Téli tüzelés előtt álok mibe érdemes meg venni a fát kaloda hasított vagy méteresekbe mibe ajánljátok?
Mi hasított fát veszünk mázsára. Ez éri meg legjobban.
Egyszer kértünk m3-re, de szerintem marhára átvertek. Most igaz, hogy el kell menni érte, de a mérlegről pakoljuk, így látjuk mennyi, és szerintem így ugyanannyi fát olcsóbban megveszünk.
A kuglis meg kb 100 Ft-tal olcsóbb mázsánként, ennyiért meg nem hasogatjuk...
Méteres, kugli, hasított mázsája feldolgozottsági fokonként kb 200 Ftvel drágább.
Ha méteresbe veszed a legolcsóbb, de fel kell darabolnod (pl. láncfűrész) majd fel kell hasogatnod (fejsze illetve hasítófejsze - érdemes rá beruházni)
Ha jól fizető munkahelyed van és kevés szabadidőd, akkor feldolgozottan érdemes venned egyébként mázsánként kb 300-400 Ft-t megtakaríthastz a saját munkád befektetésével ez kb a tűzifa árának 15-20%-a.
Ha nem akarsz átverődni legjobb és legegyszerűbb erdei köbméterben venni a fát.
Az erdei köbméter egy négyzetméter alapon 1,7 méter magas farakás.
Ennek a meglétét könnyű ellenőrizni, szemmértékkel vagy colstockkal.
Az ömlesztett köbméter pl kalodában - az normál 1x1x1 méteres kocka. Ezt is könnyen ellenőrizheted szemmértékkel vagy megmérve.
A kettőre azért érdemes ügyelni, hogy aki nem ismeri az erdei köbméter és az ömlesztett köbméter közötti jelentős eltérést az könnyen felül az olyan harsány hirdetéseknek, hogy 1 köbméter most és csak ennyi és ennyi... hogy másutt annyiért vagy kicsivel többért erdei köbméternyit adnak, ahhoz képest olcsónak tűnik - de ha tudná, hogy az 1,7x erese annak akkor rájönne nem is az az igazán jó ajánlat amelyik harsányan hirdeti magát.
A másik kisördög a fa víztartalma - ami jelentős.
Ez nemcsak jelentős súlytöbblet ami extraprofit az eladónak és bukta a vásárlónak, hanem igen jelentős fűtőértékveszteség is - a hő nagy része a víztartalom elforralására fordítódik a gőz pedig elmegy a kéményen, ráadásul savat képez a füsstel és szétmarja a béleletlen kémény meszes fugáit.
Azt lehet mondani, hogy a nem légszáraz fával a vásárló akár 30% -ot is bukik súlyon és a fűtőérték veszteségen.
Optimális esetben az ember térfogatra veszi a fát, azonnal felaprítja, és maga szárítja magának.
Így nem vásárol vizet és nem veszít fűtőértéket.
A mielőbbi darabolás - hasítás azért fontos, mert minél gyorsabban kell kiszárítani a fát - ugyanis a nedves fában zajló vegyi és biológiai folyamatok (gombák, baktériumok) szintén energiát használnak és jelentősen csökkentik a fűtőértéket.
A dolog további részletezése nélkül - részleteknek utána lehet nézni a neten - látszanak a dolog technikai buktatói, amit el kellene/kellett volna kerülni. :-)
Sebaj majd jövőre - ilyenkor már késő - azt kell venned amit kapsz.
Arra figyelj még, hogy ellenőrizd a mennyiséget.
A tüzifaárusok nagy része hajlamos csalni, nem keveset, akár 50%-kal is átvernek - de 10-30%-kkal igen gyakran.
Ha telefonon megrendeled a fát kihozzák és leborítják az udvarodra egy nagy halomba, már meg nem mondod, hogy mennyi az annyi. Fizetsz, lelép.
Esetleg akkor szembesülsz a buktával amikor felrakod szabályos négyzetesoszlop farakásba, és lemérvén a méreteit számolva a térfogatát - a víz fajsúlyával és teljes hézagmentes kitöltöttséggel számolva se jön ki a mennyiség mázsában...
Így megy ez.
Szóval favásárlásnál minimum 50% esélyed van, hogy átvágnak, ha hagyod. Ez tapasztalat.
És az is, hogy kb 20-25%-kal.
És ez csak az emberi átvágás - a súlyra mért fa esetében technológiailag elkerülhetetlen fanedvességproblémákon felül.
Ezért ajánlottam, hogy időben szerezd be a tüzelőt, térfogatra vásárold, ellenőrizd a mennyiséget, mielőbb hasogasd fel és szárítsd meg.
Ez a dolog alfája és omegája.
Csatlakozom az előttem szólóhoz!
:-)
Annyit tennék még hozzá, hogy szerintem 50%-nál nagyobb mértékben is átverik akiket lehet. Én a saját tapasztalatomból tanultam meg, hogy fát csakis térfogatra, és méteresbe veszek. Lehetőleg úgy, hogy tavasszal, nyár elején már meglegyen. Az fedett helyen nyáron kiszárad annyira, hogy jól lehessen vele fűteni. Most már egy kissé késő van a fabeszerzéshez. Nyers fával is lehet fűteni, de nagyon kátrányosodik tőle a kazán, és a kémény, meg nem ad annyi meleget sem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!