Gyömbér-növény nevelésével kapcsolatban van valakinek saját tapasztalata?
Évekkel ezelőtt elültettem egy szép, egészséges gyömbérgumót, egy angol kertészeti műsorban látott instrukciók szerint. A gumó azóta is egészséges, és mindig látszanak rajta egészséges rügyek is.
Azonban kihajt egy, maximum kettő szárat, és amikor a szár eléri a 40-50 cm magasságot, akkor magától leszárad. Ezután pihen egy kicsit, majd elkezd növeszteni egy-két újabb szárat, ami azután ugyanúgy leszárad. Most már a negyedik ilyen periódusnál tartunk, de ennél tovább soha nem jutunk.
Egyetlen ismerősöm van, aki szintén próbálkozik a gyömbérrel, de nála is pontosan ugyanez a helyzet, tanácstalanok vagyunk.
Tippek, tanácsok?
NEm írtad, hoyg kertben vagy cserépben tartod - szerintem az utóbbi.
A gyömbérnek kimondottan nagy cserép kell, sok földdel és sok tápanyaggal.
Ha ez nem adott, akkor egy bizonyos méret elérésekor "úgy érzi", hogy ideje nyugalomba vonulnia, és ezért visszahúzódik.
A gyömbért sokkal jobb kertben tartani, akkor öszre elég sok és nagy gumót növeszt, ennek egy részét fel lehet használni a konyhában, és egy kis részt meg eltenni a következö évre és újra kiültetni.
Persze, hogy cserépben tartom, mivel szubtrópusi növény, nem fagytűrő. :)
Az igazi gyömbérről beszélek (Zingiber officinale), nem arról, amit a népnyelv nevezett el annak (Geum coccineum).
ÉN is az igazi gyömbérröl beszéltem!
Éppen azért írtam, hogy a nyári félévben a kertben kell nevelni, összel felszedni, részben felhasználni, részben meg tárolni és tavasszal, a fagyok után újra kiültetni.
Cserépben csak akkor tudod tartani, ha egész nagy (minimum 20-30 literes), különben nincs kellö helye fejlödni a gyökereknek!
Akkor ugyanarról a növényről beszélünk, csak a problémámat nem érted.
A gyömbérem gumója köszöni szépen jól van és fejlődik, ahogy azt már fentebb is írtam.
A problémám az, hogy a szára mindig elszárad. Engem pedig a szára érdekel, mert virágoztatni szeretném.
Neked virágoznak a gyömbéreid?
Nekem nyáron a kertben van kiültetve és ott virágzik.
Amit megpróbálhatsz, hogy nyáron kiteszed az erkélyre/kertbe napra a cserepet, mert lehet, hogy benn még nyáron is kevés a fény neki.
A másik, ami elöfordulhat, hogy túl kevés a kálium vagy/és túl sok a nitrogén a talajban. Ugyanis a több kálium indukálja a virágképzödést.
Nem tudom, adsz-e valamilyen tápoldatot neki, de a legtöbb kimondottan nitrogéndús, hogy a zöld részek fejlödjenek. Érdemes lenne szaküzletben olyan tápoldatot venni, amiben a kálium magasabb arányban van és a nyári idöszakban azt is adni a növénynek.
Köszi a tippeket, akkor jövőre meg fogom próbálni így is!
Igaz, abban műsorban egyrészt azt mondták, hogy ne nagyon bolygassuk, csak akkor ültessük át, ha már nagyon kinőtte a helyét, meg azt is mondták, hogy a közvetlen napfényt egyáltalán nem bírja.
Mivel ez a BBC-nek az egyik kertészeti szakműsorában hangzott el, azért úgy gondoltam, hogy hihetek nekik. De ezek szerint már a BBC sem a régi :)
Ja, hát a hideg, ködös magyar nyarakat nyilván jobban bírja, mint a verőfényes, kánikulai angol időjárást. :)
Nálam se volt semmi baja a szabadban, szépen fejlődött, csak ősszel megette valami állat a gumóját. (Pedig azt hittem, ennek nem lesz kártevője.)
Cserépben tartani nem jutott eszembe, erről nem tudok nyilatkozni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!