Egy igényes halastavat sokba kerül megalkotni és karbantartani?
Köszi a válaszokat! Mindenki kapott zöld kezet ;)
Közben viszont rájöttem, hogy elég bénán tettem fel a kérdést... Egy kicsi tavacskára gondoltam a kert végébe, kis híddal ami átmegy rajta és sok szép növénnyel meg aranyhalakkal. :)
Bizony a kicsivel is van sok munka. Első hogy van-e megfelelő víz-utánpótlás. De ha fóliás akkor az algásodik is
ha meleg van..de ajálnok egy könyvet.
Címe: Kerti tavak Peter Hagen-Martin Haberer írta. Azt hiszem a CSER Kiadó publikálása / B.pest, tel.1/386-9019
Ezen túl van egy: Kerti tó építők centruma Bp. 1/280-7253
Ezeknek van boltja több nagy városban is.
Minden estre ha a könyvet elolvasod profi tóépítő leszel.
Mint tógazda, halász, haltenyésző válaszolok Neked:)
Igen, akármilyen kicsi is a tavacskád (1 m3 nagyobb), akkor bizony azzal sok költség is jár. A kis vizek nem feltétlenül önfenntartók (mondjuk kb 500 m2 felett, kevés hallal, sok növénnyel, talán). A vízforgatáson, szellőztetésen kívül az etetést, a növények túlszaporodását, vagy hiányát folyamatosan kontrollálni kell. Ha lefóliázod, akkor is kell aljzatot létrehoznod, ami homok, agyag, kavics és kő keveréke. Ebben némi élet is létre fog jönni, ami táplálja a halakat, növényeket. A víz biológiai és kémiai egyensúlyát (ionnok, oxigén, nitritek, nitrátok, sók) nehéz fenntartani. Illik olyan halat is rakni a vízbe, amelyek jelzik, ha baj van pl.: sügérfélék, keszegek. Ezek a legkisebb egyensúlyvesztésbe is belepusztulnak, és látod baj van.... A pontyfélék jobban viselik a kritikus állapotokat. Amiről te beszélsz, a kis kerti tó, gondolom 1-200 m2 vízfelületről beszélünk, NEM önfentartó! Magától nem tud elég fito- és zooplanktont előállítani, amiből esznek a halak. Amennyiben eteted a halaidat, ott meg az a veszély áll fent, hogy az el nem fogyasztott táplálék + a halak ürüléke olyan elegyet képez, ami bomlásnak indul, és olyan gázok képződnek, amik ugyancsak el tudják puszítani a halakat. Amikor halat veszel, nem szabad egyből a többi közé berakni, mert ha beteg (pontyherpesz, darakór, stb) az összes többit is megfertőzi... Tehát szükséged van egy 2-300 literes akváriumra, mint karantén, amiben a friss halakat legalább 21 napig tartod/neveled. A legtöbb halbetegség lappangási ideje 5-14 nap, míg a tünetek a 14 napon jelennek meg :sebek, pikkelyhiány, a felső ajkak kifehéredése, stb... Nagyon kevés halbetegség gyógyítható 100%-os biztonsággal, a leggyakoribb az, hogy ki kell pustítani az állományt, víz le, szárítás, meszelés, víz feltöltés, trágyázás, telepítés... Száz szónak is egy a vége, még a kis tó is nagy "kalandokkal" jár. És akkor még nem beszéltünk a különböző kertitó technikai dolgokról: szivattyúk, szellőztetők, forgatók, vízutánpótlás, növények telepítése, kritikus medence, teleltetés, stb :)
Amennyiben kérdésed van Neked, vagy bárkinek, szívesen segítek privát üzenetben :)
Nem kell frász és rémálom, aki nem akar foglalkozni ilyesmivel akkor ne is gondolkodjon kerti tóban. Netán
ha van pénze alkalmazzon szakértőt !!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!