Klímával való fűtés teljes szezon alatt?
Érdeklődnék, hogy nektek hogy vált be a klímával való fűtés? Ugyanis én is ezzel terveznék fűteni télen a gáz helyett H tarifával és csupán keresnék olyan esetet, akik végig tudták fűteni a teljes telet klímával. Én magam kb. 20-21 celsius hőfokra állítanám be az eszközt. :)
Megkérdezhetem, hogy milyen teljesítményű, hány darab klímával fűtöttetek és milyen méretű helyiséget/helyiségeket? S lakásról, vagy családi házról van szó? Milyen szigetelés, milyen ablakokkal?
A kisebb szobák (8-10m2 alatti) fűtését hogy oldottátok meg? :)
Oh, s még egy kérdésem: ami miatt szimpatikus a klíma, az az, hogy szinte azonnal képes felfűteni a helyiséget, ellenben a gázzal, ami a lakásunkban beletelik vagy 2 napba egy teljes kikapcsolást követően :D
Ha elmész otthonról, nem lehet opció teljesen kikapcsolni a klímákat és csak akkor bekapcsolni azt, mikor hazaérsz - vagy gazdaságosabb napközben 17-18 fokon járattatni és ezzel fenntartani a hőt?
Köszi mindenkinek!
Üdv! Én nem vagyok ilyen helyzetben tapasztalt, mert nem fűtöttem még ennyit klímával. A mostani fűtési szezonra is azt tervezem, hogy az átmeneti időszakokban (ősszel, télen) csak klímákkal fűtök, télen pedig a központi fűtéssel temperálok, hogy ne hűljön ki a ház, és csak ha szükséges, fűtök rá egyes szobákban a klímákkal. De még lehet, hogy alakítok ezen.
Viszont általános érvényű tanács: minden jól szabályozható fűtési rendszernél (tehát mondjuk klímáknál, kondenzációs gázkazánnál) az a gazdaságosabb, ha nem hagyod teljesen kihűlni, lehűlni a házat, hanem van egy szintentartó fűtés.
Csatlakozva 1# válaszhoz annyit kell tudni még erről, hogy a megfelelő komfortérzet kialakulásához szükséges a falak, bútorok átmelegedése legalább annyira, hogy azok ne hidegek legyenek.
Nálunk a klíma csak kiegészítő fűtésként működik otthon, önállóan nem tudtuk használni, kevésnek bizonyult.
Az irodában idén lesz a főprőbája a klímával való fűtesek, de ott a beltéri egység nem a falon, nem
a mennyezeten van, hanem a padlón, radiátor szerű a kinézete, hasonló mint egy fan coil fűtés, csak nem hőszivattyúval, hanem inverteres klíma rendszerrel, kültéri egységgel.
Köszi szépen! Napjainkban mindegyik klíma tud fűteni, s nyilván részletkérdés, hogy milyen klímáról is van szó. A komolyabb fűtésre optimalizált klímák -20C -ig is képesek fűteni, csak a 7 foknál kalkulálható 4.5 -es COP érték -10C -nál lecsökken 2-3 COP -re, ami még mindig tök jó egyébként, főleg H tarifával. :)
Ami a szintentartó fűtést illeti, próbáltam valamilyen irodalmat találni róla, viszont nem találtam. Klímával való fűtésnél is szükséges ez? A gázfűtésnél elengedhetetlen, a lassú felfűtés miatt - mint ahogyan az elektromos padlófűtésnél is - viszont egy olyan gyors felfűtésnél, mint amilyent a klíma tud produkálni, jogos a kérdés, hogy szükséges-e (vagy lehet, hogy a klímákban van is ilyen temperáló funkció, ami minimális energiafelhasználással tud hőt szintentartani, így fölösleges is kikapcsolni teljesen..)
Kedves kérdező. Ha tudod a fal, vagy a bútorok hőmérsékletét is mérni egy lézeres hőmérővel, akkor rájössz, hogy a klímás felfűtés sem olyan gyors, amilyennek gondolod. A levegő valóban meleg lesz hamar. De a székek, fotelek, bútorok, íróasztal, a padozat, a falak csak jóval később veszik át a levegő hőmérsékletét. Tehát ha egy ilyen modern klímát hazafelé menet a telefonodról bekapcsolsz, és egy félórás felfűtés után hazaérkezel, és a levegőt is kellemes melegnek érzed, nem mindegy, hogy vacsorát főzni kezdesz el, vagy televíziót nézni. Mert a tévézéshez ha beleülsz egy fotelbe, akkor az még lehet a fűtetlen hűvöset őrzi. Ezt neked kell kitapasztalni, hogy mennyire érzed komfortosnak a meleg levegő hideg bútorok, hideg falak kombinációt.
"temperáló funkció, ami minimális energiafelhasználással tud hőt szintentartani" Sajnos a szintentartás nem minimális energia felhasználással jár, mert a ház/lakás hővesztesége a belső és a külső hőmérséklet különbségének a következménye. Ha nagy a külső és belső hőmérséklet közt a különbség, akkor sok hőmennyiség kell a temperáláshoz is. Nyilván a felfűtéshez még több...
A hőveszteség a hőmérséklet külömbséggel arányos, ezt mindenki tapasztalta már aki megégette magát. Egy lakás ugyan igy müködik, minden másodpercel ameddig kisseb hőmérséklet van a lakásban energiát sporolsz. Az már kérdéses hogy mennyit. Rengeteg dolog befolyásolja épület hőtároló tömege szigetelése stb. Ezen kivül a túl nagy hőingadozás miatt megjelenhet pl sarkokban viz kicsapodás, ami penészedést okozhat. Plusz az előző válaszban emlitett dolgok. Általában 4 fok csökkentést szoktunk javasólni. ez már lényeges megtakaritás lehet (1 C kb 6-7 % energia megtakaritás), de általába még nem okoz problémát.
A gáz fütés semmivel se lassab mint a klima nem ez határozza meg, a legtőbb esetben a gáz fütés jóval nagyobb teljesitményű mint a klima, még felületfütések közt is van ami gyorsabban reagál mint pl a radiátor. pl falfütés lehet gyorsabb mint a radiátor ha olyan a régetrend hogy nincs hőtároló tömege.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!