A radiátorokat nem kellett volna légteleníteni?
Panel legfelső szintjén lakok. Távfűtés van, minden szeptemberben jönnek légteleníteni a távfűtő cég emberei. Ilyenkor a csövek végén lévő csapokon keresztül kiengedik a rendszerből a levegőt.
A radiátorokhoz viszont nem nyúltak pedig azokon is van egy kis szelep. Én magam légtelenítettem őket, jó ideig levegő jött belőlük. Lehet mások ezt nem teszik meg, így a radiátorokban maradt levegő miatt télen gyakran hallani a víz áramlását, csobogását. Gondolom ez rontja a fűtés hatásfokát, másrészt kicsit zavaró is a hang.
Tehát ilyenkor azokat is légteleníteni kellene?
"Lehet mások ezt nem teszik meg"
Mivel egy vízzel teli zárt rendszerben a levegő felfelé törekszik, így a legfelső szinten lakóknak kell légteleníteni a radiátorokat, a többi lakónak ezzel nem kell foglalkoznia.
"Gondolom ez rontja a fűtés hatásfokát"
Csak annyira, hogy nálad megszorul a levegő a radiátorokban és csobog a víz, rossz esetben nem is melegszik tőle a radiátorod.
"Tehát ilyenkor azokat is légteleníteni kellene?"
Minden feltöltés alkalmával kéne légteleníteni. Mivel azt te valószínűleg nem tudod, hogy mikor töltenek utána, így elég ha egy évben kétszer ránézel.
Én is legfelül lakok, de nálunk sosem a szakemberek légtelenítenek, hanem én. Fűtéskezdéskor minden csapnak nyitva kell lenni az alsóbb szinteken is, hogy a levegő feljuthasson a legfelső szintre, ahol összegyűlik és nem engedi áramlani a fűtő médiumot (vizet). Ilyenkor a radiátor felső része (de van olyan is, hogy az egész radiátor hideg, holott máshol már fűt (alsóbb szinteken). Ilyenkor kell, a saját radiátort légteleníteni.
FONTOS: fűtési szezon befejeztével minden radiátort ki kell nyitni, hogy a tömítések ne száradjanak ki a nyár folyamán és ne csurogjanak amikor beindul a fűtés. Továbbá ajánlatos minden csapot (nemcsak a fűtéssel kapcsolatosakat, hanem a hideg- és melegvízcsapokat is évente 2-3-szor megmozgatni, hogy az esetleges lerakódott vízkövet leválasszuk a csapról. Sosem szabad őket ütközésig kinyitni, hogy ha netán a vízkő beleköt, akkor lehessen ide-oda mozgatni, ne csak egy irányba (a nyitás irányába), mert két irányba mozgatva könnyebben megmozdul.
A panelokban többször is kell légteleníteni. Akár hetente 1X-2x! Ez azért van mert az alsóbb lakóknál a megrekedt légbuborékok felfelé vándorolnak a csövekben. Mindaddig amíg alattad aki 0- tartotta nyáron ,és nem nyitotta ki azoknál 6-8-10L levegő is benn maradt a radiátoraiban,és amint kinyitja a szelepeit (fázni kezdett őkelme) azonnal felfelé szalad a "légcsomag",és nálad köt ki. Tőled már igen nehezen megy csak ki a feletted lévő kiegyenlítő tartályba ,mert igen kicsi a nyomáskülönbség. Kell hozzá 6-8 óra teljesen kinyitott szelep állással hogy felfelé kivándoroljon a légbuborék,és addig csak csobog,meg a radiátor első fele lesz csak meleg.
A legjobb, ha egy automata légtelenítő kerül a radiátor végébe.
Ha érzed, hogy valamelyik radiátor hideg, akkor légtelenítsd ki.
Én is a 10. emeleten lakom, de nem is kell minden évben minden radiátort légteleníteni. Nálunk a közös képviselő felhívja a lakók figyelmét a csapok kinyitására a fűtési szezon beindulása előtt, így az esetleges levegő nem marad benn az alsóbb szintek radiátoraiban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!