Szerintetek megtérül ha valaki LED lámpákat(körtéket) használ otthon a hagyományos izzó helyett?
Természetesen a ledes égők jóval kevesebbet fogyasztanak mint a hagyományosak.
De azért halkan megjegyezném, hogy a pincémben -amit rendszeresen és naponta többször is használok- kb, 30 éve nem égtek még ki a Tungsram égők.
Nekem két fenntartásom van led égőkkel kapcsolatban. Egyik, hogy még a (papíron) azonos teljesítményű és színhőmérsékletűek fénye között is sokszor szabad szemmel látható különbésg van különböző márkák/típusok esetén. Emiatt egy 5-6-8 égős mennyezeti lámpatestben ha nagy ritkán mégis tönkremegy az egyik, akkor megy a matekozás hogy mit tegyek be helyette. Lehet hogy másnak ez nem lépi át az ingerküszöbét, én nagyon rigolyás vagyok ilyen szempontból.
A másik, hogy a fényerőszabályozás (hálózati oldalról) nincs általánosan megoldva. Léteznek olyan led izzók amik BIZONYOS kapcsolóval tudják, de ez megint matekozást igényel. Hagyományos izzóknál szó szerint bármelyik izzó bármelyik triac fényerőszabályzós kapcsolóval hibátlanul működik. A led ettől még fényévekre van.
Milyen matekozást igényel? Veszel egy LED-hez használható fényerőszabályzós kapcsolót (pl. Legrandnak van ilyen) és az adott lámpatestbe pedig mindig dimmelhető LED-es égőt vásárolsz. Vagy arra gondolsz, hogy a dimmer drága és a dimmelhető LED-es égők is drágábban? Mert az tény, hogy igen, pláne ha csillárról van szó, azaz 5-6 égőről, az lehet egyeseknek nem, de véleményem szerint irreálisan sok kiadás, 10.000 forintos tétel!
A távirányítós történet véleményem szerint kényelmetlen! Hiába teszed a kapcsoló mellé vagy teszed le olyan helyre, ahol szinte mindig eléred, nem ugyanaz, mint egy dimmeres kapcsoló. Más az, amikor egy fisz-f.sz kapcsolóval kapcsolgatod a mennyezeti lámpát, meg más az, amikor belépsz a helyiségbe, felkapcsolod és egyből ugyanott a kapcsolón gombbal vagy potméterrel állítod a fényerőt.
Nekem is van, van ilyen, meg olyan, ami telefonról is szabályozható, színhőmérséklet is, sőt még RGB is van benne, de totál felesleges igazából! 50%-ra van beállítva és akkor tolom fel csak 100-ra, ha takarítok. A franc, aki cseszteti távirányítóval vagy telefonnal...
Van olyan LED-es égő is, aminek a fényerejét a kapcsoló le-fel kapcsolásával tudod állítani, nyilvánvalóan nem fokozatmentesen, hanem 4 fokozatban lehet általában 25-50-75-100% vagy van olyan, hogy ugyanezen elven a színhőmérsékletet tudod állítani. De ennek ára meg már végképp az a kategória, ami én úgy gondolom nem éri meg egy 5-6 foglalatos csillár esetében. Ilyenből van komplett LED-es lámpa is. Na az, még ha nem is fokozatmentes, már közelebb van kényelmes használhatóság szempontjából egy dimmerhez, mint a távirányítós változatok.
Egy bizonyos üzemidő után megtérül a LED magasabb ára, egy példa:
Izzólámpa: P1=60 W, ára: a1=150 Ft
LED: P2=6 W, ára: a2=1500 Ft
Villamosenergia egységára: k=40 Ft/kWh
A teljes költség, fogyasztás+ár:
Izzólámpa: K1=P1·t·k+a1
LED lámpa: K2=P2·t·k+a2
Akkor térül meg a LED magasabb ára, amikor ez a kettő egyenlő:
P1·t·k+a1=P2·t·k+a2
t=(a2–a1)/k(P1–P2)=(1500–150)/40·(0,06–0,006)=625 óra
A LED nagyobb ára 625 óra üzemidő után térül meg. Ez napi 5 óra használatot feltételezve 625/5=125 nap.
Hosszabb időt nézve a helyzet más, mert az izzólámpa valószínűleg hamarabb megy tönkre, mint a LED, vagyis többször kell cserélni, többször jelentkezik az ára. Ez csak egy példa, az aktuális árakat és villamos energia egységárat kell figyelembe venni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!