Fa helyett pellet fűtés?
Van értelme pelletre váltani, és venni egy égőfejet + pellet adagolót hozzá?
Br. 130 Ft 1 kg pellet általánosságban. Kicsit erősebb fűtőértékű mint a fa (jobb esetben...), és előnye hogy programozható, szabályozhatóbb sokkal, meg kényelmesebb, elvileg kisebb hamutartalom és kevesebb füst mellett.
Nincs puffertartály, de nem is akarok / tudok most venni, mert nagyon drágák, max. olyan kb. 200 liter rendszerben keringő vizet kéne melegítenie, nettó 90 m2-nyi fűtött területre vonatkozóan.
Elviekben ami égőfejeket néztem, pl. egy 5.6-25 kw-os max. 5 kg pellettel elvan óránként, de akkor maximumon megy folyamatosan, ami életszerűtlen.
Előnye, hogy száraz, nem kell várni rá 1-2 évet mint a tüzifánál. Nem vágnak át, mint a fánák, ahol sokféle m3, vagy súly alapján adják. 2kg pellet-1m3 gáz.
Valamint sokmindent pelletàlnak, így fán kívül mást is vehetsz. Fontos, hogy legyen beszerzési forrásod.
Az autómatizálás is előnyös.
A pellet óriási előnye, hogy képes automatikusan működni a kazánod, nem kell kézzel begyújtani, illetve szabályozható az előremenő vízhőfok anélkül hogy elkátrányosodik a kémény.
Puffer tartály sem kell.
Amire viszont ügyelni kell, hogy legyen valami önálló tisztító mechanizmusa az égőfejnek. Minél jobb ez a tisztító mechanika, annál gyengébb minőségű pelletet is képes megenni a kazán.
Az olcsó égőfejek csak a drágább tiszta fa pellettel működnek!
Arról nem beszélve hogy a környezetnek is jobb, alig füstöl az égő pellett, a hamu is minimális. A fával szemben nem kell 2 évig szárítani, azonnal felhasználhatod.
A pelletet viszont csak száraz, fedett helyen tárolhatod, mert a párától szétesik.
Sokkal kényelmesebb mint a fatüzelés és a vizes friss fától jóval olcsóbb is.
Köszönöm szépen, akkor más is így látja, nem csak humbug. Apósom is pelletégővel fűt igazából, de neki régi fajta van, sokszor el tud akadni ha poros a cucc (napraforgó mag + héj).
Én teljesen újat szeretnék vásárolni, olyat néztem ami magát takarítja, pont ezért, hogy gyérebb minőségűvel is elmenjen (agripellet, vagy valami fapellet, de elvileg a borsószenet is tudja némelyik kezelni?).
"Nem vágnak át, mint a fánák, ahol sokféle m3, vagy súly alapján adják. 2kg pellet-1m3 gáz.
Valamint sokmindent pelletàlnak, így fán kívül mást is vehetsz. Fontos, hogy legyen beszerzési forrásod."
Ugye nem nagyon foglalkoztál pellettel előtte? Pedig még le is írtad a kulcsmondatot: sokmindent pellettálnak. Na pontosan ebből adódik, hogy minden pelletnek más a fűtőértéke és égési tulajdonsága. A tiszta fenyő pelletnek nagyon magas a fűtőértéke, cserébe viszont a gyantásodás miatt hamarabb tönkremegy az égőfej. A magas kéregtartalmú pelletből, a különböző biomassza és agripelletekből a berendezésre káros anyagok, pl. kén, kálium szabadulnak fel és ezeknek a fűtőértéke nagyon eltérő is, sőt ha a pellet előállításánál sok idegen anyag kerül bele (föld, kavics), az szintén rontja az energiatartalmát és a berendezés elakadásához, koszolódásához, tönkremeneteléhez vezet. Tehát itt még nehezebb egy ár-tömeg-energia arányt felállítani, mint a fánál és még a nem megfelelően választott minőséggel több százezer forintos kárt is okozhatsz az amúgy sem olcsó berendezésedben.
Ha nincs olyan megbízható és hosszútávú forrásod, ahol be tudod szerezni a jó minőségű pelletet, akkor nagy beruházásba ne vágj bele és azzal is számolj, hogy ennek az ára is nagyon magas lesz hamarosan, mert a pellethez a faanyagot először alacsony nedvességtartalomra szárítják, aminek magas az energiaigénye, aztán óriási teljesítményű elektromos árammal működő présekkel alakítják, ami szintén rengeteg áramot fogyaszt, ez pedig a nem csak nálunk megnövekedett energiaköltségek miatt nagy árnövekedést fog eredményezni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!