Mit tegyek? Kályha, vagy elektromos fűtés? Sajnos ha az elektromosat választom, akkor nagyon óvatosnak kell lennem, nincs sok A-s biztosíték és csak jövőre vállalták az óra kihelyezését illetve bővítését a szerelők.
Most adott egy darab Fűtőpanelom, amit NAGYON szeretek. Nem eszik sokat, de csak egy szobát fűt. Lehetőségem van szerelt kémény beépítésére, valamint egy kályha megvásárlására és még egy pluisz panelra kiegészítőként, azt még kibírja a rendszerem, de többet nem. Viszont ez fél millió forint. Kitudom fizetni, csak most eléggé hazavágna egy hónapra, itt a karácsony, utazások meg minden és ez a kiadás majdnem 200 ezerrel több mint a fizetésem.
Viszont ha megveszem a teljes panel készletet, akkor az csak 250 ezer ft a lakásomba, marad pénzem is, de nagyon oda kell figyelnem arra, mit mikor használok. Pl a bojlert azt le kellene kapcsolnom ha mondjuk sütni akarok, mivel a sütő az majdnem 9 ampert visz el önmagában. Gázfűtést nem akarok, lehetőségem lenne rá, de eleve undorodom tőle.
Mit válasszak szerintetek? Mi lenne az ésszerübb? Kályhával még sosem fűtöttem, de nagyon szeretnék tüzet a nappaliba, viszont félek attól is, hogy nem fog bejönni. Nem vagyok az a fa hasogatós típus. De ha megveszem feldarabolva, betudom gyujtani.
tehát, plusz egy panel, ami kisegít és egy látványos kandalló, vagy elektromos fűtésrendszer és vigyázok a biztosítékra, amíg nem történik meg a teljesítménynövelés. .
Egyedüléllő nő vagyok, beleuigrottam ebbe a házba, de sajnos nyár vége felé. nagyon sokmindent megcsináltunk a bátyáimmal, de kifutottunk az időből és itt a tél/ karácsony, ezért nem maradt idő a villanyóra rendezésére. Amúgy kandallót eleve szeretnék. De a panel hihetetlen kényelmes és egyszerű.
Elég szépen körvonalazódik, hogy mennyire mások vagyunk mi, emberek s a tapasztalataink is mások.
A fürdőszobában alapvető a fűtés, már leírták, miért. Amikor lakásban laktam, volt ott egy remek fűtőtest, viszont fürödten benne úgy, hogy nyilván nem szó szerint, de nekem jéghideg volt (meg nem mondom, mennyi. 10 fokos?), miközben a nagyszoba be volt fűtve. 3 bezárt ajtó választotta el a meleg szobától, miért lett volna meleg szerencsétlen helyiség (de egyetlen ajtó is képes a trükkre, szomszédos szobák közül volt egy meleg és egy hideg, rengeteg fok eltéréssel)? A konyha is hideg volt akkor, csak az nem zavart.
Nagynéném házában ugyanez van, a fűtetlen helyiségek hidegek, a fűtöttek melegek, egyetlen csukott ajtó elég. Nyilván átszivárog egy kevés hő, nem nulla fokos, de jóval hidegebb.
Ha minden össze van nyitva, az más, de még ott sem teljesen egyenletes a hőmérséklet jó hőszigetelésnél s nagy hőtároló tömegnél sem (pedig az sokat segít ebben).
Az északi helyiségeink kicsit több lokális fűtést igényelnek és a konyhával egybenyitott fürdőnk így is szinte mindig hidegebb, mint a konyha (közvetlenül zárt ajtós hősugárzás közben és után nem). Ez természetes, azt hiszem.
A programozhatósághoz nem tudok hozzászólni, mivel soha életemben nem volt még programozható fűtésem és nem is biztos, hogy igénylem. Amúgyis bekavar az aktuális egyéni hőérzetem is.
Ez egyéni döntés kell legyen, de a házon sok múlik. Egy gyengébbnél én is mást választanék, bizonyára egy-egy kis klímát mindkét szintre, hogy ne kelljen sok extra lokális fűtés. Pocsék szigetelésnél komolyabb változtatások kellenének.
" 3 bezárt ajtó választotta el a meleg szobától"
De hogy jön ide a te lakásod, mért nem a kérdezőével foglalkozol, ha arról szól a topic?
A Kérdező leírta, hogy egyedülálló fiatal lány, első saját ingatlanban, pár nélkül, most költözött el egy panelből, ahol gondolom a családjával élt max. 70 nm-en 5-en (bátyáIM).
Még az árat is leírta, mennyiből jönnének ki a fűtőpanelek, ebből is az látszik, hogy az egész ingatlan minden mellékhelyiséggel nem áll 5 helyiségből többől.
Tehát nála NINCS 3 helyiség a fürdő és a lakószoba közt.
(Nekünk eddig 8 lakásunk volt a családban, most is van 4, egyikben sincs fűtés a fürdőben és a konyhában, de nem is 350 nm-esek 11 szobával, hanem ahogy írtam, 240 köbméteres, olyasmi, egyszemélyes lakások, mint a Kérdezőé, ugyanabból az egy szobából nyílik minden másik helyiség. Persze függ a városrész beépítettségétől, mennyire kell fűteni, el tudom képzelni, hogy van, ahol körbejárja a hideg, de nálunk soha nem kellett, annyira, hogy nem is építettek ki fűtőtestet oda, de ezek társasházak. Volt egy lakótelepi lakásunk, amiben volt fűtőtest a konyhában, de leszereltük, mert útban volt.)
Sok féligazság elhangzott, de azthiszem nemsok vélemény mögött van megfelelő tapasztalat.
