Melyik brikett jobb szerintetek kis (kb.20 KW-os) kazánba? (melyikkel járok jobban? )
Tűzifám is van, sőt saját is a tanyánkról lényegében ingyen de csak friss és 1 hónapos vágásúak így használhatatlan. (de 2 napig a kazánon szárítottakat vegyesen adagolom azért a brikett mellé). Környékünkön is csak relatív elég vizes fákat láttam tűzépeken szóval egyenlőre a sima tűzifa nem alternatíva. Tehát:
1, bio brikett 4200 ft/q helyben tudom megvenni.
30 kilós ömlesztett zsákos kiszerelésben, alján kb. 1 kiló elporladva van. Persze felhasználható (én lisztes papírzacskóba raktam) de ez hátrány.
2, keményfa brikett 4000 ft/q utazni kell érte kocsival
10 kilós fóliás kiszerelés, lényegében por nincs benne.
Egyenlőre nem tapasztaltam nagy különbséget a kettő közt de pontosan nem tudtam tesztelni mert az időjárás is változó. Kb. 8 kiló brikett + néhány kg szárított fa elég egy napra. Van valakinek tapasztalat ezekkel? Mindegyikből egy próba mázsát vettem, abból vennék többen majd amivel jobban járok.
Csak a brikettre tudok válaszolni.A linkben látott keményfa
brikett nagyon gyenge minőségü,de az ára is olyan .
Az igazi jót a Coni kft forgalmazza.7000 körüli áron.
Nem tudom a környéketeken is van árusitó helye.
Googléban rá lehet keresni .
"Csak olyan (bio) brikettet szabad vásárolni, amelyik stabil, nem morzsálódik, nincs por a raklap és a fólia alján. A brikettet nehéz eltörni, érdekes "zsíros" tapintású. Leejtve nem hullik darabjaira. A fabrikett kell hogy tartalmazzon bizonyos nem veszélyes kötőanyagot. Ettől lesz stabil és folytonosan jól égő. Ezek száraznak tekinthetők. A brikettálási nyomástól a fűrészpor meggyullad. Ha van kötöanyag, akkor a présforma hűtése elég ahhoz, hogy ne gyulladjon meg, de mégis kellően sűrű és szilárd legyen. Ezeknek a felületén sötét "égési" nyomok láthatók. Ezeket kell vásárolni.
A laza, porló brikettek kötőanyaga víz. Ha még egyben van, akkor kissé nedves és rosszul ég. Leejtéskor széthullik, a raklapon töredezett, sok a por közte és alatta. A víz a préseléskor többségében el is távozik. A képződő gőz miatt marad a felület fehér. Ezek a brikettek általában lazábbak, olcsóbbak. Könnyen be is fulladhat a velük megrakott kandalló, ha égés közben porrá esnek szét.
Tehát a fabrikett mint olyan, fűtőértéket is meglehetős fenntartással kell kezelni."
Ezt csak olvastam valahol, gondoltam bemásolom.
Akác fa fűtőértéke nyersen olyan 7-8MJ/kg.
2 éve hasogatva száradt akác pedig olyan 14-15MJ/kg.
Minőségi keményfa brikett pedig olya 17-18MJ/kg.
Lehet számolgatni, kedves kérdező! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!