Van egy kb 30 áras telkunk, szerintetek mennyire érdemes beültetni almafával?
Először azt kell megtudni,hol tudod majd értékesiteni a terményt,mennyire lesz piaca .Termeled az almát ,eladni meg nem tudod számodra megfelelő áron ,ez a legnagyobb bukta .
Aztán jöhetnek a részlet kérdések .
Szerintem környékbeli préstulajdonpsok vennének, a környékünkön nincs gyümölcsös!
Valamint ha prést vennék pl énis sokat felhasználhatnék
Jól írja az első, az almát valamilyen szinten megtermelni nem kunszt. A kunszt az, hogy eladja az ember. "Szerintem"-re nem szabad nagy befektetést csinálni, esetleg 1000 m2-t beültetni.
Az almák nem valami elfagyós növények, ezzel külön nem kell foglalkoznod. Mo-on hol szokott lenni -25 °C?
A kártevőknek teljesen mindegy a fajta, ezzel se kell külön foglalkozni.
Kórokozóknak utána kell nézni, ha már van elképzelésed a fajtáról, mert egyes fajták érzékenyek egyes betegségekre, de egy átlagos évben permetezés nélkül se lesz baja a legtöbb fajtának, némi permetezéssel meg nem kell számolni komoly kárral. Amitől tartózkodni kell az ismertebb fajták közül, az a Jonathan, mert bár feldolgozásra kiváló, de a lisztharmat miatt rengeteget kell permetezni, nagyon érzékeny rá.
Mit is szeretnél csinálni belőle? Minek kell kipréselni?
A hideg nálunk fontosabb mivel Erdélyben élek, azonkívűl tudom, higy a feldolgozók vásárolják az almát és minimum kétszeres árán mint a krumplit, s lehet jobban kijönnék mintha krumplit termelnék mert arra sem lehet nagyobb a költség.
Emellett ha magam préselnék tegyük fel 300-400 liter almalevet a kornyeken lehet el lehetne adni, a tobbit eladni mondjuk
Az erdélyi dolgokkal egyáltalán nem vagyok tisztában, de azt tudom, hogy idén Mo-on 15 Ft körül volt a léalma felvásárlási ára, kb. ennyi lehetett a nemzetközi ár is, ennél jóval többet adtak a krumpliért. Tavaly nagyon jó ára volt, 40 Ft.
Lehet, hogy nálatok divat almalével foglalkozni (tartósítani, vagy almabornak?), de magyar oldalakról ezzel kapcsolatban hiába kérsz tanácsot, itt ezzel senki nem foglalkozik. Itt feldolgozók sincsenek, csak egészen nagy cégek, de azok meg csak nagy cégektől vesznek almát, kicsiben nincs felvásárlás a rendszerváltás óta.
3-400 liter lé az semmi, egy 20 éves nagy fán egy mázsánál több alma megterem, de 50 kg már egy 10 éves fán is lehet. 1000 m2-en lesz mondjuk 30 fád, 3000-en 90 vagy 100.
Egy gyümölcsös beindítása min. 6-8 év. Hogy ezalatt az idő alatt merre fordul a piac, azt a jó isten se tudja megmondani. Az az egy azonban biztos, hogy a felvásárlók nagy zsiványok, s ha megérzik, hogy rájuk vagy utalva, fillérekért veszik át a termésedet.
60 éves vagyok, megértem nem egy olyan évet, amikor az almatermesztők az országház elé borították a termésüket, ezzel demonstrálva a kétségbeejtő helyzetüket.
Lehet, hogy bejön, lehet, hogy nem. Ez tőled meg a helyi viszonyoktól függ, amiket mi nem ismerhetünk.
De ha már almázol, akkor a minőségi étkezési almára kellene rámenned. A maradékot, ami mégsem sikerül olyan jól, még mindig eladhatod harmadáron lének.
Más gyümölcs nem lenne eladható, sokaknak van? Pl. a körte meg a szilva is hidegtűrő, és azt - errefelé legalábbis - pálinkának is el lehet adni, de nyilván ebből is nehéz tonnaszámra eladni. Ha háztól akarod a termésedet eladni, akkor annak az a titka, hogy sokféle gyümölcsből kell keveset termelni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!