Ha novemberben oltottam be a fát akkor mi történik?
Van egy szilva és egy barackfám, szerintetek ha novemberben oltottam be, az jövő tavasszal megfog illedni? Vagy kapufa?
Mikor kell a fákat oltani? Jó ötlet volt novemberben? Megfog indulni tavaszra?
Kapufa a legjavából! Sőt erős mellélövés! Első dolog: az oltóvesszőt lombhullás után, de még a nagyobb fagyok beállta előtt le kell szedni, és csomagolva hűvös pincébe, verembe tárolni tavaszig. (Én a hűtőgép legalsó zöldséges rekeszébe szoktam). Csomagoló anyagnak csak újságpapírt használj, mert a nejlon alatt bepárásodhat, befülledhet.
Optimális időpontja tavasz (Gyümölcsoltó Boldogasszony vallási ünnep környéke), vagyis az a rövid időszak, amikor a kinti fák rügyei erősen megduzzadtak, de még nem pattantak ki. Az oltóvesszők rügyei (ha jól tároltad) ilyenkor még alvó állapotban vannak.
Az oltásnál sokkal egyszerűbb és biztonságosabb a vegetatív szaporítási mód a szemzés. Időpontját tekintve kétféle szemzésről beszélünk:
1./ zöld szemzés: kb. VI. első fele. Ennél a módszernél az új hajtás még a tárgy évben kihajt, és lombhullásig akár 30 - 40 cm nagyságúra növekedhet.
2./ alvó szemzés: VIII. hónap közepe - cége. Itt a beültetett rügy csak a következő és tavaszán fog megindulni.
Sok mindent le kellene még írni e témával kapcsolatosan, de hely és idő miatt nem teszem. Oltásról és szemzésről sok leírást találsz a netten, olvasgass utána, a következő szezonig rengeteg az idő!
Most jut eszembe: mivel nagyobb fagy nem volt szerintem (ha a nehezebb, bizonytalanabb oltásnál maradsz) akkor a szaporító anyagot még most is begyűjtheted.
Ha valami konkrét kérdésed lenne, akkor írjál privátban. Válaszolni fogok!
Az előző vagyok. pl. ez egy jó és teljes leírás. Az összes szaporítási módot ismerteti:
Pár dologban nem értek egyet a #2 válaszolóval.
A hűtőben a tél folyamán vagy kiszárad, vagy bepenészedik az oltóvessző. Újságpapírban szinte mindig bepenészedik, még a gombaölővel kezelt vessző is.
Felesleges így kockáztatni, mert nálunk a gyümölcsfák vesszői és rügyei nem szoktak elfagyni, legalábbis a jól fejlettek, amik oltásra is alkalmasak.
Én az oltóvesszőket februárban szoktam megszedni, gombaölővel lekezelem, megszárítom, és lezárt nejlonzacskóban a hűtő aljában sokáig eláll. Idén még augusztusban is használtam belőle, bár ilyen sokáig általában nem szoktak megmaradni, mert kiszáradnak a legumizott zacskóban is.
A hűtött oltóvesszőt nem csak márciusban lehet felhasználni, sőt, később még jobb is lesz az eredés esélye, mert az alany fejlődése felgyorsul, és emiatt a sebgyógyulás, összeforradás is villámgyors lesz.
Vannak olyan oltásmódok, amiket bizonyos esetekben nem is lehet márciusban elvégezni. Pl. a szilva héj alá oltása (vastagabb ágra vékony szemzőhajtás) csak az alanyfajta sziromhullása után elvégezhető, mert addig egyszerűen nem válik el a háncs, nem lehet alátenni a nemest.
A régi világban nem volt hűtőszekrény, pince meg sok helyen vagy nem volt, vagy túl meleg volt, és kihajtottak a megszedett vesszők, ezért oltottak Gyümölcsoltó Boldogasszonykor. Mivel ekkor meg lehet csinálni, hogy az egyik fáról leszedett oltóvesszőt azonnal rátenni a másik fára, mindenféle tárolás nélkül. Ilyenkor a rügy még nem hajt, de a fában a nedvkeringés lassan bár, de már beindult, azaz a nemes még, az alany pedig már megfelelő állapotú. De mint írtam, hűtött vesszővel sokkal jobb eredményt lehet elérni április második felében.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!