Fél hektár földre megéri diófákat ültetni?
Sziasztok!
Van fél hektár földem amiben régebben szõlõ volt, szeretnék bele diófákat ültetni, leginkább csak hétvégén érek rá vele foglalkozni de akkor sincs annyira sok idõm, 20 éves vagyok szóval nem csak az unokámnak ültetném, addig amíg nõlnek a fák ültetnék alá valamit, ezt a területet majd késõbb körbe is akarom keríteni, szerintetek megéri? Tudom hogy ebbõl nem lehet megélni.
Elõre is köszönöm a válaszolok.
6#
Az is lehet,sajnos itt el fagyott.
A fák a néphit szerint 2-3 évente hoznak nagy termést, ami biológiailag logikus is, hiszen regenerálódniuk kell. Egy-egy nagy termés után betegségekre is fogékonyabb a fa. A mi diófánk tavaly 66 kilót termett (ültetve 25 éve), idén alig, és a maradékot "megfúrta" ez a behurcolt dióburok légy. Így utólag az lett volna jó, ha zöld dióként használom fel, mert a zölddió likőr/lekvár/befőtt különleges ritkaság, finom csemegék. Szóval csinálhattam volna többet, ha tudom, hogy őszre úgyis lezabálják a kukacok...
Sajnos az ilyen behurcolt diókártevők ellen nehéz a védekezés, vagy csak még nem kiforrott. Pedig egyébként tényleg jó ötlet a dió (nekik is bejött: [link] tavaly a bontatlan dió kilója a piacon 6-800 Ft volt, a bontotté 2-3000. A diófa alatt viszont tényleg nem igazán nő a fű se, persze nem kizárt, hogy van, ami meg pont itt érezné jól magát, ennek utána kell járni. Kiindulva abból, hogy a természet nem pocsékol és minden helyet kihasznál: mindenhova kifejlődik valami élőlény, ami meg ott érzi jól magát, ahol semmi más.
A kártevőket leszámítva én nem lennék borúlátó, olvasok mezőgazdasági hírleveleket, amikben időnként szó van a dióról és amíg egyes termények felett időről-időre elkongatják a harangot, addig a dióról általában még mindig úgy vélekednek, hogy a magyarországi viszonyok kifejezetten kedveznek a termesztésnek és jó fajtáink vannak.
Pl. egy friss cikk, amelyik konkrétan a diózabáló légy elleni védekezésről szól, de így zárul: "A magyar dió kifejezetten keresett termék külföldön is. A héjas dió exportja az elmúlt években 1,5-2,5 ezer tonna között alakult, míg a dióbélkivitel 1,7-2,2 ezer tonnát tett ki. Ezek együttes értéke 4,5-6,5 milliárd forint között volt. Mivel a hazai fajták a konkurens országokban termesztetteknél korábban érnek, így a honi gyümölcs igazi réspiaci árunak minősül." (Hozzáteszem, idén minden hetekkel korábban ért be. Míg a zöld dió normálisan június végéig szedhető, most június 2. hetében már csonthéjas volt...)
Egy régebbi cikk szerint külföldön óriási a kereslet a magyar diófacsemetékre: [link]
Vagy: "az egyetlen olyan héjas gyümölcsfaj, amelyből a hazai igényeket kielégítjük, és emellett komoly exporttermékünk is" - írták egy hónapja [link]
Vagy [link]
Az a régi bölcsesség pedig, hogy az ember a diófát az unokáinak ülteti, ma már egyértelműen nem igaz. Pár éven belül termőre fordul a dió, még a magról kelt fák is. Ez utóbbiak meg azt a szóbeszédet hazudtolják meg, hogy a magoncok satnyább terméseket hoznak, hát nem. A magonc diófák termése simán versenybe száll az ültetettel. Lehetséges, hogy a klímaváltozás teremtett számukra kedvezőbb körülményeket, mert más nem igazán változott.
Azért fél hektárról nem fogja tudni a piacon ülve, kilózva eladni.
Tavaly a pucolt dió felvásárlási ára 1200 Ft volt, de csak feleket vettek át azon a helyen, negyedeket nem.
8#
Köszönöm ezt a hosszú és tartalmas vászat :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!