Mennyi 1 kWh áram illetve 1 m3 gáz ára a lakossági fogyasztók felé ma az EU-ban?
Az EU-ban mindenhol más az ár, sőt az EU-ban egy-egy országon belül is nagy az eltérés.
Németországban van, ahol a víz/szennyviz ára egyik városban X összeg, 50 Km-rel arréb meg a duplája. Ugyanez érvényes egyéb energiahordozókra is.
Németeknél 110 Ft/kWh a villany (nálunk 44Ft)
Hollandiában 60 Ft/kWh a gáz (nálunk 12Ft)
Ismerősöktől tudom, pont múlt héten beszéltem velük.
Azt vágom hogy mindenhol más, mert nálunk se egységes, mégis ha felmész a KSH oldalára akkor látsz egy átlagot. [link]
Aztán valami ilyent keresnék, csak sajna angolul kívül semmilyen EU-s nyelven nem makogok.
De pl. németekről láttam egy cikket, ott azt mondták hogy a tavalyi árhoz képest az energiahordozók kb. 20%-ot nőttek. Aztán az eleve kb. dupla árról 20%+ az még mindig nem 6-szoros gáz, áram ár amivel riogatják nálunk a jónépeket.
Az eurostat hasonló statisztikái, meg tavaly év elejéről valók.
Itt a német statisztikai hivatal honlapján találhatsz frissebb infókat:
Mobilról most nem látom, hogy ingyenesen hozzáférhetőek-e a táblázatok - elnézést, ha fizetős...
De a statista.de-n szoktak lenni tájékoztató jellegű anyagok, bárki számára hozzáférhetően.
Köszönök minden választ.
googlében erre rákeresni Brutális újévi rezsiár-emelés volt Európában – Itthon egyre kirívóbban olcsó az áram- és gázár és akkor meg lehet nézni a portfolió cikkét.
Közben találtam olyant amin legalább részben el tudok menni.
Mihez képest a 6x-os? Mondták, hogy a némethez képest? Mert az bizonyára nem igaz, hogy a németországi árakhoz képest, de ha a tavalyi árakat nézed, a legdrágábbhoz képest igaz, hisz 8x-os a gáz, 4x-es a villany, ha ennek átlagát vesszük az 6!
Mindenesetre ha túloztak is... a duplája is k...ra rémisztő!
A protfolió cikkében láttam olyan ábrát ahol szét volt bontva az, hogy miből áll a gázár: energiadíj, rendszerhasználati díj, energiaadó, áfa.
Most gondolom ha az adott kormány nem akarja szopatni a jónépet akkor a rendszerhasználati díjat, energiadót, áfát lehet úgy alakítani hogy a gáz beszerzési árától független legyen.
Így nézve meg kb. csak az energiadíj az ami tényleg ki van téve a mostani háborús helyzetnek. Ez meg 16 eurócenttől 2-3-ig mozog a vizsgált fővárosokban.
A 16 eurócent az + 590 forintot jelentene 1m3 gáznál, az átlag 6-7 eurocent amit Prágában, Párizsban, Rigában, Tallinnban, Szófiában, Madridban fizetnek az meg lenne egy kb. 200 forint plusz kiadás köbméterenként, a mostani 101 forint átlagárra.
Most nem tudom milyen gázszerződést kötött a magyar állam az oroszokkal, de azért remélem nem olyant hogy többet fizetünk, mint a piaci ár.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!