A Főtáv számlát mi teszi ki?
Általányt fizettek vagy nem? Hogy kötötte a szerződést a főtáv a házzal? Ha általanyr fizettek, az azt jelenti, hogy 11 hónapon keresztül forintra pontosan ugyanannyi a főtáv-számla. A tizenkettedik hónapban kaptok egy elszámoló számlát, ami eltérő összegű. Az én lakásomra is így májusban szokták küldeni az elszámoló számlát.
A főtáv számla egyébként alapdíjat+hődíjat tartalmaz. A hődíj kétféle: fűtési hődíj és melegvíznek a hődíja. Ha vannak mérők a radiátorokon, akkor a számla kiállításakor a főtáv figyelembe vesti a fogyasztást és a külső átlaghőmérsékletet is. Olyan sokat nem tudsz fogni rajta, mert alapdíjon nem tudsz spórolni, a fűtésen majd télen fogsz tudni spórolni. Ha kevesebb melegvizet használsz, akkor valamicskét fogsz tudni rajta spórolni, de nem jelentősen.
Az alapkérdés viszont maradt: véletlenül nem elszámoló számlát kaptál? Ha ez elszámoló számla, akkor ne fájjon a fejed a fűtésszezon miatt. Ez csak évenre egyszer van. Az év többi hónapjában mindig forintra pontosan ugyanannyit fogsz fizetni függetlenül attól, milyen hónapot írunk. Legyen július, vagy december.
Most költöztünk, ez az első számlánk. Biztos hogy nem általány, ez a mi fogyasztásunk. Ami jelenleg akkor a melegvíz+alapdíj.
Van a radiátoron mérő, de elvileg nem működik, csak dísznek van ott. Szabályozó is van, de állítólag azon csak a komfortérzetemnek megfelelő hőmérsékletet állíthatom, a számlára nincs hatással. Ezt nem tudom, mert ugye mi még nem fűtöttünk.
Olyat is hallottam, hogy az egész társasház fogyasztását osztják el a lakások számával, ami nem tudom mennyire valós, tekintve hogy teljes mértékben igazságtalan.
Nálunk is évente egyszer olvasták ilyen táv módszerrel, bár ott körbesétált a lakások előtt a leolvasó. A melegvízmérő leolvasáshoz bejöttek évente egyszer.
Nálunk ez úgy működött, hogy az előző éves felhasznált mennyiségekből becsültek egy havi átlag fogyasztást melegvízre, illetve fűtés szezonban fűtésre. Majd tárgyév végén a leolvasások alapján elszámoltunk.
Az elszámolásnál sem lesz meglepi, ha nyomon követed a szolgáltató mit becsült és amúgy mi a tényleges mérő állás. Ha nagyon távolodik a kettő, be kell jelenteni a mérő állást, akkor onnantól pörög újra.
Elő kell venni a számlát és el kell olvasni mi van benne. Feltüntetik, hogy mire kell befizetni az összeget, de ha megírod, segítünk. Arra is érdemes figyelni, hogy becsült, vagy olvasott érték alapján számláztak.
Egyébként tulajdonos váltásnál előfordul ilyen, hiszen általában az előző lakó fogyasztási adatai alapján becsülnek. Előttünk pl. egy 5 fős család lakott a lakásban, mi ketten voltunk. A villany és vízfogyasztási adatokat is közel egy évig diktáltam szinte havonta, mert olyan mennyiségekről jött különben számla, hogy csak pislogtam. Volt, hogy egy hónapban kifizettem 15 ezer forintot villanyszámlára, majd utána bediktáltam a tényleges mérőállásomat és három hónapig mínuszos számlák érkeztek, vagyis nem fizettem semmit. :)
Sok szolgáltatónál lehet bemondásra is kérni, hogy mekkora havi fogyasztási mennyiségeket becsüljenek.
Szóval ne aggódj, csak értelmezd a számlában leírtakat! Illetve a közös képviselőt érdemes felhívni első körben, hogy mi hogy megy a házban ilyen szempontból. Nála szélesebb körű felvilágosítást senki nem fog tudni adni.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!