Van aki PB-gázzal fűt(konvektorral vagy kazánnal)?
szieszta káhyhához használták régen a pb palackot, de kb csak pici házakban, nyaralókban.
Amugy szoktak kazánt is fűteni tartályos gázzal,ott ahol nincs gázvezeték de az a kertbe telepített nagyobb gáztartály nem a benzinkúton cserélhetős pb gázas tartály, és ráadásul nem egy olcsó megoldás, Olyankor jön a gázos autó feltölti nekd a tartályt azt fúthestz, Van ismerösöm Szentedrén aki igy fűt, nagy hidegben inkább a kanadalójába pakolja a fát mert a gázszámla leenné a bankszámlájáról a lóvét
"Egy 11,5 kg töltetsúlyú háztartási palackban lévő PB-gáz fűtőértéke egyenértékű 14,5 liter olaj, 150 kWh villamos energia, vagy 50 kg fa fűtőértékével"
Nem tudom pontosan, hogy mennyi egy 11,5 kilós pb gáz töltet, de úgy 7500-9000 ft körül lehet. Számold ki, hogy olcsóbb -e mint az áram? Ha tudjuk, hogy 36,9 ft/kwh , a normál díjas tarifa, ha egy bizonyos havi fogyasztás alatt maradsz. 150x36,9= 5535 ft . Tehát 1 palack pb gáz fűtőértéke elektromos áram fogyasztású fűtőkészüléken 5535 ft lenne. Így összehasonlítva a palackos gáz árával, arra lehet következtetni, hogy még árammal is olcsóbb fűteni, mint például pb gázos kályhával.
"Mennyivel drágább vele a fűtés, mint vezetékes gázzal?"
Én gondolkodtam nem is olyan régen a tartályos pébé gázon. De nem éri meg, az jött ki hogyha visszaszámolom a fűtőértékből, olyan mintha 1 köbméter földgáz 350-400Ft lenne. Tehát a vezetékes gázhoz képest kb. 2,5-ször drágább. Egy előnye van: ha be van töltve a tartály, akkor az a gáz már ott van, senki nem veheti el. Mondjuk ez a tüzifára és a szénre is igaz.
Gázpalack ugyanez ugye abba is pébégáz van, plusz ugye rendszeresen cserélni kell. Ez egy kényszermegoldás oda, ahol nincs semmilyen közmű. Esetleg gáztüzhelyhez érheti meg használni, de ma már az elektromos tűzhelyek is elég fejlettek ahhoz, hogy inkább azt válasszák.
"Olcsóbb-e mint a hagyományos elektromos fűtés(olajradiátor, elektromos kályha, villanykazán)?"
Szerintem annál olcsóbb, de nem sokkal, ki kéne számítani. Én arra jutottam hogy nekem nem éri meg az elektromos fűtés. Ezért lesz vegyestüzelésű kazán, ezt javaslom neked is.
#3 Számítása azzal egészítendő ki, hogy a havonta elhasznált gázpalack mennyisége befolyásolja hogy villannyal vagy palackkal éri-e meg. Ugye mert egyszerűen elfogy az áramlimit, és afölött már 70,104 Ft/kWh.
Pl. ha 4 palack kell egy hónapban, az 4x8ezer Ft=32ezer Ft.
Ez kb. 600kWh-nak felel meg.
210kWh a csökkentett áron: 210*36,9=7750Ft.
390kWh piaci áron: 390*70,104=27340Ft
Villanyár összesen: 35090Ft.
Tehát ekkor egy picit olcsóbb a gáz. De ha a kedvezményes áramot másra használja, akkor bizony már 42ezer Ft lesz az a villanyfűtés.
De ez amúgy nem tudom hova elég, mert egy közepesen szigetelt 100nm házba kell kb. 500kg fa havonta (vagy több is), ami 10db palacknak felel meg.
Az 80ezer Ft palack esetén
és 98184Ft villannyal.
Ja, tehát kicsit olcsóbb pébével.
Ez a mennyivel drágább ez attól is függ, mit fűtesz vele.
Nekem nincs pénzem házfelújításra, és jó házra se, albérletben laktam, de 2018ban vettem örökségből 5000.000ért egy régi vályogházat, hogy legalább a lakhatásért ne kelljen fizetnem a gyári fizuból…
3telet végig fagyoskodtam, úgy, hogy ha estére csunáltam gázkonvektor+ fás kályha 24-25fokot, akkor is, ha kint 0fok alatt van, akkor reggelre 7-9fok van a házban, ilyen a “szigetelésem”
A konvektorom pb palackról üzemel, amúgy ez egy 11kw parapetes konvektor, ezekben az időkben, úgy, hogy kiegészítő fűtés volt, és este 18- 22-24óráig fütöttem fel a házat, kb 1.5-2 hétre volt elég a 11kg palack.
Mivel beláttam, hogy felújításra nem lesz pénzem úgy, ha a téli nem megfagyás elvisz minden sporolt pénzem, ezért valamit kellett csinálni.
A 20négyzetmétwres szobában építettem osb-ből és 10cm hungarocelből egy 15négyzetméteres kabint háló/nappalinak, a falaktól 10-10cm légréssel, hogy a pára ne bántsa a vályogfalakat., ebben helyezkedik el a konvektor, annyi, hogy az ablakot sem hagytam meg, csak szellőző nyílásaim vannak ami manuálisan szabályozható, tehát lényegében van egy prímán szigetelt élhető szobám.
Most is csak 18-max éjfél között fűtök, ekkor vagyok otthon, de a konvektort 2esre állítva kellemes 22fok van a szigetelt szobácskában, és jelenleg már oda van készítve a harmadik palack, de még lötyög egy kicsi az második aljában., tehát az idei fűtésszezonom eddig a napig kb 16000-t vitt el…
És ebben benne van 2hét szabi, amikor szinte egész nap itthon döglöttem. A kis termosztátja működik, alig kapcsol be,
Annyi, hogy nem ég egész nap az őrláng, mikor lefekszem aludni elzárom teljesen és mikor hazajövök begyújtom.
Szóval ez, hogy mi drágább meg mennyivel ez azon múlik milyen a szigetelésed, nem azon mivel állítod elő azt a hőt, az energia szolgáltatók szinte pariban vannak, 1kw energia, szinte mindenből nagyságrendileg ugyan annyiba kerül.
Persze mindig van kis különbség, egyik évben a fa olcsóbb kicsit, másikban a gáz, harmadikban a villany… de cseszheted, ha szar a szigetelés, akkor mindennel rámegy a gatyád is…
Amíg nem volt ez a kis kabinom, addig 50-70.000ft ment el havi szinten arra, hogy ne fagyjak meg… ráadásul az még a “háborús infláció” előtt volt, most bele is gebednék.
Még annyit hozzáteszek, hogy ha bent vagyok a kis kabinomban, de nem kapcsolom be a konvektort, csak ha pl hazaérek 18órakor és van a kabinban 13fok, de elfekszem az ágyon, nyomkodom a tabletet betakarózva, akkor 21-22órára 18-19fok van bent, csak az én testhőmtől…
Szóval ennyivel is kevesebbet kell fűtenem, mert én magam is befűtöm a totálisan leszigetelt kabint, erre az esetre van egy külön kis ajtó, amivel a konvektort ki tudom csukni, hogy ne szökjön ott a hő a parapet miatt, ha esetleg villannyal kéne bármi miatt fűteni.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!