Hogyan lehet kertész hibákat megkeresni?
Kezdő/pancser kertész vagyok.
Minden évben vannak "megmagyarázhatatlan" problémáim. Az idén:
-Egy palántám sem érte el a kiültethető méretet (paprika paradicsom, káposztafélék)
-A petrezselyem ki se jött (többször vetettem egy se)
-A sárgarépa nagyon későn csak mutatóba
-Több száz dughagymából lett 4 szál
A répa félék "hálásak" szoktak lenni.
Minden évben van valami hasonló (de mindig más "jön be" és más nem kel ki). Jó lenne megtalálni, hogy hol hibázok, mert így elvész a munka a hely és a vetőanyag
"De ha SOHA NEM IS VOLT művelve, akkor olyan vegetáció burkolja, ami mind a felforrósodástól, mind a kiszáradástól megóvja."
Maga a vegetáció szárítja ki. Minden növény egy kis szivattyútelep, ami pumpálja a földből a levegőbe a vizet.
A gyümölcsfáim alatt a rotázott talaj még mindig nedves 10 cm mélyen, amikor a környező 20-30 éve nem művelt füves talajok már csontszárazak, 10 cm széles repedésekkel.
Ez csak elmélet, hogy a növények árnyékolják a talajt, mert szárazságban összetekeredik a levelük, lelátni köztük a földre, ill. a földbe, a vastag repedéseken.
"Összetömörödve a legkötöttebb talaj sincs, ha megfelelő talajtakaró növények élnek rajta"
De nem élnek megfelelő talajtakaró növények, hanem haszonnövényeket termelünk, amiket a talajtakaró növények elnyomnának.
"Az pedig csalóka ábránd, hogy a mélyebbre leforgatott élő réteg ott lent is élő marad."
Ezt nem is gondolja senki.
Viszont a leforgatott talajban ott vannak az előző évi hasznos vegyületek (netán a forgatás előtt kijuttatott vegyületek), amiket a növények egész évben hasznosítani tudnak. Forgatás nélkül ezek nagyrészt elveszett anyagok, mert az eső csak néhány féle anyagot tud bemosni, mások ragaszkodnak a talajszemcséhez, amihez hozzákötődtek a felszín közelében.
Az őszi talajforgatás után meg a mikroorganizmusok még a tél előtt elkezdenek felszaporodni az új felső rétegben, és mire kikelnek az új növények, már megint életteli a felső szint.
"Nincs már elegendő szén a művelt talajainkban, mind a levegőben kering széndioxid formájában. Onnan pedig csak később képes felvenni a növény."
Tudtommal a növények a szénhez kizárólag a levegőből jutnak. Ezt hívják úgy, hogy fotoszintetizálás.
Ha megnézel egy akármilyen összeállítást a hiánybetegségekről, sehol nem látsz olyant, hogy szénhiányos lenne egy növény...
Én is ezt tanultam, kedves 11-es, de az idő nem ezt a tant igazolta. Nézd, én nem akarom a nézeteidet megváltoztatni. Másét sem. Mindössze a jó szándék vezérelt, hogy közbekotyogtam.
De azért javasolom, hogy ha egyszer ráérsz, nézd meg Kökény Attila előadását erről a témáról.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!