Elméletben tényleg a klíma a leggazdaságosabb fűtés, de kizárólagos fűtésként a -10, -15 fokban is azzal fűtve jó ha kijön a 3-as hatékonyság a teljes szezonra, de inkább 2,8 ha kell tálca- kondenzvízcső fűtés is. Az évi karbantartás 15 ezer, és nem megspórolható mert a negyedmilliós készülék gyors (5-6 év) elhalálozását fogja eredményezni ami elis viszi a megspórolt villanyt. Emelett hidegben már zavaróan hangos, nekünk ez belefér de nembiztos, hogy neked is.
Olyan helyiségbe ahol a hűtés is szükséges mindenképp megéri felszerelni egy fűtősre optimalizált modelt és kihasználni a lehetőséget. De nekünk mellette van egy öntött vas kályha is, amibe -10 fok alatt begyújtunk rásegíteni a klímára. Emelett tartalék fűtésként is jó szolgálatot tesz áramszünet esetén, vagy a klíma meghibásodásása esetére, hetekbe fog kerülni a javítás, csere. 1 telet végigfűtöttünka kályhával amikor beköltöztünk, nem jó buli. Ezért mindenképp abban gondolkozz, hogy elektromos alapfűtés és kályha mint kiegészitő fűtés, de semmiképpen sem fordítva.
Csak panellel fűteni, A+ besorolás alatt felejtős, inged-gatyád rámegy a villanyszámlára. Viszont fürdőbe mindenképp kell rakni egyet, hogy ne fagyoskodj amikor kilépsz a zuhany alól/fürdőkádból.
Kis alapterületű és/vagy ritkán használt helyiségbe viszont luxus a klíma, sosem térül meg. 5 év elektromos fűtéssel a hátam mögött azt tudom javasolni, hogy kell egy fűtésre optimalizált klíma + egy kandalló/vaskályha abba a helyiségbe amit a leginkább használsz. Mellé a fürdőbe és szükség szerint a többi helyiségbe panel vagy elektromos radiátor, attól függően mennyire vagy fázós illetve mennyire tudja ezeket felfűteni a klíma. Mindenképp -15 fokra méretezz, ugyanis lehet, hogy -2-ben még eléglesz csak a klíma, de ha -10-ben nem győzi akkor mindehol megfogsz fagyni nemcsak a fürdőben. Idén márciusban 2 hétig volt -10/-15 fok ott már nemsegít ha 3 napig nem zuhanyzol és nagykabátban főzöd reggel a teát, kávét meg nemalszol a maximum fokozaton küzdő klíma hangjától.
Nekem 5 évnél több tapasztalatom van kizárólag elektromos fűtésben, bár klímában semmi. A 2,8 egyébként príma, a normálhoz képest, csak éppen a megtérülési időt meghosszabbítja... Már most is dobtuk a klíma ötletét, marad az olajradiátor, sok év lenne a megtérülés, majd gazdagabban, illetve több infóval.
A karbantartási költség nem számít, az olajradiátorok totális elromlása miatti készülékvásárlás is pénzbe kerül.
A klíma bekerülési költsége a húzós és nem tudom, mikor várható, hogy elromlik, mennyi a javítási költség és mikor kell újat venni... Mert nekem 5 évenként klímát venni veszteséges lenne, leszámítva némi kényelmet és minimális hűtést, amit nem tudok elszámolni.
Szerintem már írtam párszor, de a döntésben alapvetően fontos, hogy mennyi fűtést igényel a lakás.
Egy igazán jó háznak nem feltétlenül probléma az sem, ha hetekig -20 fok van, picit alultervezett fűtésrendszerrel (klímánál nem tudom, mi történik ilyenkor, még a klímások sem tudták megvilágítani, hogy mire számíthatok, de maximum olyankor több kiegészítő fűtés menne. ilyen úgyis ritkán van). Kicsit hűl a ház ilyenkor, de ha így is a komfortos vagy legalábbis jól elviselhető zónában marad a hőmérséklet, akkor nincs baj. De nyugodtan lehet rendesen méretezni, ha valakinek az tetszik. Nagyobb fűtésigénynél ez nem opció, tényleg kifagyhat az ember, ha beüt a hideg és nem tud eleget fűteni.
A klímák fűtési teljesítménye, és hatásfoka ÷7 fokra van megadva. A szezonális hatásfok pedig egy fiktív számított érték, amiből marketing okokból a legkedvezőbb, mediterrán térségre számított értéket hirdetik, ami sajnos köszönő viszonyban sincs a magyar viszonyokkal. Egy +7 fokon 3,5 kw hőteljesítményű klíma, -15 fokon már csak 1,5 kw körül teljesít amit ha valaki nemvesz figyelmbe csúnyán meglepődik amikor jönnek a fagyok.
A bekerülési kültség 250 ezer, a várható élettartam megfelelő karbantartás mellett 10 év, a javítás/karbantartás ezidő alatt 150 ezer. Összesen 400 ezer, így az éves amortizáció 40 ezer. Ennyi áramot (1100 kwh) kell megspórolni évente ahhoz, hogy ott legyünk mint egy olajradiátorral. Ha ennél több a megtakarítás akkor már spórolunk is. És itt jön a képbe, hogy kell-e nyáron a hűtés, vagy nem. Ha kell mert nélküle nemtudunk aludni akkor úgyis megvesszük a klímát, és kifizetjük az éves karbantartást akár fűtünk vele, akár nem. Ebben az esetbenmegéri rászánni kb +50ezret a klímára, hogy legyen egy olyan berendezésünk amivel egész télen lehet fűteni is a nyári hűtés mellett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!