A gáz súlyozógörbét miért nem személyre szabva állítják elő?
Aki csak fűtésre használja a gázt, mert villanybojlere van és villanytűzhelye, annak nyílván nyáron nincs gázfogyasztása, hanem télre összpontosul minden.
Ellenben akinek gázbojlere van melegvízhez és gáztűzhely is használatban, ott nyáron is adódhat havi 30-40 köbméter gázfogyasztás, míg télen egy hónapra átlagosan lehet hogy 160köbméterből megvan fűtéssel együtt. Így összességében belefér az illető az éves összmennyiségbe, de nyáron rendszeresen túlfizet, amit évi elszámoláskor visszakap.
A sok túlfizetés, visszafizetés plusz adminisztráció és munkaigény a gázszolgáltatónak is.
Nem lenne logikusabb az, ha mindenkinek az előző évi fogyasztásából számítanák ki a súlyozógörbét hogy ne legyen rendszeres túlfizetés, és adminisztrációs munkatöbblet?
Vagy legalább csináltak volna kétfajta súlyozógörbét. A jelenlegi mellé egy olyant is, amikor nyáron állandó fogyasztást jelent a gázbojler és a gáztüzhely.
Mert ilyen helyeken van egy állandó gázfogyasztás ami minden hónapban kb. ugyanaz (tűzhely+bojler) és van egy változó fogyasztás a fűtés miatt ami szezonfüggő.
Most ezek kb. azt csinálták, hogy az egész fogyasztást télre koncentrálták, figyelmen kívül hagyva az állandó fogyasztást, és a háztartásokban lévő gázkészülékek rendeltetését.
Miért vársz el logikus lépést a kormánytól, amikor mindenben csak a saját javukat nézik.
Azért olyan alacsony az országos átlagfogyasztás, mert pl. a gázfogyasztók átlagába belevették pl. több tízezer a panellakót is, akik nem is fűtenek, hanem csupán főznek a gázzal.
(Már amelyik tud főzni.)
Nálunk is ugyanez a helyzet, ezért atalány lett beállítva.
Szerintem úgy lenne logikus, hogy minden hónapban le lehetne fogyasztani a 144 köbmétert, aki nem, annak átviszik a következőre.
Így nem kellene ilyen hülye jelleggörbével foglalkozni.
az átalány nem egyszerű?
inkább fizetek 11x havi 120 m3 gázt,
mint télen 4x havi 400 m3-t.
#1 nem értette meg a kérdést. Nem kedvezményről van szó, hanem az adott háztartáshoz igazított súlyozógörbéről. A túlfizetés és a visszafizetés uis. a súlyozógörbe pontatlanságából, rossz illesztéséből ered.
Ugyanis az éves fogyasztás havonkénti eloszlása nem azonos ha csak a fűtés megy gázról vagy pedig a melegvíz és a gáztüzhely is.
Többieknek köszönöm a választ.
A 144köbméter + a maradékok halmozása/görgetése valóban logikus lett volna, ezzel is jobban kiegyenlítődne a jelenlegi súlyozógörbe hatására megjelenő túlfizetés-visszafizetés.
#7 Lehet. Ezért is találom logikusnak azt, ha minden háztartásra meglenne a súlyozógörbe. Ebben az esetben aki az éves limit fölött van, a többlet havonként oszlana el arányosan. Aki pedig belefér, vagy alúlról közelíti az éves limitet, egyáltalában nem jelentkezne túlfizetés-visszafizetés, mivel a konkrét háztartásra lenne megállapítva a súlyozógörbe, azaz a kedvezményes gázmennyiség havonkénti eloszlása.
Mert a jelenlegi egy darab súlyozógörbének az a legfőbb baja, hogy nem adja vissza minden háztartás gázfogyasztásának havonkénti eloszlását.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!