Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » Akiknek van napelemük, hogy...

Akiknek van napelemük, hogy alakul a villanyszámlátok?

Figyelt kérdés
Minden tapasztalat érdekel. Milyen berendezéseket használtok, és mennyit? Mennyit fogyasztotok illetve termeltek?

2022. márc. 3. 20:34
1 2 3 4 5
 11/45 anonim ***** válasza:
77%
Nem. Annyit értettél meg, mint tyúk a gyökvonás algoritmusából. Semmi ilyen hülye duma nem jogos, ezek a gazdasági élet tényei. Sárgarépánál is így van, a termelő eladja, az Astoriánál a közértbe meg, hogy eljusson, az további költségeket jelent. Mintha a Napot vádolnád rosszindulattal, ha 15 fok alá megy kint a hőmérséklet, vagy 28 fok fölé. Eddig jó volt, politikai intézkedés volt, de egyébként hülye intézkedés volt, mert ingyen biztosított a napelemesnek egy veszteség nélküli fél éves tárolási idejű, rendkívül nagy kapacitású akkumulátort. Hát ilyen a világon nincs. Mellesleg, én ezt már vagy hét éve megfogalmaztam a hurráoptimizmus idején, ezeket a hozzászólásokat a napelemes weblapokon gondosan törölték. :D De nem azért fogalmazhattam meg, mert az átlagnál jobb agyberendezésem van, hanem pont azért, mert ezt átlagos elmével fel lehetett mérni.
2022. márc. 4. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/45 A kérdező kommentje:
Várnék még tapasztalatokat, eddig sajnos nem sok érkezett...
2022. márc. 4. 11:15
 13/45 anonim ***** válasza:
69%

A szolgáltatókat a törvény kötelezi, hogy átvegyék a megtermelt áramot, de elegük lett belőle, hogy az egyre növekvő számú napelem-tulajdonos, ingyen-akkumulátornak használja a rendszerüket és télen ingyen szeretné visszakapni a betáplált áramát, vagyis egy fillért sem szeretne fizetni ezért a szolgáltatásért.

Mint a szlogen szerint is: "Legyen NULLA Ft a villanyszámlája"

Ezért jövő év végétől áttérnek havi elszámolásra és a nyáron megtermelt áramot 14 Ft-ért veszik át. Ráadásul ezt a bevételt le is kell majd adóznia a tulajnak. (Vagy részlegesen lekapcsolgatja nyáron a sok millióért felszerelt -adót termelő- rendszerét.)

Ez az elszámolás vonatkozik azokra is akik támogatással szereltették fel a napelemet, ezért velük már eleve havi elszámolást írattak alá.

Akik önerőből építtették ki a rendszerüket azoknál továbbra is éves elszámolás marad de csak addig amíg nem bővítenek, változtatnak valamit, vagy kicseréltetik pl. a ledöglött invertert, mert akkor új szerződést kell kötniük, már havi elszámolásra.

Aki meg elhitte, hogy a pályázaton nyert ingyen napelemével fűteni tud majd ingyen, azt átverték, mert télen pont ugyanannyiért kapja majd az áramot mint bárki más akinek pl. csak egy olajradiátora van.

Tehát jelen pillanatban ez a helyzet.

Természetesen volt már olyan Magyarországon, hogy fél óra alatt bármilyen jogszabályt megváltoztattak....


Viszont a mostani háborús helyzet miatt felszökött energiaárak miatt bármilyen változás vagy kényszerváltoztatás megtörténhet ami most még eszébe sem jut az embereknek.

Sajnos jelenleg már nem csak az a kérdés, hogy árammal tudunk- e fűteni majd, hanem az is, hogy mennyiért??

Ráadásul a gázzal szintén ez a helyzet, na meg még az is, hogy egyáltalán lesz-e??


A végén visszatérünk a fafűtéshez és a jancsi kályhához...

...rajta a forró tea...és néhány sült gesztenye...

...körülötte a melegedő család...

2022. márc. 4. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/45 anonim ***** válasza:
56%

Pontosítsunk pár dolgot:

1. villannyal nem fűtünk. Az a hőtárolós kályha, olajradiátor, hajszárító, vagy elektromos kazán lenne. A hőszivattyús vagy inverteres klímával való fűtés nem tartozik ide. Itt a kompresszorhoz kell áram. A gázfűtésnél a szivattyú is villanyárammal működik, mégsem mondjuk, h. villannyal fűtünk.

2. Jelenleg éves szaldó elszámolás van. Aki benne van, benne is marad, ha ügyes. Aki a jövő év végéig belép, az benne is maradhat.

3. Pl. Németországban eleve nincs a szaldó elszámolás ami nálunk van, ott csak bruttó elszámolás van. Ami kedvezőtlenebb. Mégis megbolondultak a napelemekéért.

4. Az Unió akarja a bruttó elszámolást (nyilván a multik nyomására). Reméljük a tagországok el tudják érni ennek - az egyszerű emberre nem előnyös - szabálynak a visszavonását.

5. Évi 15.000 kWh túltermelés felett kellene 10 % SZJA-t fizetni a visszatáplált villanyáramért. Ha valakinek ennyire túlméretezett a rendszere, akkor az reklamáljon annál, aki rábeszélte erre a brutális felesleges beruházásra.

6. Nem vagyok túl parás, de: ha nincs gázszolgáltatás, akkor nincs gázzal való fűtés sem. Villany viszont lesz, legalább is nagyságrendekkel kisebb a hiány kockázata. Villanyárammal akkor is tudsz élni: lehet főzni, sütni, meleg vizet előállítani, sőt pl. inverteres klímával, hőszivattyúval, olajradiátorral, hősugárzóval fűteni.

