Másnak is tönkreteszik a termését a poloskák? Mit lehet ez ellen tenni?
Pesten már 15 éve nem lehet paradicsomot, paprikát, málnát stb. termeszteni.
2-3 éve a márványos, előtte a zöld poloska miatt.
Igen, rovarok ellen rovarölővel lehet védekezni, de ezt különösen éles logikával rendelkező kertészek néha maguktól is kitalálják. :)
Csak ilyentájt már arra kell figyelni, hogy a kiválasztott szer ÉVI-je ne 60 nap legyen.
A Karate pl. jó, mert azé csak 3 nap, utána lehet enni.
"éles logikával rendelkező kertészek néha maguktól is kitalálják. :)"
Igen és egy-egy rovarölőszer max ajánlott alkalmazása kb 2 egy szezonban.
Vagyis kétszer permetezhetsz vele káros szerfelhalmozódás nélkül.
Egy adott paradicsom bogyónak több hét kell, hogy beérjen.
Permetezés után a poloskák kidöglenek, de egy hét után újra teli van, mert van lába és szárnya...
Az éles eszű kertészeknek meg gratulálok, ha júniustól szeptemberig ki tudják találni azt a 4 alkalmat, amikor érdemes permetezni. (ha pl a karatét a mospilannal felváltva használja)
Mondjuk eladásra jól is van, hogy hetente permetezel ugyanazzal a méreggel.
Elég kicsi az esély, hogy lebukj.
(Ismerek ilyen termelőt.)
De saját részre termesztve már kellemetlen lelkivilágot okoz.
Én egyszer permeteztem Karatéval július közepén, amikor meglepték a poloskák. Az érett/félig érett/szétszívott termést leszedtem, csak pici zöld bogyók voltak néhányon. Azóta már elég sokszor ettünk róla és az új termésre sem jön a poloska, szóval nekünk ez bevált.
Persze egyet-egyet látok néha, de nem tesznek kárt benne.
Nekem különösen szívügyem a dolog, mivel balkonon van csupán három tövem. Tavaly nem túl kedvező körülmények között kezdtem magról nevelni (nyár közepén, lakásban) a fürtös paradicsomot, óvtam, nevelgettem, locsolgattam. Elköltöztünk, lett erkélyünk, idén kitettem. Gyönyörű növények lettek és már termést is kezdtek hozni nyár elején, így nekem ez több, mint holmi "haszonnövény". :) Egy-egy paradicsomnak is úgy örülök, mint majom a farkának és baromira kétségbeestem, amikor megláttam, hogy a kitartó munkámat tönkreteszik a poloskák.
Várom a # 5 válaszra az ellenérveket és nem csak egy viszonylag izoláltan termelő véleményét.
Szóval nem erkély, nem tanya, nem fóliasátor, lehetőségei mellett termeszt, és lehetőleg olyanét, aki Bp-Kecskemét környékén lakik/termeszt.
Ugyanis itt van a legnagyobb márványos poloska fertőzöttség.
Még a gazdaboltos is csak csóválja a fejét, ha a poloska ellen kér valaki inszekticidet...
üdv
egy különösen buta diplomás kertész, különösen buta kertész felmenőkkel
A Karate nem olyan erős vegyszer emberre nézve. Ezért van, hogy 3 nap után lehet enni a lepermetezett almát a NÉBIH szerint. (De a többséget nem eszed meg szedéskor, ugye, hanem eltárolod télre.)
# 7
Itt nem paradicsomról szól a kérdés, hanem almáról.
Az alma - meg úgy általában a gyümölcsök - a poloskaszúrástól akkor lesznek moníliások, amikor már elég magas a cukortartalmuk. Zöld állapotban az esetek többségében, nagyjából kivétel nélkül, simán beforr a nem magházig hatoló seb.
(Egyébként, azt hiszem, ez paradicsomnál is így van, teljesen zölden nem lesz végzetes baj a poloskaszúrástól.)
A lényeg, hogy almánál a szedés előtti 20-30 napot meg lehet csinálni egy Decis és egy Karate kiszórással, mindkettőnek 3 nap az ÉVI-je, és poloskák ellen is hatásosak. Esetleg az elején még egy Mospilan is belefér, az 14 napos.
Ha nem is fognak eltűnni teljes mértékig a poloskák, de ha már nem 50 %-os veszteség lesz egy különösen veszélyes helyzetben, hanem csak 10 %-os, akkor már azt lehet mondani, hogy megérte.
Én már szintén nemigen permetezek ellenük, de legutóbb a Karate használata után legalább 2 hétre nagyon lecsökkent a számuk (szilván).
Oké, hogy a Mospilan pl. csak 2x használható egy évben almában, de a szezon elején, amikor még pingponglabdányi a termés, még sokkal kisebb a jelentősége egy felszívódó permetnek, mint érés előtt. Az éves felhasználhatóság számának megállapításakor mindig a legrosszabb esetet veszik figyelembe, tehát almánál pl. azt, hogy ha közvetlenül érés előtt kerül sor egymás után 2 permetezésre. De ha almamoly ellen ezzel kezdesz májusban, akkor két korai permetezés után simán belefér egy késői, és a gyümölcsben maradó szermaradék még így bőven alacsonyabb lesz, mint két késői permetezés esetén.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!