavazzanak."
Nem, az alacsony részvétel azt mutatja, hogy az emberek kiábrándultak a politikából, mert nem hiszik, hogy a véleményük bármit számítana.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!