2022. márc. 5. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/45 A kérdező kommentje:
Köszi utolsó!
2022. márc. 5. 09:49
 16/45 anonim ***** válasza:
24%

"Villany viszont lesz,"


Persze, csak mennyiért???!

2022. márc. 5. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/45 anonim ***** válasza:
49%
Utolsónak: szerinted a "nem lesz" jobb, mint a "lesz, csak magasabb áron" ?
2022. márc. 6. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/45 anonim ***** válasza:
71%

Általában a napelemes rendszerek ápr-szeptember között termelik meg a teljesítményük kb 70%-át, a maradékot pedig okt-március között.

A napelemes rendszereket éves felhasználásra méretezik, nem fűtési szezonra!!! (ha villannyal fűtene az illető) Aki villannyal fűt az általában szeretné lenullázni a háztartási villanyszámláját is, ha már van napeleme. Így ezt az opciót jellemzem csak.


Hagyományos napelem rendszerek névleges teljesítmény +15%-ot termelnek, azaz 8,625KWp rendszer 9915 KWh/év. Ez lehet kevesebb, de több nem!


A panelonkénti optimalizált éves várható teljesítménye kb 20%-al több mint egy hagyományos rendszeré, és 15-20% kerül többe maga rendszer. Szóval ezt csak oda érdemes telepíteni ahol gyakoriak az árnyékok pl kémény, vagy osztott tájolású a tető pl tető kiugrások tetőtér miatt.


Ha valaki elektromos fűtést tervez legyen az akár villany kazán vagy hőszivattyú és ez napelemmel szeretné üzemeltetni:

- általában úgy jellemezhető hogy fűtés + meleg víz 2/3, háztartási villany 1/3

- Nyáron kb 2/3-ot termesz, aminek a felét vissza táplálod

- télen 1/3-ot termelsz és a nyári feles energiádat vissza veszed a

szolgáltatótól.

- 2023.12.31-ig kötsz szerződést akkor a szaldóba maradsz egész addig míg nem bővíted a rendszert, vagy nem kell invertert cserélned.

- Inverter 10 évet általában kibír. Ha nem tudsz 10 év múlva ugyan ilyent szerezni akkor átkerülsz a bruttó elszámolásba. mert új szerződést fogtok írni miatta! Szerintem esélytelen lesz, nagyon elavult konstrukciónak fog számítani. (nem véletlenül emlegetik a napelemesek a biztos 10 év szaldót)

- Szaldóval elvileg 0 ft a villany számlád.

- Vissza nemtérítendő állami támogatáskor alapból bruttó elszámolásba kerülsz.


Bruttó elszámolás:

Ezt is lehet éves elszámolásba kérni, szerintem úgy egyszerűbb.

A szolgáltató a rendszerhasználati díjat számláz csak ki visszavételkor, mivel te nem kérted nyáron az árát, ami ~21 Ft/KWh.

Villanykazánnál általában kell a 8,625 KWp rendszer.

9918 KWh 1/3-a ~ 3306, 3306 KWhx21 Ft/KWh = 69431 Ft/év


MINDEN A HÁZ ENERGETIKÁJÁN MÚLIK, DE AZ ARÁNYOK KB ILYENEK LESZNEK!

2022. márc. 9. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/45 anonim ***** válasza:

Az előttem író elég jól leírta a rendszert, 1 lényeges dologban vitatkoznék:

"Hagyományos napelem rendszerek névleges teljesítmény +15%-ot termelnek, azaz 8,625KWp rendszer 9915 KWh/év. Ez lehet kevesebb, de több nem!"

Ez nem igaz.

Az éves teljesítmény/névleges teljesítményre írta a max 1150- et (ez a 100+15%)


[link]


Az előbbi oldalon, alján sok napelemrendszer termelési adata látható, több éves távlatban. Akár 150% feletti hozam is elérhető. Az igaz, hogy 1100-1200 kWh/kWp termelés már jó eredménynek számít, de a 1150-nél több nem lehet, az egyszerűen nem igaz.

Az inverter normál működés kb 10 éves adata is valós. Viszont ehhez kötni a kötelező inverter cserét, és így a szaldóból való kiesés túlzás: a magyarok vannak/lesznek annyira leleményesek, h elkerüljék a szaldóból való kiesést. pl. lehet 20 évre kitolni a Fronius garanciát, tehát javítható, felújítható. Vagy időben beszerzünk egy tartalék, meglévővel megegyező típust, ezzel még min. 10 évet termelhetünk szaldóben stb.

2022. márc. 10. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/45 anonim ***** válasza:

"Hagyományos napelem rendszerek névleges teljesítmény +15%-ot termelnek, azaz 8,625KWp rendszer 9915 KWh/év. Ez lehet kevesebb, de több nem!"

Az éves termelésre gondoltam, csak rosszul fogalmaztam.


"pl. lehet 20 évre kitolni a Fronius garanciát, tehát javítható, felújítható. "

A gyártó 10-15 év után nem hinném, hogy foglalkozna a javításával, bár előfordulhat. Viszont konkrét típus szerepel a szerződésben, szóval majd a villamos szolgáltató eldönti mennyire szeretné elfogadni a változást. Viszont a szolgáltató érdeke, hogy fizessél neki rendszerhasználati díjat..., nem pedig az hogy maradjál szaldóba.

Nekem is Froniust raknak fel hamarosan, de arra nekem a kivitelező csak 2+5 év garanciát említett.

2022. márc. 10. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!