Normális ez a lakóközösség?
Egy 10 éves újszerű társasházban élünk, amely 36 lakásos. A melegvíz és a fűtés házközponti egyedi mérőkkel. Jeleztük a fűtés szezon elején a közös képviselő felé, hogy a hőmennyiségmérőnk nem működik. Azóta is 0-s számlákat kapunk, ami nekünk jó, de más fizet helyettünk. A közös képviselő azt mondta cseréltessük ki magunkat, úgy is az én költségem lesz és lassan lejár a hitelessége is, én pedig jeleztem, hogyha az enyém lejár, akkor másé is, vagyis vagy mindenki cserél, vagy senki. Én nem fogok más helyett fizetni... Elfogadta és a közgyűlésen fel is jött a téma, hogy mérőket kell cseréltetni, mert lejárt a mérők hitelessége egy hónapja. A jelenlévő kb. 15 lakás tulajdonosai közül is kb. 7 értette meg, hogy ez miért fontos, a többiek csak ágáltak a költség ellen.
Kérdem én, ezek az emberek "hol élnek"? Tudja-e a közös képviselő, mint "szolgáltató" kötelezni valamilyen módon a tulajdonosokat a cserére?
A melegvíz mérők cseréjénél ugyanez volt a helyzet, akkor viszont szerencsére pont megnyert a társasház egy peres ügyet, így végül mindenkinek ingyen volt a cseréje, ami ellen természetesen nem emelt szót senki. Most nem értik miért kell fizetni, ha akkor nem kellett...
Azt gondoltam egy ilyen korú lakásban viszonylag normálisabb lakóközösség van, akik felfogják ép ésszel, hogy mi a közös érdekünk. Most én járok jól, ő rosszul, még is neki áll feljebb egy egyszeri pár 10 ezres költség miatt. Inkább fizeti a fűtésem.
Tehát: Mivel "kényszerítheti" a tulajdonosokat a közgyűlés a mérő cserére? Mi a következménye, ha ezt valaki nem teszi meg annak ellenére, hogy a mérő hitelessége lejárt? Másnak is ilyen már (elnézést) gyökér szomszédai vannak?
Mivel közös lónak túrós a háta,
ezért lakok egy saját házba.
Sajnos idióták mindenhol vannak, mindegy, hány éves a társasház. :-)
Felszólaltál a közgyűlésen? Elmondtad az érveidet, észrevételeidet? Bizonyos dolgok keresztülveréséhez kellő mértékű határozottság, eltökéltség szükséges.
Másik: mérőórák hitelesítése. Mivel ezek az órák "csak" a társasház részére szolgáltatnak információt (vagyis a szolgáltatók felé nem), gyakorlatilag nem oszt, nem szoroz a lejárat, mert NEM kötelező a cseréjük.
Rajtad múlik, mennyi energiát akarsz ebbe belefektetni, de valóban értem a problémádat, mert ha ilyen egy közösség hozzáállása, az később visszaüthet egy komolyabb probléma esetén is. Lekopogom, nálunk rendben mindegy, de mi csak egy 12 lakásos társasház vagyunk. :-)
Igen, én elmondtam az érveimet. Valaki egyetértett vele, valaki nem. Mivel az szmsz nem tartalmazza mi alapján fizetünk, ha nem működik a mérő, csak azt, hogy mérő alapján fizetünk, ezért mi jelen pillanat nem fizetünk semmit és még 3 másik lakás sem. Kifizetik helyettünk mások.
Nekem ez így jó. Ha nekik is, akkor csak gratulálni tudok. :)
Ha nem kötelező, akkor sem értem miért nem lehet megérteni, hogy ez közös érdek.
Én meg hülye leszek kicseréltetni addig, amíg ez így van... Azért, hogy én fizessem másét is?
A lakáson belül radiátoronként fűtési költségmegosztót helyeznek el. Ez lehet párolgás elvén működő és elektronikus és akár rádió távvezérelt is, ekkor a leolvasást távolról is el lehet végezni. A költségmegosztót nem kell hitelesíteni. A szolgáltató ellenőrzi. Nem hőmennyiséget inkább egy hőmennyiség arányt mutat.
Hőmennyiségmérő a fűtési rendszer fő ágán, ágain található (kazánház és környéke) 4 évente OMH hitelesítést igényel.
A hőmennyiségmérővel megmérik a teljes ház energiafogyasztását GJ-ban.
Mind két berendezést plombával zárják le, annak megsértése, eltávolítása külön eljárás alá vonatkozik.
A társasháznak van egy szolgáltatója, aki a szolgáltatási alapdíjban foglalja ezen készülékek leolvasásának, cseréjének költségét. A velük kötött szerződésnek tartalmaznia kell, hogy a készülék az Ő tulajdonuk. Ezért semmilyen körülmény közt nem rendelkezhetsz vele. Egyébként közüzemi mérőkészülékek esetében is ez a szabály.
Természetesen ettől eltérő társasházi szabályozás is lehetséges, amennyiben például egyáltalán nem szabályoznak semmit és a szolgáltató és a lakóközösség sem tudja, hogy mi a dolga.
Összességében: Valószínű, hogy a társasház közös képviselője sincs tisztában a szolgáltatás hátterével.
Jogodban áll másolatot kérni a szolgáltatóval kötött szerződésből. Addig érdemes félretenni a fűtés költségét, mert ilyen esetben utólag is megállapítható átlag alapján kiszámlázhatják részedre az elfogyasztott hőmennyiséget, vagy annak többszörösét is büntetésképpen, természetesen védekezhetsz azzal, hogy Te jelezted a problémát, a lakógyűlésen készült jegyzőkönyv is erről tanúskodik, amennyiben készült.
Én nem fogok pereskedni, mert nekem ez így jó. Más nem fog pereskedni, mert nem jut el az agyáig, hogy neki ez így nem jó. 10 év a mérők hitelessége, vagyis mindet cserélni, avagy hitelesíttetni kéne. Miért cseréltetném csak én ki a miénket, hogy utána másét fizessem?
A fizetési elv viszonylag egyszerű. Ő a gázszámla és a mérők alapján kreál egy egységárat minden hónapban. Mivel nekem "nincs fogyasztásom", így nem fizetek. A kk. azt mondja vegyünk egy új mérőt és szereljük be, de nem vagyok madár... :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!