Kezdőoldal » Otthon » Kert » Igaz az az állítás, hogy a...

Igaz az az állítás, hogy a kertbe ültetett haszonnövények későbbi generációi valamennyire alkalmazkodnak a körülményekhez (talaj, hőmérséklet, csapadékmennyiség stb. ), azaz "megszokják" a környezetet?

Figyelt kérdés
Amatőr kertészektől időnként hallani ilyen állításokat, hogy a növény "megszokja" a helyet, azaz, ha vetek mondjuk krumplit vagy babot, akkor a termésből félretéve, majd azt a következő évben újra elvetve már a helyi viszonyokhoz jobban alkalmazkodó növényt kapok. Van ebben bármi igazság, ha igen, akkor kb. hány generáció kell hozzá, hogy látható legyen az eredmény? (Végül is az evolúció is erről szól, de az nagyságrendileg több időt igényel). Vagy teljesen hamis az állítás és 100%-ig azonos növények keletkeznek a későbbi generációkban is?
2018. aug. 21. 13:21
 1/6 anonim ***** válasza:

nem hiszem, hogy lenne bármi valóságalapja. viszont arra figyelj, hogy hibrid növényről ne szedj magot, mert az nem lesz ugyanaz, mint amiről szedted (van, hogy nem is teremnek magot egyáltalán). a névben az F1 hibridet jelent. de azért olvasd el a leírást a hátoldalon.

krumplit ha újraültetsz, az 100% ugyanaz lesz, illetve vannak olyan régi fajták (pl San Marsano paradicsom), amik gyakorlatilag homogének, tehát azok is 100% ugyanazok lesznek szedett magból. igazából bármiről lehet szedni biztonsággal, ami nem hibrid

2018. aug. 21. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Nem ők szokják meg, kétlem, hogy pár nemzedék alatt komolyabb genetikai változások állnának be, inkább a környezetet alakítják számukra megfelelőbbé. Egyszerű példát mondva: ha a forró félsivatag közepén nagy szenvedéssel 50 év alatt megnő valahogy egy fa, akkor annak a gyereke már az árnyékában, kevésbé kiszáradt földben könnyebben nő fává. Jellemzően nem a fa előtti, hanem mögötti, árnyékban lévő növendékek fognak tudni megmaradni. Arra halad majd az erdő... Egy-egy növény a földben elrohadt gyökereivel, leveleivel még a talajt is feljavítja az utódok számára, esetleg bizonyos kémiai anyagokkal küzd a konkurens növényekkel szemben.
2018. aug. 21. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
81%
Fordítva van a helyzet. Nem a növény szokja meg és alkalmazkodik, hanem az amatőr kertész visszaemlékszik a korábbi évekre és saját korábbi tapasztalataihoz viszonyít. Persze az is előfordulhat a keresztezéssel létrejött növénynél, hogy ő nagyon érzékeny, de a magvai a Mendel szabályoknak megfelelően kezdenek a genetikai állományukat tekintve visszaütni a kevésbé igényes ősökre.
2018. aug. 21. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

A Szovjetúnióban a pártállami irányítás alatt mérhetetlen károkat okozott ez a nézet, amit Liszenko képviselt. A képzetlen parasztgyerekből lett akadémikus jó pártkáder volt, de tudományosan teljesen el volt tévedve. Tagadta a genetika és az öröklődés tanait. A létező szocializmus ideológiailag támogatott nézete is ez volt. De szerencsére a magyar mezőgazdászok hallgatólagosan nem a liszenkói, micsurini nézeteket vallották...

Az állítás természetesen nem igaz. A növények nem alkalmazkodnak a körülményekhez.

[link]

2018. aug. 22. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Igen, az teljességgel kizárt, hogy a növény megszokja a helyét.

Esetleg az egy létező dolog, hogy szelekciót tudsz végezni a kertedben, az ivarosan szaporított növények esetében.

Tehát, ha veszel egy csomag uborkamagot, és a 20 tő közül 2 szép lesz, 18 csak senyved, akkor nyilván a 2 szépről fogsz magot szedni. A következő évben ezek részben a jó, részben a nem jó ősökre fognak visszaütni, de már 5 lesz szép. A következő évben, miután megint a jól működőkről szedtél magot, már 10-15 tő lesz szép a 20-ból.

2018. aug. 23. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
A dolog némileg fordítva igaz. A növény az adott környezethez igazodva fejlődik. Szárazabb körülmények között pl. kisebb párologtató felületet nevel, kisebb leveleket, gyökérzete pedig mélyre hatol. A fényszegény helyen tartott kaktuszok megnyúlnak, sápadt zöldek lesznek, teljesen elvesztik rájuk jellemző habitusukat. Meleg talaj esetén a növény a megszokottnál jóval nagyobbra nő, szinte rá sem lehet ismerni.
2018. okt. 20. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!