Milyen célú a szőlőművelés zöldmunkái közül a fattyúzás és a kacsozás? Hogyan, mikor kell azokat elvégezni?
A fattyúzás meg a kacsozás ugyanaz, nem? A hónaljhajtások (másodrendű hajtások) eltávolításának tájnevei.
A célja a lombozat ritkítása, szellősebbé tétele.
Gyakorlatilag folyamatosan lehet csinálni, már virágzás előtt meg lehet kezdeni, ha túl sűrű a lombozat. (Első lépés egy hajtásválogatás, mielőbb, ha látni, hogy rendkívül sűrű lesz.)
A lényege, hogy a hónaljhajtásokat kisebbre töröd vagy tőből kitöröd. Fajtától is függ, hogy mennyire dolgozik hónaljra, meg a rövid ízközű fajtáknál ugye ez sűrű hónaljhajtást jelent.
Én nagyjából a fürtzónát megtisztítom, a fürtök fölött még 2-3-at tőből kitörök, fentebb meg mindet meghagyom, az esetleges túl erőseket szoktam csak kivenni, ha zavaróak valami miatt.
Lehet, hogy a csonkázást akartad még kérdezni másodiknak?
Az meg a támrendszeren túlnyúló, visszahajlással árnyékoló részek eltávolítását jelenti. Ezt kicsivel a virágzás befejezése után szokták kezdeni, de ha túl korán csinálják, akkor előfordul, hogy még egyszer el kell végezni az erős kihajtás miatt. (Én csak az oldalra erősen túlnyúlókat szoktam levenni, amit lehet, meghagyok, így a termés körüli részek nem sűrűsödnek be újra.)
A felső drót felett olyan 40 cm-t szoktak meghagyni, ennyi még nem hajlik vissza. Ha fentebb is van fürt a nevelési mód miatt, akkor arra vigyázni kell, hogy a fürtök felett maradjon azért 8-10 levél, mert minimálisan ennyire van szükség a fürtök kineveléséhez. (Ha több, az jobb.)
A kacsozást erre ér(tet)tem: a levél nélküli, csupasz, meghajló, kunkorodó, kapaszkodásra való részt.
Rosszul tudnám?
Lugast alakítok ki már évek óta kétfajta szőlőből. Az egyik Pannónia kincse, a másik Zala gyöngye.
A zöldmunkáknál - és másoktól szőlővel foglalkozóktól - olvastam vagy hallottam ezt a két szót. Azt gondoltam, hogy ez a két művelet nem azonos, és az idén a hónaljhajtások kitörése mellett úgy gondoltam, ezeket is ritkítom. És elkezdtem ezeket a részeket levagdosni.
Ugyanis az egymás mellett, fölfelé futó vesszőket ezek összekötik, összehúzzák, és a levelek levegőssé tételét megakadályozzák.
De nem vagyok abban biztos, hogy ezt helyesen teszem.
Csak ez a két tő szőlőnk van, egy kicsike kertben, és igyekszem elkerülni a sűrű permetezést. Amiatt is, hogy egy-egy permetezéshez legfeljebb 5 liternyi permetlére van szükségem, de már az is sok erre.
Nagyon szépen köszönöm a válaszodat, tanultam belőle.
Tudnál-e ajánlani olyan permetezőszert, amely a közeledő peronoszpóra-veszélyt és a lisztharmat- veszélyt el tudja hárítani, és azt felszívódó szerként teszi?
(A Pannónia kincse ugyanis hihetetlenül fogékony a lisztharmatra. A másik fajtára is átterjed a fertőzés, holott az (Zala gyöngye) más - tőle távolabb eső részen - permetezés nélkül tudta kinevelni a termését. De az a tövem már nincs meg.
A hónaljhajtást hívják egyes vidékeken kacsnak, ezt szokták kitörni. (Felénk meg a kacs neve inda, szóval a tájnyelvi szavak nem feltétlenül egyeznek meg a tankönyvi szavakkal.)
A "hivatalos" kacsokat nem szabad bántani, ezek tartják a növényt. Nagyon jól jönnek pl. egy vihar alkalmával. Ezek nem sűrítik a bozótot, csak tartják. Ha túl sűrű már most, akkor sokat hagytál rá, érdemes lenne talán még most is ritkítani a hajtásokat.
2 tőke szőlő azért nemigen lehet olyan nagy, hogy 1 liter permet ne legyen rá elég.
Van egy elég jó felszívódó anyag, az azoxistrobin.
Hagyományosan Quadris néven árulják szőlőre, de Mister néven olcsóbb. (Azt nem tudom, a Quadris tartalmaz-e tapadásfokozót, a Misterhez kell.)
Peronoszpórára jó, ha már kezdődik a betegség, akkor is megállítja, az előírtnál kicsivel nagyobb dózisban.
Azt írják ugyan, hogy lisztharmatra is jó, de az ellen legfeljebb megelőzésképpen elég, ha nincs túl nagy fertőzési nyomás. Lisztharmatra Topas való, például.
Mister van ampullásban is. Amúgy egy csodaszer, rengeteg növény gombabetegségére megoldás.
Köszönöm szépen.
Quadrist kaptam a kertészeti boltban.
Azzal meg is permeteztem a szőlőimet.
Az Eclair-ról van-e tapasztalatod?
Állítólag az a lisztharmatra jobban hat, mint a Quadris.
Eclair-t a boltban láttál, vagy hol?
Tavaly kivonták a forgalomból. Most újra van esetleg?
Amúgy jó szer, tényleg jó lisztharmat ellen is. Én is ezt vennék, ha lenne.
A kertészeti boltban eleve ezt a szert, azaz az Eclair-t kértem. Nagyon dicsérte ezt a szert egy hozzáértő, mert igen hatásos..
Az eladó azt mondta, hogy az nekik nincs. Nem azt mondta, hogy kivonták a forgalomból. Én meg nem faggatóztam...
Ettől még megtehették, hogy kivonták a forgalomból...
Mert igen hatásos? :)
Hatásos volt. :)
Tegnap én is megkérdeztem egy mg-i szaküzletben, az eladó azt mondta, hogy fél éve, mióta ott dolgozik, még nem találkozott vele. Pedig ha forgalomban lenne, egy ilyen nagy üzletben biztos tartanának.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!