Kezdőoldal » Otthon » Kert » SOS! Lehet még vetni zöldborsó...

SOS! Lehet még vetni zöldborsót és zöldbabot?

Figyelt kérdés
Nagyon gyér lett a termés. Kezdő vagyok még. Barátnőm szerint októberig folyamatosan lehet vetni, az a jó a borsóban. Bálint gazda szerint júliusban mehet még a zöldbab is. Hány tövet ültessek, hogy tudjak is elrakni?
2018. jún. 15. 21:29
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Ja és kb ilyenkor (júni közepe) mekkorának kell lennie a paprikának?
2018. jún. 15. 21:30
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
zöldbab mehet, borsó másodvetés nekünk eddig még soha nem jött be. túl meleg van már neki. a barátnőd októberben hova veti már? :D lefagy mire teremne
2018. jún. 15. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Csak akkor fogj másodvetésbe, ha megfelelően tudsz öntözni.

Zöldbabnak való babot szeptember elejéig lehet vetni, legjobb erre a zöldhüvelyű fajta, mert nem szálkásodik.

Augusztus végéig még megpróbálkozhatsz a zöldborsó vetésével, de csakis öntözött körülmények között. Erre a célra a korai fajták közül válassz, fontos hogy rövid tenyészidejű legyen.

2018. jún. 16. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
ha már kispaprika van rajta az már jó, enyém nem nől sehova még virágja sincs
2018. jún. 16. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Én rendszeresen szoktam őszi borsót vetni. Szerencse kérdése, mert nem úgy van, mint tavasszal, hogy valamikor úgyis megfelelő idő lesz.

Rövid tenyészidejűvel kisebb a rizikó. Én Rajnai törpét szoktam.

Április közepe és augusztus eleje között soha, semmilyen értelme nincs, mert megnő 10 centisre, és terem egy hüvelyt, amiben lesz 2 mag, ennyi. A hosszú nappalokra és a melegre így reagál. Kipróbáltam, meg a szakirodalom is ezt írja.


Ahogy érdemes:

Augusztus 10-15. körül a legkisebb a rizikó, de folyamatos öntözés kell neki az első időben, hetente legalább egyszer, ha nem esik.

Előbb vetve nem nő meg, ahogy a nyári vetésre leírtam, később vetve szép bokrok lesznek, de a fagy leviszi őket, amikorra teremnének.

De a különböző időjárások nagyon tudják befolyásolni. Egy hűvös őszön nagyon lassan fejlődik, és ha korán bejön egy fagy, akkor vége a projektnek, mielőtt egy szemet is leszedtünk volna. Ha nagyon meleg az augusztus vége-szeptember eleje, akkor meg megint csak a nyári variáció jön be, azaz 10 centisen virágzik, aztán többet sose.

Csak azért csinálom, mert úgyis sok az üres rész, és ha minden bejön, akkor szép nagyra nőnek a tövek, és akár egy hónapig is hetente 1-2 alkalommal lehet szedni, mert nem áll le a virágzás, mint tavaszi vetésnél, mivel a leálláshoz a meleg és a hosszú nappal kellene, ami október második felében már nincs, ugye.

2018. jún. 17. 06:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Koszonom szepen. Minden nap ontozve vannak, itthon vagyok gyeden :)

Paprikam mar van, majus 11en ultettem, de torpenovesut vettem 😂

Paradicsomom meg nincs, nekem az kesobb erik mindig.

A borsot nem ontoztem minden nap, mert 2naponta esik az eso majustol..tul sok esot kaphatott v ven volt a mag?

Foliasatram is van, oda meg uborkat ultetek magrol es tokot terveztem a ki nem nott cukkini helyere. 12 to cukkinim, patiszonom van osszesen :)

2018. jún. 17. 13:55
 7/11 anonim ***** válasza:

#6 nekünk a túl sok eső még nem okozott semmi kárt a borsóban, csak a túl kevés :)

a tökről én már szedtem is a héten, nagyon fini főzelék lett belőle (kapor szintén a kertből volt hozzá)

2018. jún. 17. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Mármint, ehető paprikád van?

Akkor nyilván olyan fejlettet vettél, amin már volt virág vagy akár kis paprika.

Ez azzal jár, hogy a szerencsétlen, rendes gyökér nélküli növény annak az egy termésnek a kinevelésével kínlódik, és nem fejlődik sehová. Legközelebb vegyél kisebb palántát is, amiből szép nagy növényed lehet, vagy szedd le a virágot/termést, hogy tudjon fejlődni.


A borsót szerintem túl későn vetetted.

Más években április közepéig érdemes többé-kevésbé, de idén a forró tavasz miatt az áprilisi vetésű borsó már nem tudott kifejlődni, a meleg miatt már egész kicsi korban leállt a fejlődéssel, és a virágzásra koncentrált.

Jövőre, ha az időjárás engedi, március közepén vesd el, abból várhatsz bőséges termést, arra jöhet bármilyen idő.

2018. jún. 17. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Lehet, de nálunk április elején (húsvétkor) még hó volt (Borsod megye) és két hét volt, mire az erdőben elolvadt (erdő mellett lakunk domboldalon). Aztán ugye ki kellett száradnia a földnek, meg kellett várni a fizut (5-ét) és anyámékat, hogy mikor érnek rá a gyerekre vigyázni, mert tőle nem egyszerű (ez volt 11-én) 1 éves amúgy a csöppség..

A paprikán nem volt virág vagy paprika amikor megvettem, a fóliasátor miatt érik hamarabb :)

2018. jún. 17. 18:55
 10/11 anonim ***** válasza:
#8 nálunk se lehetett vetni elég korán (Nógrád megye) :( először a hó miatt, utána a sártenger miatt (nagyon agyagod a földünk)
2018. jún. 17. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!