A paprikát is vetésforgóba kell ültetni, vagy csak a paradicsomot? Vagy mit kell még úgy?
Azért ilyesmit butaság kijelenteni, hogy a trágyázás nem javít a minőségén.
Az visszapótolja a felhasznált ásványi anyagokat.
A mulcsozás csak takarás, attól nem kerül be semmi tápanyag.
Az erdőkben elég ritkán gyűlik össze friss növényi maradványokból 1,9 méteres vastagság, tehát a leírásod alapján az erdőkben is rothadnia kellene a talajtakarónak, következésképp az erdőknek is mindnek savanyú szagúnak kellene lennie.
Én nem vagyok képben a rothasztás-komposztálás technikai különbségeivel, csupán a leírásodban olvasható logikai bakugrásra szerettem volna felhívni a figyelmed.
Hát ha 2x2x1,9 m nedves anyagot összeraksz, az garantáltan berothad, erre a házamat fel merem tenni.
A komposztálást oxigént igénylő mikroorganizmusok (főleg gombák), valamint giliszták végzik, szintén oxigénigénnyel.
Viszont ha a nedves cucc vastagon van összerakva, akkor az oxigénmentes környezetet kedvelő baktériumok kerülnek túlsúlyba, és napokon belül berothad az egész, a külső szélek kivételével.
a komposztálás lényege az átlevegőzés, amihez feltétel a mérsékelt vastagság. Az újabb anyagot csak akkor lehet rápakolni a halomra, amikor már az alja komposztálódott, a rothasztó baktériumoknak nem maradt táptalaj.
A másik agyrém az 5. válaszoló.
A talajforgatás több lényege van:
1. A felső, előző évben átlevegőzött, baktériumokkal, ezért tápanyaggal teli réteget lefordítani, hogy a növények gyökerei ne a felső, gyorsan kiszáradó rétegben maradjanak, hanem minél inkább törekedjenek lefelé, a vizet megtartó rétegbe.
2. Beforgatni a trágyát, ami visszapótolja a növényekkel kivett tápanyagokat. Ezt fogják enni a talajt feljavító baktériumok. Másrészt, a trágyának csak egyik haszna a tápanyag, a másik haszna, hogy telítve van ezekkel a hasznos baktériumokkal, amik a talajban csak tovább szaporodnak.
3. Átlevegőztetni a talajt, hogy a mélyebb rétegek is élővé váljanak, ne csak a felső pár centi.
Mivel a letömörödött mulcs fokozza a talaj levegőtlenségét, lévén, hogy a levegő közvetlenül nem érintkezik a földdel, valamint a csapadék kötött talaj esetén letömöríti a felszínt, egy légzáró kérget hozva létre.
A mulcsozással csak azt csinálod, hogy az élő és nedves réteget felhozod a felszínre, ahelyett, hogy lentebb tartanád az egészet, ahogy az a növényeknek jobb lenne.
Homokon oké a mulcsozás, de kötött talajnál nem a legszerencsésebb.
Anno nekem is elmagyarázta egy mindenkinél okosabb illető, hogy mindenki hülye, aki talajt forgat, mert neki is milyen szép minden a kertben, pedig már 3 éve nem ásta. Aztán teltek az évek, és elkezdett panaszkodni, hogy nem tudja, mi van a kertjével, ugyanúgy csinál mindent, de mégse nő semmi a kertjében.
Hát az volt ugye, hogy a talajban lévő tartalékok még bírták pár évig az ásásmentességet, aztán egyszercsak elfogytak, halottá vált a talaj, vagyis kizsigerelődött.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!