Gardróbszekrényt szeretnék csináltatni milyen legyen?
Ha szekrények külön helyiségben vannak, ún. gardróbszobában, akkor általában nem szoktak tenni rájuk ajtókat.
Így a használata egyszerűbb, mert ajtók nyitogatása és tologatása nélkül átláthatóbb, és az sem mellékes , hogy lényegesen olcsóbb is.
- Ha cipőket és egyéb lábbelit is fogtok itt tartani, akkor ezeket a ruhák légterétől egy bútorajtóval elzárt részen tartanám.
- Ha nincs ablak vagy valamilyen szellőztetési lehetőség a helyiségen, akkor érdemes egy akár néha időzíthetően is elindítható/működtethető szellőztető rendszert is kialakítani. Nem kell bonyolult legyen. Egy elszívó ventilátor +légcsatorna...
- Célszerű egy nagy méretű, egész alakos tükröt is elhelyezni. Ha van rá mód és hely, akkor külön falon, úgy hogy lehessen előtte mozogni jobbra-balra és előre-hátra is (azaz közeledni/távolodni.)
- Az apróbb, hajtogatott és egymásra pakolt ruháknak érdemes fiókos részeket kialakítani, mert a gardróbszekrények általában mélyek és csak polcos megoldásoknál nehéz hozzáférni a hátra pakolt holmikhoz.
A fiókot meg csak ki kell húzni és átláthatóbb, hogy mi is van ott. Vannak bútor fiókok, bútor lapból, és vannak különböző fémrácsos megoldások illetve műanyag elemek is.
Én a műanyagot nemigazán szeretem, mert szerintem idővel könnyebben sérül és kevésbé strapabíró, de nyilván ha nincs nagyon terhelve, stb... akkor azért az is sokáig jól szolgálja a családot. :)
- Ha nagy lesz a belmagasság, azaz mennyezetig érő pakolási lehetőségek is lesznek, akkor ott is valamilyen kihúzható, kihajtható ruhatárolási megoldást választanék, aminek segítségével jobban átlátható a helyzet.
- Fontos, hogy jó világítás legyen a helyiségben.
Gyakori hiba, hogy a gardrób utólag kerül kialakításra egy már meglévő (és esetleg teljesen más funkciójú) helyiségből leválasztott területen.
A család gyarapszik és szükség van rá..., ilyenkor a legnagyobb elvárás, hogy legyen egy gardróbszoba...., mindegy, hogy milyen, csak lehessen végre kezelhetőbben tárolni a ruhákat.
Ilyenkor már csak használat közben derül ki, hogy az ablaktalan helyiségben még sem annyira jó a mennyezetről lelógatott csillár, stb.
Fontos, hogy szinte nappali fényt varázsolni a helyiségbe. Nem egy fényforrással, hanem több, megfelelően kiválasztott helyen elhelyezett és megfelelő fényerejű fényforrással.
Ezek lehetnek mennyezetbe és bútorba építettek egyaránt.
Persze az oldalfalra is tehetők, de gardróbszobáról lévén szó, gondolom a helykihasználás miatt nem igazán lesznek szabad falak.
Fény kell a ruhák pakolásához, a keresgéléshez/válogatáshoz és fény kell az öltözködéshez, próbálgatáshoz, a tükör előtti teendőkhöz.
- Már a tervezés szakaszába át kell gondolni, hogy mit és mennyi ruhát szeretnénk a gardróbszobában tárolni. A polcok, állványok, fogasok, kiosztását már ennek ismeretében kell megtervezni. Figyelembe véve a család tagjainak magasságát, szokásait, speciális igényeit...
Ha a gyerekek még kicsik és önállóan is bejáratosak lesznek a gardróbba, akkor nekik más mértekkel, arányokkal kell a napi használatra tárolt ruhákat elhelyezni.
Célszerű mobil részekkel, könnyen átszerelhető polcokkal, akasztós és fiókos részekkel kialakítani, hogy az esetleges későbbi változások miatt se kelljen majd visszabontani a már kész bútorzatot.
- Érdemes a ruhakeféknek, cipókanalaknak, illatosítóknak és szagtalanítóknak (ezeknek alkalmazásának főleg a lábbeliknél lehet jelentősége) külön tárolási lehetőséget kialakítani a gardróbon belül.
- Ha nem csak "ruharaktár" funkcióval fog majd működni, akkor mindenképp tegyetek a helyiségbe fűtést. Hidegben, cidrizve, kapkodva öltözködni nem kellemes...
Ha már szoba, akkor legyen szoba. :)))
Elsőre ezek jutottak eszembe.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!