Palántázási hibák?
Kezdő hobbikertészként próbálkoztam folyton növő paradicsom és paprika palánták nevelésével. Kevés sikerrel jártam.
Néhány hibám automatikusan egyértelművé vált. Például az, hogy nem ültettem elég mélyre a magot. Sem elég meleg, sem elég fény nem volt ott, ahová kerültek a cserepek. A locsolás mértékével is mindig problémáim vannak.
A kérdés, hogy milyen tipikus hibák vannak még? Hátha köztük van még, amit elkövettem.
Menthetőek még valahogyan az életben maradt palánták?
Ha kerül fél centi föld a magokra, az már elég, kikelnek a magok. Feltéve, hogy nem régiek.
Kelésig melegen kell tartani, de fény abszolút nem fontos, a szekrényben is tarthatod. Nekem is egy elég sötét helyen szoktak kelegetni.
A szekrény csak abból az egy okból nem jó megoldás, hogy nem látod állandóan. És ha egyszer elkezdtek kelni, akkor már kell nekik a fény, különben megnyúlnak. (Én ott járok el a ládák mellett, és ha valamiből már elég sok kikelt, akkor az a láda megy ki, a hűvösebb, de világos előtérbe.)
Ha nem csak 1-2 szem van valamiből egy tejfeles dobozban, akkor fontos az egyenletes takaróföld, hogy minden kikeljen egy napon belül. Csinálsz egy asztalsima felületet, tömörítve, hogy utólag süllyedjenek el a magok egyes helyeken, elszórod a magokat egyenletesen, aztán úgy szórod a takaróföldet, hogy mindenhová egyformán kerüljön. Végül kézzel elsimítod és letömöríted, hogy a beöntözés ne mossa ki a magokat. Én gombaölőszeres vízzel (Dithane) öntözöm be a magvetést, és ez az utolsó alkalom, amikor felülről öntözök.
Éjszakára jobb a hűvös hely, hogy amikor nincs fény, akkor növekedés se legyen, mert csak így nem fog megnyúlni.
A neten mindenféle hülyeséget írnak, de 2 évtized lakásban való palántanevelés után nyugodtan merem állítani, hogy akkor sem lesz bajuk a palántáknak, ha 5 fok alá kerülnek éjszaka pár órára, feltéve, hogy nappal 20 fok körül vannak.
A felszínnek nem kell nedvesnek lenni. Kelésig sem fontos, ha a magok szintje nedves valamennyire, de kelés után meg arra törekedj, hogy a felszín száraz legyen általában, mert ezzel lehet kiküszöbölni a palántadőlés nevű betegséget. Ezt úgy tudod megvalósítani, hogy lentről öntözöl, tejfeles pohár esetén pl. alulról szívatod fel a vizet.
Minél több a föld, annál tovább tartja. Az a jó, ha ritkán és bőségesen öntözöl.
A meglévő palánták természetesen menthetőek.
Ha túlságosan megnyúltak, akkor majd mélyebbre kell őket ültetni a kertben, és ennyi.
Az enyéim még kicsik, de jó nevelőhely híján már másfél hete a szabadban vannak, olyan helyen, ahol megreked a meleg, és nem fúj a szél nagyon. Nagyon szeretik.
A kirakásnál fontos a fokozatosság, különben megégnek az UV-től.
Tehát vagy egy bokor (fa) alá tedd 3-4 napra, ahol csak az ágak között kapja a napfényt, vagy olyan időben tedd ki, amikor elég meleg van, de csak a felhők között bukkan ki időnként a nap. Vagy bármi megoldás megfelelő, amivel fényt kapnak a palánták, de nem közvetlenül, hogy megégjenek.
Köszi a választ.
Ahogy utánaolvasok a dolgoknak, az jön ki, hogy a fény hiányát szenvedik meg a növények a leginkább.
De szerintem ott tényleg hűvös volt, ahová kerültek.
És tényleg rakhattam volna mélyebbre a magokat.
Nekem a brokkolim nyúlik nagyon. :(
Lehet túl mélyre kerültek a pohárkában?
Ki kéne vinni éjszakára a palántákat a szobából? Nem tudom, hogy jót tenne nekik az a hűvös, meg a hőingadozástól is félteném.
Meg túl sok macerával is járna.
Egyébként az én ablakom pont nem délre néz.
A fedeles palántatálcának van értelme?
A hőingadozás nem rossz dolog, hanem kimondottan hasznos.
A természetben mindenhol, a sarkköröktől az egyenlítőig, éjszaka hűvösebb van, mint nappal, ezért ehhez alkalmazkodott minden növény az elmúlt milliárd év alatt.
Az éjszakai hűvösebb azt eredményezi, hogy a sötétben nem nyúlnak a palánták, zömökebbek lesznek. A fóliákban még ennél is nagyobb a napi hőingás, mint a szabadban. Nappal akár 20 fokkal is melegebb van, éjszaka meg kb. ugyanannyi, mint kint.
Ha egyszer nincs megfelelő palántanevelő helyed, akkor vagy rondák, megnyúltak lesznek a palántáid, vagy teszel valamit az érdekükben. Ez a két eset lehetséges csak.
Nálam is ez a helyzet, hogy nincs megfelelő palántanevelő helyem. Ezért már lassan 2 hete a szabadban vannak, és nagyon szépen fejlődnek, formásak, sötétzöldek. Más években néha vissza kell hozni őket, de idén nem kellett egy éjszakára sem.
A fedeles palántatálcának annyi értelme van, hogy elkapja őket a palántadőlés nevű betegség, és a piacon fogsz venni szép, egészséges, nem szobában nevelt palántákat.
Köszi.
A fedeles palántatálca miért okoz palántadőlést? És mi az a palántadőlés egyáltalán?
És ha a fedeles palántatálca nem jó, akkor minek van?
A magonc közvetlenül föld feletti része elfonnyad, cérnaszerűen elvékonyodik, és ez az elvékonyodás halad felfelé.
A felső rész egy darabig még teljesen egészségesnek tűnik, szóval úgy néz ki, mintha csak eldőltek volna az egészséges növények. De már menthetetlenek.
Meg egy cikk:
A fedeles tálca nem engedi kiszáradni a talajfelszínt, és mint írtam korábban is, annak száraznak kell lennie, meg a levegő páratartalmának is minél alacsonyabbnak kell lennie.
A fedeles tálcát leginkább azért gyártják, mert vannak fullamatőrök, akik megveszik. :)
Egyetlen esetben lehet hasznos: ha valaki pikírozáshoz gyárt nagy mennyiségű magoncot minimális mennyiségű (azaz gyorsan kiszáradó) földben, akkor kelésig abban a pár napban le lehet fedni a földet. De hát ha már 10 cm-es rétegvastagságú a föld, akkor a magvetéskori beöntözés kitart kelésig, vagyis felesleges fedni.
Kelés után meg úgyis el kell távolítani a fedelet, mert az égvilágon semmi haszna nincs, kára annál inkább.
Most az alábbi szerkezet kipróbálásával próbálkozom:
https://www.youtube.com/watch?v=3TD8sZ1xU5s
Attól tartok, hogy túl vastag szivacsot tettem be, nagyon összeszorul a flakon szájánál és nem fér át rajta a víz. De talán működik. Még megfigyelés alatt van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!