A havi fogyasztási jelleggörbét gáznál hogyan számolják el ha diktálunk?
Az a kérdés, hogy nálunk a diktálási időszak minden hónap 22-25 között van, mi mindig 22-én diktálunk. De ez a jelleggöre ugyebár egy adott hónapra vonatkozik 1-jétől kezdődően a hónap utolsó napjáig. Arra gondoltam, hogy esetleg elosztani az adott hónapban megadott maximális rezsicsökkentett mennyiséget attól függően hány napos a hónap,és kijön x mennyiség 1 napra és azt beszorozni. Mondok egy példát, hogy érthető legyen. Tegyük fel mondjuk október 22-én bediktáljuk, és ez a szeptember 23 és október 22 közötti időszakot számolja el, amiben ugyebár két hónap esik és a rezsicsökkentett mennyiség különböző, tehát ez szeptemberben 30m^3, októberben 101m^3. Ha elosszuk napra bontva szeptemberben 1m^3, októberben kb. 3,25m^3 jutna egy napra. Ebből szeptemberben 8, októberben 22 nap esik bele. Tehát (1x8)+(3,25x22)= kb.79,5 m3. Ezzel a módszerrel ennyi lenne a rezsicsökkentett áron biztosított gáz.
Valaki ha tud ezzel kapcsolatban valami konkrét hiteles információt az kérem írja le.
van régebbi szàmlád , ott is így számolják
felosztás a hónapokat
Bízom benne, hogy kifinomultabb, szerintem nekik napi bontásban is megvan, elvégre görbéről van szó, nem pedig lépcsőről, ami havonta (vagyis tulajdonképpen egyetlen/!/ nap alatt) akár 50 vagy akár 100 köbmétert is ugrik.
Ettől függetlenül el van szabva az egész, mindjárt írom, miért.
Először is ugye felemelték nemrég a MJ keretet, ami miatt az 1729 m3, az nem 1729, hanem 1729-2000 között valamennyi, a gázod fűtőértékétől függően. Ez rendben is van, de b...tak korrigálni a súlygörbét, ott még mindig az 1729-es szummára hozzák ki, holott te lehet, hogy 1900-ra vagy jogosult, ami értelemszerűen +10%-kal több kellene legyen havonta is!
Aztán: a nyári limiteket direkt irtó alacsonyra tették, hogy kezdésként szinte mindenki felette nyisson és máris piaci áron megdobja őket egy csomó pénzzel, amit viszont csesznek görgetni havonta (tehát abból finanszírozni a számlámat, amikor meg alatta fogyasztok), hanem majd nagy kegyesen 1 év múlva szándékoznak elszámolni. Például ha valaki őszig eljut +100-zal az időarányos fölé, majd utána 2 hónapban összesen 100-zal meg alatta fogyaszt az arra a 2 hónapra előirányzottnál, akkor a teljes, mondjuk 6 hónapos időszakon éppen a görbén van, vagyis az egésznek eddigre hatósági áron kéne lennie. De nem, bezsebelik a +70 E Ft-ot a +100 köbért, aztán ezen elüldögélnek jövő augusztusig, hiába átlag alatti fogyasztó vagy időarányosan pl félévkor.
#6 Elvileg a súlyozógörbe igazából nem a köbméter éves eloszlását jelenti, hanem a hőenergia [MJ] százalékos havi eloszlását. A százalékokból lehet meghatározni a havi köbméter limiteket.
A havi limiteknél kifinomultabb szerintem nem lesz, bár abban igazad van, hogy egy folytonos, ugrásmentes görbe akár jobb is lehetne. Ugye igazából a gázóra leolvasás mondjuk havonta történik, ez lépcsőzetes. A gázórát meg digitalizálni kéne ahhoz, hogy az óraállást sűrűbben rögzítsék (ezzel sűrűbb mintavételezést kialakítva, és kellően sok pontból kirajzolva a fogyasztási görbét).
A nyári alacsony limit szerintem is problémás. Nem mindegy, hogy csak fűtésre használják a gázt, mert többi mind villanyos, vagy megjelenik állandó gázfogyasztásként a melegviz előállítás (gázbojler) és a főzés/sütés (gáztűzhely).
Mert ahol csak a fűtés megy gázról, ott nyáron elhanyagolható a gázfogyasztás, ahol meg gázbojler, gáztűzhely van, ott nyáron is lehet havonta simán 30 köbm. gázfelhasználás, aztán lehet hogy télen meg elvan 150 köbméterből havonta, azaz átlag alá befér éves szinten.
Véleményem szerint emiatt legalább kétfajta súlyozógörbét kellett volna előállítani, de a legjobb az lett volna ha minden háztartásra egyedileg állapítják meg a súlyozógörbét. Ez még azt is garantálta volna, hogy átlag feletti fogyasztás esetén havi szinten a többlet fogyasztás aránya állandó, miután a súlyozógörbe és a valós fogyasztási görbe jó közelítéssel párhuzamos lenne a teljes éves tartományban.
7.
A súlyzógörbe a rendeletben százalékot jelent, ezt ostoba módon fix 1729-re dobták szét, mert akkor még az volt a rendeletben. Nyilván eleve CSAK MJ-ban kellett volna megadni már a rendeletben is a limitet, aztán azt a szolgáltatónak helyileg MJ-okba átszámolni a görbéből, majd átkonvertálni m3-be, hogy mi is könnyen lássuk az órán, hogy mi a helyzet.
Ettől függetlenül én bízom abban, hogy nem olyan fapadosan fognak számolni, hogy a hó utolsó napjáig minden nap mondjuk egyforma 4 m3, elsejétől meg minden nap egyforma 10 m3, mivel eléggé kihangsúlyozták már az elejétől fogva, hogy 1/365 rész így, meg úgy.
És igen, a görbét az én saját korábbi 12 havi fogyasztásomból kellett volna megadniuk, nem pedig úgy, hogy azok miatt, akik csak fűtésre használják és ezért a nyári 0 fogyasztásukkal lehúzzák az országos átlagot, szopatják a többit azzal, hogy 1%-ra súlyozták a nyári hónapokat. A büdös életben nem tudok teljesíteni gázbojler+gáztűzhely mellett csak 15-16 m3-t nyáron, mindig 25-30.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!