Hálózatra kapcsolt napelemrendszerrel ha túltermelek 50kwh-ig átveszik a túltermelt áramot, de azon felül?
Először is érdemes lenne megismerkedni a dolog fizikájával, mert álladó problémád lesz, ha nem érted mit kérdezel, vagy mit válaszolnak!
Az elektromos energiát mérjük kilowattórában (kWh), amiről meg te beszélnél az az elektromos teljesítmény, de azt kilowattban (kW) mérjük.
Az egyetemes áramszolgáltatód jogszabály alapján 50 kW teljesítményig engedélyezi a HMKE telepítését. (HMKE=Háztartási Méretű KisErőmű ez lehet napelem is) De ezt is csak akkor, ha mind a három fázis be van vezetve hozzád. Ha csak egy fázisod van, akkor jóval kevesebb teljesítményű napelemet telepíthetsz.
Az ideális tájolású és ideális dőlésszögű tetődre telepített napelemed minden kilowatt teljesítménye éves átlagban 2100 kWh elektromos energiát szolgáltat Magyarországon átlagosan. Nyilván ha déli megyében laksz, kicsivel többet, ha északon kicsivel kevesebbet.
Ha három fázisod van és a jogszabályi maximumot ki akarod használni, akkor 50 kW-os rendszer telepítését engedélyeztetheted.
Ez évente átlagosan 50x2100 = 105.000 kWh elektromos energiát jelent.
Mondjuk ha napi 5 kWh-t ebből naponta te elfogyasztasz, évi 365x5=1.825 kWh ebből lejön. És kiszámlázhatsz a szolgáltatónak 103.175 kWh elektromos energiát. (Ehhez tehát számlaképesnek is kell lenned.)
Másrészt csak a áram nettó energia árát számlázhatod.
Vedd elő a villanyszámládat! Ha a fizetendő bruttó érték 10.000 forint, akkor az áram nettó ára 4.000 körül van, a többi tétel, az az "átviteli rendszerhasználati díj", meg "elosztói forgalmi díj", meg "elosztói veszteség díj", meg "átviteli rendszerirányítási díj", meg ilyenek. Meg az ÁFA. Na ezeket nyilván te nem számlázhatod ki, te csak a nettó energiadíjat számlázhatod ki.
Tehát ha 43 Ft mondjuk az áram kilowattóránkénti bruttó ára, amit te fizetsz érte cuzammen, ennek te csak kb a felét tudod megkapni érte, ha te számlázol, mert a rendszer szintű szolgáltatásokat nem te végzed!
Harmadrészt nem csak számlaképesnek kell lenned, de ebből a kapott összegből jövedelemadózni is kell, tehát be kell írni a bevallás megfelelő sorába!
Szóval nagyon érdemes rendesen utána nézni a dolgoknak.
Adok egy linket, itt minden rendesen le van írva.
Ha valami nem világos, kérdezz!
Az általad emlegetett 50 kW maximum a "Műszaki információk" belső linken a "Csatlakozási feltételek" címszó alatt található.
(Én egy 3,5 kW teljesítményű napelemrendszert telepíttettem 3 éve, és ez engem kiszolgál. Jó sacc volt, nincs sok túltermelésem. Éves szaldóban számolunk el, a felesleget nem számlázom ki, hanem átvihetem a következő évre, hátha kevesebbet süt jövőre a nap.)
Ha eladod az áramot adóznod kell.
Ez a titka.
Mindig az a lényeg, hogy az állam is kapjon pénzt!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!