Milyen hatékony permetszert tudsz ajánlani cseresznyére és krumplira?
Sajnos a környékbeli gazdaboltunknál nem a legjobb permetanyaguk van mert abszolút hatástalanok cseresznyénél kukacok ellen és krumplinál a lárvák és abból kifejlett rovarok ellen.
A cseresznyét 3 fázisban is permeteztük de feleslegesen.
Krumplinál meg volt időben egy jó fajta permet ami a lárvákat is elintézte, de betiltották, de bezzeg a nagyobb gazdászok használhatják.
Ki mit tud ajánlani ami már (akár évek óta) bevált permetszer?
Amit betiltottak azt a nagyok sem vásárolhatják meg. Az nincs. /bonyolultabb ez, de részedről ennyi elég/
Ha kapható akkor az 3 kategóriába van besorolva, ami évenként változik:
3. szabad forgalmú -bár ki megvásárolhatja
2. feltételes forgalmú -végzettséghez kötött /zöld könyves tanfolyamok/
1. Növényvédelmi szakmérnöki/ növényorvosi végzettséghez kötött.
Ez esetben az állhat fen, hogy magasabb kategóriába sorolták át. Szerintem erre gondolsz. /Nincs rokonod, barátod, ismerősöd?/ A 2 kategóriával rendelkező személy jogosult saját gazdaságának vásárolni és felhasználni, bérmunkában is.
Actara SC II.kategótiás.
Amit írtam a betiltott permetről azt csak úgy megemlítettem. Részemről a betiltott permetről az elejétől felfogtam hogy nincs, kész ennyi volt, csak hallomásból tudtam meg azt hogy a nagy gazdászok vagy más engedéjjel rendelkezők férhetnek hozzá.
Nincs is ilyen ismerősöm.
De hát ha amelyik be van tiltva az nyilván nyomós okai is van!
És jut eszembe még!
Pontosan mikor a legg alkalmasabb permetezni a cseresznyét?
Mert ahogy már fent megírtam, a 3 periódusban/mind 3 periódusban is permeteztem de kudarc lett a vége, nyilván valóan a vacak permetanyag miatt.
Én "Spilan"-t (régi neve: Mospilan) használok.
Krumplit akkor permetezem, ha látok rajta krumplibogarat.
Cseresznyét cseresznyelégy ellen permetezem. Mellékesen a levéltetűt is elpusztítja.
Nem tudom, te mi ellen permetezed a cseresznyét, de cseresznyelégy ellen egyszer kell, de jó időben! Akkor, amikor a cs.legyek a földből kirajzanak és berakják petéiket a gyümölcsbe. Idén a szokásosnál korábban, máj.7-én permeteztem, de valószínűleg még korábban kellett volna: a máj.1-i hosszú hétvégén.
Mivel az időzítés rendkívül fontos, ezért szamárság az az állításod, hogy "nyilván" azért nem volt sikeres a védekezés, mert vacak a permetszer.
Egyébként is, a cseresznyefák nagyon nagyra szoktak nőni (az enyém legalábbis hatalmas), épp ezért szinte lehetetlen olyan alapossággal végigpermetezni, mint egy szőlőkordont. Márpedig idén nagyon enyhe telünk volt, sok kártevő maradt életben, tehát a permetezés ellenére több cs.légyre számíthattunk. Sajnos ez be is igazolódott. Mint ahogy az is, hogy a meleg, száraz tavasz miatt rengeteg a levéltetű. Az én fámon is elég sok van, de én még örülhetek ahhoz képest, amit mások fáin látok. Míg tavaly, a kiemelkedően szigorú tél után csodálatosan egészséges volt a cseresznyénk, idén pár nap érés után már csak kínlódtunk a rothadással és a cs.legyekkel. Sokszor egy nagy fürtből csupán 1-2 szemet tehettem a vödrömbe.
Tehát permetezés ide vagy oda, az egészséges terméshez Isten segítsége (=kedvező időjárás) is kell!
A Spilan és a Mospilan két külön szer, mindkettő kapható. Két külön cég forgalmazza, de a hatóanyag azonos. A Spilan neve azért hasonlít, hogy a piacra korábban bevezetett Mospilan névre utaljon, így sikerüljön elszedni a vevőket.
Ez jó és megbízható hatóanyag. Idén egyszer permeteztem vele a cseresznyét (szokás szerint), és sikerült is megvédeni a termést. Kivéve egy magas oldalágon, ami feltehetőleg kimaradt a szórásból, ott elég sok kukacos lett, de a fa többi részén csak 1-2-t találtam.
A rajzás elhúzódó szokott lenni, legalább egy hónap, de a korán kelőkkel nem fogsz találkozni, mert azok a színeződés kezdetére már elhagyják a szemeket, és ezek a szemek elrothadva lehullanak, még szedés előtt.
A lárvák kb. 10-14 napot töltenek a cseresznyében, tehát ha ez előtt permetezel, akkor az érett cseresznye kukacos lesz, mert a Spilan, az állításokkal szemben, inkább csak 5 napig véd, esetleg 7-ig, ezért minél közelebb kell lenni a szedéshez a permetezéssel.
Én úgy szoktam időzíteni az egy permetezést, hogy amikor már várható a színeződés kezdete, akkor szórom.
Nem elég a széllel egy oldalról ráhordatni, hanem két oldalról kell, mert különben a szemek egyik oldalára nem kerül permet, és az ott próbálkozók életben maradnak. Olyan sok meg nem tud felszívódni az egyik oldalról, hogy a másik oldal is védett legyen.
Nyilván kell tapadásfokozó is, hogy ne peregjen le a lé a viaszos szemekről.
A krumplibogarak ellen is jó.
Sajnos, ennél is csak évi 1 permetezés van engedélyezve, de hát a hatása csak pár nap, kénytelen az ember többször is használni, másokkal váltogatva. Ha távol vagy még a szedéstől, akkor nem gáz a dolog.
Ha tudsz szerezni II. kategóriás szert, akkor az Apacs egy jó szer.
Az Actarát, tapasztalatom szerint, legalább másfélszeres dózissal kell használni, mert a leírttal semmit nem ér.
zlaci1
Úgy, hogy nem szedés előtt 5 nappal permetezem, hanem 14-gyel. A szedés előtti napokban már nincs védve a cseresznye, de ez nem is olyan nagy baj, mert ami pont akkor kerül oda, az vagy még pete, vagy olyan kicsi kukac, amit nem veszel észre. A rothadt íz az később jön, amikor már a nagy kukac a cseresznye elég nagy részét megette, és sok benne az ürülék, meg elkezdett belülről rothadni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!