Kezdőoldal » Otthon » Kert » Mit csináljak ha bebarnult a...

Mit csináljak ha bebarnult a medencém?

Figyelt kérdés
Hát az történt, hogy feltöltés után tettünk bele algagátlót,annyit amennyit a szaki mondott és rá olyan 25 percre teljesen bebarnult... (A klórszintje mindene rendben van) és hát nincs nagy kedvünk ujratölteni, mert 14ezres

2017. jún. 2. 14:13
 1/1 anonim ***** válasza:

Csapvízzel töltötted fel vagy kútvízzel? Tényleg barna, nem zöld? Ha kútvízzel, akkor túlságosan vasas a vized. Ha csapvízzel, akkor meglepődnék, hogy lehet ennyire vasas a csapvíz nálatok. Mindegy, először sokkoló klórozni kell, aztán pelyhesíteni, majd kiporszívózni a kicsapatott trutyit. Ki kell számolni ehhez mennyi vegyszer, áram és munkaidő kell, aztán eldönteni, hogy melyik éri meg jobban, a vízcsere, vagy a vegyszerezés. Ha kútvízzel töltötted fel, akkor felejtsd el és használj csapvizet.

Hogyan kell csinálni a sokkoló klórozást?


A szabad klórszintet 5 mg/l-re kell emelned; ehhez un. gyors vagy sokkoló klór készítményt (ez rendszerint granulátum) kell használnod (a multitabletta vagy lassú klórtabletta nem használható erre). Ki kell számolnod a szükséges mennyiséget, fél vödör vízben fel kell oldanod, majd a medencébe kell öntened; eközben és utána egy darabig menjen a vízforgató, hogy jól elkeverje a beöntött vegyszert (legyen könyök a beömlőn, ld. alább).


Mivel a klór csak a 7,2-7,6 pH tartományban dolgozik megfelelően, ezt is ellenőrizned és szükség esetén korrigálnod kell.


A szükséges mennyiséget leolvashatod a klór dobozáról is, vagy kiszámolod a következő módon:


kell tudnod a medence méretét köbméterben;

kell tudnod a klórkészítményed klórtartalmát százalékban (pl. a népszerű GYORSAKLÓR az 56%-os)

eztán megszorzod a medence térfogatát 5-tel, majd elosztod a klórtartalommal

egy példa: 10m3, 56%-os klór esetén 10x5=50, 50/0,56=89,3, tehát felhasználsz 90g granulátumot.


Mikor lehet belemenni a medencébe sokkoló klórozás után?


Amikor a klórszint 2mg/l alá csökkent. Legbiztosabb, ha méred.


A klór kiürülése több tényezőn múlik:


milyen klór volt? ha sokkoló klórozáshoz való (pl. gyorsaklór), az gyorsabban ürül, mert nincs benne stabilizáló anyag (ennél a gyors kiürülés a cél)

viszont ha egyidejűleg illetve előtte használtál multitablettát vagy tartós klórt, akkor a vízben elég stabilizáló anyag lehet, ami a sokkoló klórt is lassíthatja

függ a víz hőmérsékletétől is, melegebb vízben gyorsabban bomlik, gyorsabban párolog

mindenképpen gyorsítja a kiürülést az alapos szellőztetés; egyrészt nem kell letakarni, másrészt forgatni a vizet ezerrel, a visszaömlésnél lehetőleg úgy állítva, hogy a vízfelszínt minél jobban mozgassa - ez nagyon sokat számít, mivel a felszínen adja le a gázokat

Konkrétabban: sima gyorsklórral 5ppm (ez megfelel 5mg/l) fölé emelt klórszint esetén letakarás nélkül, állandó felszín felé irányított erőteljes vízforgatással másnapra nullára kimehet a klór.


Mire jó a pelyhesítés?


A vízben lebegő nagyon apró szennyeződést, amit a szűrő önmagában nem tud kiszűrni, mert átmegy rajta, koaguláns anyaggal összetapadásra késztetjük, így nagyobb méretű részecskékké áll össze; ezt a szűrő már ki tudja szűrni illetve a méreténél fogva nem lebeg tovább, hanem leülepszik, így ki lehet szippantani.


Hogyan kell csinálni a pelyhesítést?


Ha jó a pH érték, van elég klór a vízben, meg volt a klórsokk, és mégis zavaros, akkor pelyhesíts.


Homokszűrővel könnyű a pelyhesítés: a szer oldalán lévő adagolás szerinti mennyiséget beöntöd a szkimmerbe, a szűrőt pedig csak akkor kapcsolod ki, amikor elég tiszta a víz. Érdemes (fontos) visszamosatni a végén.


Pelyhesítőt papírszűrővel is lehet használni, még ha esetleg a dobozára az is lenne írva, hogy csak homokszűrővel használható. Papírszűrő esetén a követendő eljárás, célszerűen fürdés után kora este:


kiméred a megfelelő mennyiségű pelyhesítőt (a csomagolásán lévő adagolás szerint)

kiveszed a szűrőbetétet a papírszűrőből, majd bekapcsolod

beöntöd a kiadagolt pelyhesítőt a medence vizébe

hagyod egy ideig a vízforgatót forgatni, egy-két óra elég lehet (a cél, hogy jól átkeverje a vizet, hogy a pelyhesítő egyenletesen eloszoljon), de bele is mehetsz, és jól elkevered a lábaddal, vízmozgatással

kikapcsolod a vízforgatót, hagyod ülepedni a medencét, célszerűen egy egész éjszaka

kiporszívózod a medence alján összegyűlt üledéket a medencén kívülre, (erre azért van szükség, mert a papírszűrő kapacitása túl kicsi a pelyhesítéskor keletkező nagyobb mennyiségű trutyi kiszűréséhez, eltömődne tőle)


Bebarnult a vizem, micsináljak?


Ez a vastól van; a klór kicsapja a vasat vas-kloriddá, ami barna; ezt ki kell szűrnöd; ehhez un. sokkoló klórozást (ld. fentebb) kell csinálnod, majd pelyhesítened kell (ld. fentebb).


Nagyon vasas, kútból származó víznél megfontolandó a vízcsere csapvízre; a víz és a vegyszerek árától függően már olcsóbbra is kijöhet (sokkoló klór ára, pelyhesítő ára, áram ára, az időd ára :-) vs. az új víz ára).


Alternatíva lehet az aktív oxigénes fertőtlenítő rendszer használata klór helyett, ez nem csapja ki a vasat, nem lesz barna a víz tőle, de néha érdekes porszerű eltávolíthatatlan anyag keletkezik a medencében tőle.

2017. jún. 2. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!