Vettem egy kezeletlen fából készült beltéri bútort. Ha nem pácolom be, akkor mennyi időt bír ki a bútor anyaga?
Helyétől és használatától is függ.
Nekem a melléképületben van némi kezeletlen fenyő (lécek, deszkák, várják a felhasználást), úgy 2 éve. Nap nem süti, a levegő száraz, szellőzik, szóval olyan mint maikor meghoztam.
Persze egy konyhában éri pára, sőt vízgőz, gondolom használnád is. Maga a fa bírja, csak a felülete fog változni esetleg árnyalatra, illetve amit ráteszel nagyobb eséllyel hagy nyomot.
Tisztázzunk pár dolgot:
Pác - Csak színez, de nem képez filmréteget a felületen, azaz nem is védi meg a fa felületét a külső fizikai hatásoktól. Lehet szeszes, nitrós, vagy vizes.
Lakk - Jó esetben színtelen, néha sárgás árnyalatú, filmréteget képző felületkezelő anyag. Fényességre (10-100 gloss) közönséges nyelvezettel matt- selyemfényű - magasfényű. Egy, illetve két komponensű lakkok érhetőek el, otthon szórópisztoly nélkül egykomponensűt érdemes használni. Az első réteget száradás után meg kell csiszolni 120-as szemcsefinomságú csiszolószivaccsal, mert ilyenkor "felhúzza" a laza rostokat a lakk, főleg a vizes, mivel lassabban szárad mint a nitrós. Ha sima a felület, fedőlakkozás következik (akár ugyanazzal a lakkal) A színezést szeszes páccal ajánlanám, ecsettel remekül használható. Ha nem lehet darabokra szedni a bútort, akkor viszont ne színezd, mert nagyon foltos lesz.
Továbbá létezik még a lazúr, amit többnyire (vastag nyílászárók, vékony kültéri) nem lakásba használnak, de lehet velük szép felületet elérni.
Itt még van egy két hasznos tanács: [link]
Ha nem lehet, vagy nem akarod szétszedni a bútort, akkor színtelen vizes bázisú lakkot javasolnék kicsit hígítva.
Ez szerintetek jó erre a célra:
?
Valóban rossz volt a szóhasználatom, igazából azt szeretném, hogy a színe ne sokat változzon, de legyen rajta valami védőréteg?
A színezés azért nehéz ügy, ha összeszerelt állapotban van a bútor, mert a belső sarkoknál még a gyakorlottaknak sem menne az egyenletes felhordás. Az IKEA cucca úgy felhúzza a rostszerkezet felső szálait, hogy borzalom. Ráadásul nagyon lassan szárad. Annak az anyagnak semmi köze ahhoz, amiket a kész bútoraikon látsz.
Az olajok viaszok jellemzően nem annyira jók, takarítás során (függően a tisztítószertől) elvékonyodnak ezért időnként kenegetni kell őket megint.
Szétszerelt állapotpan szivaccsal MILESI XGT vékony lazúr sorozat két rétegben. Azért szivaccsal, mert így egyenletes és a megfolyásokat is kordában lehet tartani. Egy délután alatt megvan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!